Miniseriál o SCCM (System Center Configuration Manager)- díl 1. SCCM 2012 R2 – požadavky na instalaci


Nainstalovat SCCM a správně propojit s AD není úplně triviální záležitost. Před instalací jsem prohledával různé články a sháněl informace. Na internetu lze najít řadu postupů. Některé jsou podrobnější, jiné stručné. Hledáním a porovnáváním jsem strávil velmi mnoho času. Proto jsem se rozhodl sepsat jednoduchý návod a postup, jak celý proces zvládnout. Jedná se o základní instalaci, která je vhodná pro testovací účely, školy nebo menší firmy. SCCM samozřejmě nabízí celou řadu dalších možností, které tady nejsou popsány.

Jako první bychom měli zhodnotit technické požadavky. Je nutné si uvědomit, že se budou značně lišit, podle předpokládaného využití. Podrobně si můžeme požadavky pro-studovat na stránkách dokumentace. Na výkon (procesor) stačí běžný server. Z disku si SCCM vezme několik desítek GB prostoru. Musíme mít nainstalovaný SQL server. Na výběr je buď standard, enterprise nebo datacenter a to podle verze SQL serveru. Nelze použít verzi Express.

Pokud budeme instalovat Secondary Site, tak zde již můžeme použít verzi Express. Při instalaci SQL serveru doporučuji použít defaultní instanci. Je samozřejmě možné použít pojmenovanou instanci (named instance), ale pak budeme muset trochu nastavovat. Nároky na RAM jsou trochu vyšší. Zde je požadavek, aby SQL server měl k dispozici minimálně 8 GB.  K tomu můžeme minimálně připočítat 2 GB na chod serveru. Proto si pro server vyčleníme 10 GB RAM.

Další otázkou je, kam SCCM nainstalovat. Zda na samostatný server nebo již k něčemu jinému. Osobně preferuji na samostatný server a raději nedávat na aplikační server nebo na řadič domény. SCCM umožňuje integrovat role WSUS nebo WDS. Proto doporučuji, aby tyto role byly zprovozněny na stejném serveru, jako je SCCM. I když poběží na stejné serveru, tak mohou být samostatné a nemusí být integrovány. Pokud je budeme chtít časem integrovat, budeme to mít jednodušší. Ale není podmínkou, aby běžely na stejném serveru. Pokud někdo potřebuje, mohou obě role být jinde.

A jakou jazykovou verzi? Doporučuji pro instalaci použít anglickou verzi serveru. Bude mnohem jednodušší aplikovat postupy, případně řešit problémy. Přeci jen většina diskuzí je anglicky. Je možné nainstalovat konzoli pro vzdálený přístup na počítač. Na něm zřejmě bude česká verze Windows. Pak i tato vzdálená konzole bude v češtině.

Pokud bychom instalovali i System Center Operations Manager, tak je potřeba, aby SCCM a SCOM byly na různých serverech. Je sice možné, aby byli na stejném, ale je pak mnohem složitější vše odladit.

V následující dílech si popíšeme instalaci a konfiguraci SCCM. Pak se podíváme na distribuci aplikací na počítače v síti. To je zřejmě nejžádanější využití ve škole.

Karel Nymsa - MIE Expert
Gymnázium Jaroslava Žáka Jaroměř

Comments (0)

Skip to main content