333 tipů pro Windows 10 (311. – 315.)


311.     Když Windows nestartují….

Pokud máte problémy se startem operačního systému Windows 10, lze využít nástroje pro opravu systému Windows, které jsou uloženy na instalačním DVD. Stačí nabootovat z tohoto instalačního disku a ještě před samotnou instalací systému v zobrazeném okně vybrat příkaz Opravit tento počítač. Nástroj Oprava spouštění systému obsahuje sadu nejčastějších řešení problémů se spuštěním systému. Pokud takovou chybu nalezne, automaticky ji opraví.

312.     Jak zrychlit systém pomocí flashdisku?

Již ve Windows Vista se objevila funkce ReadyBoost, která umožňuje zejména na slabších počítačích s malou kapacitou operační paměti využít připojený flash disk jako dočasné úložiště pro právě zpracovávaná data. Po vložení flash disku do počítače se vám zobrazí okno s možnostmi akcí, které můžete provést. V dolní části okna v sekci Obecnémožnosti, se nachází položka Zrychlit systém. Po kliknutí na tuto položku se otevře záložka ReadyBoost, ve které můžete nastavit, zda toto zařízení budete pro ReadyBoost používat a kolik místa z daného flash disku bude pro ReadyBoost využito. Minimem je 230MB, nicméně je doporučeno, aby na flash disku bylo minimálně 1GB volného místa. Namísto flash disku lze využít např. i paměťové karty apod. K nastavení funkce ReadyBoost se také můžete dostat v Průzkumníkovi po klepnutí pravým tlačítkem myši na vybraný flash disk a zvolením příkazu Vlastnosti. V nově zobrazeném okně se pak nachází záložka ReadyBoost, na které se můžete mj. někdy i dozvědět, že váš počítač je dostatečně rychlý a aktivace této funkce by vám nic nepřinesla.

313.     Jak vytvořit zástupce pro zamknutí počítače?

Velká část uživatelů na své pracovní ploše má zástupce pro zamknutí počítače. To je stav, kdy není aktuální uživatel odhlášen, pouze je počítač uzamčen a uživatel pro návrat do svého pracovního prostředí musí zadat své uživatelské heslo. Operaci pro zamknutí počítače lze také nastavit jako zástupce na pracovní ploše, a to následovně:
1.       Klikněte pravým tlačítkem na pracovní ploše systému a z nabídky vyberte příkaz NovýZástupce.
2.       Do pole Zadejte umístění položky napište příkaz
 a klikněte na tlačítko Další.
3.       V posledním kroku průvodce zadejte název zástupce, například Zamknutí PC a klikněte na Dokončit.
4.       Pokud daného zástupce nyní spustíte, počítač bude ihned uzamknut.

314.     Jak rychle uzamknout počítač?

Dnes je naprosto běžné, že uživatelé mají na svých počítačích soukromá a cenná data. V případě, že často odcházíte od počítače, je vhodné samozřejmě zabránit přístupu k němu cizím osobám. Protože je ale proces odhlášení a přihlášení uživatele někdy zdlouhavý a navíc přicházíte o rozdělanou práci a spuštěné aplikace, umožňuje systém Windows tzv. uzamknutí. To lze provést pomocí klávesové zkratky Win+L nebo vybráním příslušného příkazu v nabídce po klepnutí na název vašeho účtu v nabídce Start.

315.     Jak zrychlit vypínání systému?

V registru systému Windows 10 je položka, která určuje, kolik sekund má systém počkat, než se aplikace sama v případě vypínání systému ukončí. Po tomto čase jí systém ukončí natvrdo sám. Ve výchozím stavu je tento limit nastaven na 12 sekund, nicméně není vhodné jej nastavovat na příliš nízké hodnoty, např. méně než 2-3 sekundy. Pak se totiž může stát, že se aplikace neukončí korektně, nestihnou se uložit rozpracované soubory apod. Možnost nastavení této hodnoty naleznete v  Editor registru (Start – regedit) v tomto umístění:
Zde se nachází položka WaitToKillServiceTimeout, která má hodnotu 12 000, což je čas v milisekundách. Pokud tuto hodnotu chcete změnit, stačí na tuto položku kliknout a zadat novou hodnotu, opět v milisekundách. Po restartu počítače byste měli při jeho vypínaní poznat zrychlení tohoto procesu. V případě problému je samozřejmě vhodné tuto časovou prodlevu zvýšit.
Autor: Karel Klatovský

Comments (0)

Skip to main content