Učitelé z Česka se ve světě neztratí


Inspirace, inovace, sdílení zkušeností a nápadů – tak by se ve stručnosti dal charakterizovat další ročník konference E2 Educators Exchange, která každý rok spojuje moderní učitele z celého světa. Ano, opravdu celého, protože letošního ročníku, který se konal od 13. 3. - 15. 3. v Singapuru, se účastnilo 310 učitelů z 91 zemí světa. A sedmičlenný tým z České republiky byl samozřejmě u toho.

E2 Educators Exchange je akce pro členy aktivity Microsoft Innovative Educator Expert – globálního programu pro inovativní a moderní učitele, který jim pomáhá v získávání nových znalostí a dovedností a sdílení zkušeností s učiteli po celém světě. V České republice je učitelů s tímto oceněním aktuálně 63.

„Třídenní konference je aktivitami nabitá opravdu do poslední minuty a je to tak správně, protože dává učitelům možnost networkingu a sdílení dovedností s kolegy, se kterými by se jinak těžko setkali“, říká Karel Klatovský, manažer vzdělávacích programů ve společnosti Microsoft.

Celou akci zahajoval Anthony Salcito, viceprezident společnosti Microsoft pro oblast vzdělávání, který byl přítomen po celou dobu konference. Mimo něj se akce účastnil víceméně celý tým pro školství, který sídlí v centrále společnosti v americkém Redmondu. To poukazuje na fakt, jak důležitá je pro Microsoft tato akce.

„Cesta do Singapuru byla i vzhledem k časovému posunu poměrně náročná, ale energie a nadšení, které na Vás ve skupině inovativních učitelů dýchne, je nezapomenutelné“, poznamenal jeden z účastníků akce, Miroslav Dvořák.

Jedním z účastníků byl i Jan Voda, ředitel říčanské základní školy Magic Hill a učitel na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Ten na konferenci nebyl jako jeden z učitelů, ale jako člen programu Microsoft Innovative Educator Fellow. Na konferenci měl úspěšnou přednášku o tom, jak využít všem známý Microsoft Excel pro vytváření automatických hodnotících formulářů, což vede k usnadnění práce každého učitele. Kromě přednášky byl ale i v pozici kouče jedné ze skupin učitelů, která dokonce vyhrála ocenění ve své kategorii. Zde je vidět, že zkušenosti Jana Vody byly opravdu zúročeny efektivně.

„Nicméně přednášky nejsou hlavním programem celé akce, tou je mezinárodní skupinová práce na vybraných projektech, která nabízí učitelům opravdu mezinárodní spolupráci a nutno podotknout na základě zkušeností z minulých ročníků, že mnoho skupin zůstává v kontaktu a spolupracují i po skončení konference“, připomíná Karel Klatovský.

Ocenění se dostalo i dalším učitelům, a to Miroslavu Dvořákovi z olomoucké základní školy a Jiřímu Maczkovi ze vsetínské střední odborné školy. Druhý jmenovaný společně se svým týmem vyhrál dokonce cenu pro celkového vítěze. Celkem tedy učitelé z České republiky stáli na podiu třikrát, což je obrovský úspěch této výpravy, který ukazuje na to, že i u nás máme inovativní učitele, kteří obstojí v celosvětové konkurenci.

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. A s čím? S tím, co ve škole dělají vybraní učitelé nejlépe. Proto je druhým pilířem celé konference tzv. Learning Marketplace, kdy každý učitel do Singapore přijel s prezentací vzdělávací aktivity, kterou ve své škole dělá se svými studenty. A tak se na jednom místě sešlo několik stovek zajímavých stánků, u kterých si bylo možné popovídat s jejich autory o tom, jak danou aktivitu ve škole využívají a jak je přenést i do jiných škol.

Naprostá většina učitelů byla na takové globální akci poprvé a po třech dnech odjížděli naprosto nadšení a plni inspirace pro další práci ve svých školách. Byla to pro ně dle jejich slov akce, která jim změnila život i pohled na vzdělávání a která přinesla

„Jsme rádi, že i v České republice máme tolik inovativních učitelů s oceněním Microsoft Innovative Educator Expert, kteří se účastnili E2 Educators Exchange nejenom v tomto roce, ale i ročníků předchozích. Těch, kteří do českých škol přináší tolik potřebné dovednosti 21. století a smysluplné a efektivní využívání technologií. Všem oceněným gratulujeme a těšíme se na další spolupráci“, dodává Karel Klatovský.

 


Comments (0)

Skip to main content