333 tipů pro Windows 10 (156. – 160.)


156.     Jak odstranit historii a uložená hesla?

Vaše práce na Internetu po vás zanechává v počítači jisté stopy. Může se jednat například o historii navštívených stránek, uložená hesla na různé webové stránky apod. V případě, že chcete tyto informace z internetového prohlížeče Microsoft Edge vymazat, je to velice snadný proces. Nicméně si uvědomte, že pro internetové stránky, pro které jste měli uložené heslo (např. email) a nemuseli jste heslo vyplňovat, budete nuceni jej znovu zadat. Pokud na svém počítači pracujete pouze vy, není většinou důvod tyto informace mazat. Pokud ale pracujete na veřejném počítači apod., zvažte, zda je vhodné za sebou zanechat tuto elektronickou stopu.
Pro smazání těchto informací v klikněte na horní liště na tlačítko Další akce (tři tečky) a z nabídky vyberte příkaz Nastavení. Zde klikněte na tlačítko Zvolte, co chcete vymazat, vyberte, jaké položky chcete skutečně odstranit a klikněte na tlačítko Vymazat. Tím dojde k procesu smazání těchto uložených informací.
Případně lze pro anonymní surfování na internetu využít funkci InPrivate, o které se zmiňuje jiný tip v této knize.

157.     Jak odinstalovat Microsoft Edge?

Aplikace Microsoft Edge je nedílnou součástí součástí systému Windows. Proto tento prohlížeč nelze ze systému Windows 10 odinstalovat. V případě, že vám ale z nějakého důvodu nevyhovuje, je možné si do počítače nainstalovat jiné internetové prohlížeče.

158.     Jak získat a nainstalovat Windows Essentials?

Již od Windows 7 nejsou tak jako tomu bylo u dřívějších verzí automaticky nainstalovány aplikace pro tvorbu filmů, čtení elektronické pošty, úpravu obrázků a další. Tyto aplikace jsou nyní vyvíjeny odděleně a jsou i nadále zdarma dostupné v rámci balíčku Windows Essentials. Celý balíček nebo jen vybrané aplikace si můžete nainstalovat pomocí instalátoru, která je ke stažení na webu www.windows.cz
Balíček Windows Essentials je dostupný i v českém jazyce a v dřívějších verzích obsahoval mnoho aplikací, který v současné době byly již nějakým způsobem integrovány přímo do systému Windows (OneDrive, Mail apod.). Proto ve většině případů uživatelé dnes instalují jen zejména tyto dvě aplikace:
  • Fotogalerie – pro správu, prohlížení a editaci fotek
  • Movie Maker – pro tvorbu působivých profesionálně vypadajících filmů

159.     Kde je Outlook Express/Windows Mail?

Pokud jste tyto aplikace, které byly dříve součástí systému Windows využívali, v nových verzích systému Windows je nenajdete. Je ale možné využít aplikaci Mail z balíčku Windows Essentials nebo využít novější a lepší verzi aplikace Pošta, která je součástí systému Windows 10.

160.     Jak se připojit k bezdrátové síti Wi-Fi?

Pokud máte na svém počítači nebo notebooku zapnutý Wi-Fi adaptér, v případě, že systém nalezne v okolí bezdrátovou síť, informuje vás o její existenci. Kliknutím na toto upozornění se zobrazí okno všech dostupných bezdrátových sítí. Vyberte si tu, ke které se chcete připojit a klikněte na ní. V případě, že je síť zabezpečena heslem, budete vyzváni k zadání hesla. Po úspěšném zadání hesla byste měli být k síti připojeni.
Pokud by se okno o existenci nové sítě nezobrazilo, máte dvě možnosti. První z nich je klepnout na ikonu bezdrátového připojení v oznamovací oblasti hlavního panelu. Po klepnutí na ní se zobrazí seznam dostupných Wi-Fi sítí, ke kterým je možné se připojit.
V dnešní době je naprostou nutností zabezpečit si svou vlastní bezdrátovou síť silným heslem. Naopak, pokud máte v dosahu síť, která není zabezpečena, a nevíte, o jakou síť se jedná, z bezpečnostních důvodů se k ní nepřipojujte.
Autor: Karel Klatovský

Comments (0)

Skip to main content