Novinky v Minecraft: Education Edition, které si budete chtít vyzkoušet


V roce 2016 vyšla první verze Minecraft: Education Edition a školy postupně začaly využívat tuto speciálně upravenou edici populární kostičkové hry v běžné výuce. Zatímco první verze obsahovaly jen základní funkce hry a učitelé narážely na různé problémy, od té doby programátoři naslouchají hlasu právě těchto inovativních učitelů a hra se nám pod rukami každou chvíli vyvíjí. V listopadu vyšla nová verze s označením 1.7. Ačkoliv tato verze přináší velké novinky pro začátečníky v Minecraftu, na své si přijdou převážně milovníci programování.

Nápověda základů ovládání přímo v obraze

Začátečníci často tápali, jakou klávesu či tlačítko myši v dané situaci zmáčknout. Museli tak často koukat buď do nápovědy nebo pomocného papíru s návodem k ovládání. To se nyní zásadně mění. Přímo v obraze vidíte interaktivní nápovědu pohybu ve hře, ničení, stavění, létání a další. Prvky nápovědy se navíc mění v závislosti na tom, co děláte nebo kam míříte kurzorem myši.

Tato možnost je automaticky aktivována pro učitelské účty, studenti si ji musí aktivovat sami. Aktivaci a deaktivaci lze provést v nastavení v sekci Klávesnice a myš. Položka nese název Skrýt tipy pro klávesnici a myš.

Vzdělávací obsah v Pravidlech hry

Pokud přímo ve hře stisknete klávesu ESC, je možné vybrat v menu položku Pravidla hry. Tato oblast byla doplněna o část Vzdělávání. Můžete se tak velmi rychle dočíst, jak pracovat s tabulemi, fotoaparátem, bloky oprávnění, NPC postavami a dalšími vzdělávacími prvky hry.

Nová knihovna světů

V dosavadních verzích jste měli k dispozici jen omezené množství dostupných světů. Pokud jste chtěli jiný, museli jste opustit Minecraft a stáhnout si ho nejčastěji ze stránek education.minecraft.net. Nově se na úvodní obrazovce objevila v menu nová položka s názvem Knihovna. Nabízí celou řadu vybraných světů jako poušť, les, džungle, podvodní svět, svět s lidským okem a mnoho dalších. Navíc obsah této knihovny se bude v budoucnu měnit a bude obsahovat ty světy, které byste neměli přehlédnout.

Zdroje pro vyučující

Na úvodní obrazovce se objevila kromě Knihovny navíc další položka s názvem Zdroje pro vyučující. Ta odkazuje na webové stránky education.minecraft.net, konkrétně na sekci zdrojů pro vyučující. Můžete se tak na jedno kliknutí dostat přímo k celé řadě výukových videí, kurzů a příprav do hodin od učitelů z celého světa.

Programování nebylo nikdy jednodušší

Nejzásadnější proměny se dočkala oblast programování. Pokud jste chtěli v předchozích verzích programovat v Minecraft EE, bylo nutné nainstalovat aplikaci Code Connection, spojit obě aplikace a teprve poté bylo možné začít se samotnou výukou. To samozřejmě zdržovalo, přinášelo problémy při propojení obou aplikací a učitele to zbytečně okrádalo o drahocenný čas.

V nové verzi je všechno jinak. Nyní stačí stisknout klávesu C a přímo ve hře se zobrazí okno s nabídkou programovacích prostředí MakeCode a Tynker. Okamžitě se na Vaší pozici objeví malý robotický Agent. Programovací okno zabírá polovinu obrazu, je možné vybrat si kterou nebo ho maximalizovat na celou obrazovku.

Další novinkou je možnost sledovat souřadnice pozice agenta přímo v obraze. Ty se nacházejí v levé části pod Vašimi souřadnicemi. S tím se nově nabízí možnost využívat pozici agenta v kódu.

Na přání komunity učitelů přibyly nové bloky v programovacím prostředí. Mezi nejzajímavější patří možnost teleportovat agenta na konkrétní pozici a natočit ho na vybranou světovou stranu nebo využívat proměnných se souřadnicemi agenta.

Rozšířeních se dočkaly i příkazy. Pomocí příkazu /summon agent můžete okamžitě přivolat agenta na svoji pozici nebo příkazem /remove @c agenta ze světa odstranit. Další novou možností, jak si vytvořit agenta nebo ho teleportovat na konkrétní pozici, je použít Vejce s agentem.

Pokud se mezi Vámi našli tací, kteří smutní, že se nikde nedočetli o možnosti programování v prostředí Scratch, nemusejí zoufat. Ačkoliv příkaz /code již nadále není funkční, stále je možné používat aplikaci Code Connection, propojit ji s Minecraft EE příkazem /connect a využívat prostředí Scracth.

Vývojáři naslouchají požadavkům učitelů a hra dostává s každou novou verzí celou řadu vylepšení. Pokud se budete i Vy chtít zapojit a navrhnout nebo podpořit nějakou další funkci, na kterou by se vývojáři do další aktualizace měli zaměřit, můžete tak učinit zde.

Autor: Miroslav Kotlas


Skip to main content