Windows Store pro školy je tady


Windows Store, jedinečný katalog aplikací a her je v systému Windows již od verze Windows 8. Přináší snadný způsob hledání, instalací a aktualizací a díky tomu je tak přístupný i těm uživatelům, kteří si třeba doposud na instalaci aplikace netroufli.
Aktuálně je v katalogu aplikací Windows Store přes 700 000 aplikací a poměrně velkou část z nich jsou ty, které patří do kategorie Vzdělávání. Proto je skvělou zprávou pro všechny školy používající systém Windows 10, že distribuce a správa aplikací je nyní mnohem snazší.
 
Nicméně až do nedávna bylo možné se do katalogu aplikací Windows Store přihlásit pouze s osobním účtem Microsoft. Ten je určen, jak již z názvu vyplývá, pro osobní použití. S příchodem Windows 10 se však tato situace radikálně změnila, protože do Store je možné se přihlásit i s účtem Office 365, což je služba, která je dostupná pro všechny školy zcela zdarma.
 
Přihlašování pomocí účtu Office 365 vyřešilo nutnost pamatovat si více uživatelských účtů a tak jen zbývalo, jakým snadným způsobem aplikace a hry pořízené školou snadno distribuovat žákům a studentům. A přesně to řeší služba Windows Store pro firmy, kterou ale pochopitelně mohou využívat i školy Ano, jedná se o službu, webovou stránku či chcete-li portál, ve kterém můžete
dělat přesně to, co od Windows Store pro školy očekáváte. Snadné hromadné pořízení aplikací a to jak těch zdarma, tak těch placených, ale především, jejich efektivní a flexibilní distribuci vybraným žákům a učitelům ve škole. Pojďme se tedy podívat na to, jak se s Windows Store pro firmy pracuje.
 
Ještě, než se ale podíváme na to, jak Windows Store pro firmy vypadá a jak se s ním pracuje, je zapotřebí si říct, co vše je pro bezproblémový chod, zapotřebí.
 
Požadavky pro provoz Windows Store pro firmy:
IT administrátoři - internetový prohlížeč Edge, Internet Explorer 10 nebo aktuální verze prohlížečů Chrome nebo Firefox, účet Azure Active Directory (AAD)/Office 365
Uživatelé - Windows 10, verze 1511 nebo novější, účet Azure Active Directory (AAD)/Office 365
Registrace do portálu Windows Store pro firmy
 
Přejděte na stránku Windows Store pro firmy na
adrese
https://www.microsoft.com/cs-cz/business-store/
Klepněte v levé části okna na odkaz Registrovat, v zobrazeném okně zadejte váš administrátorský účet Office 365 a klepněte na tlačítko Další. Zobrazí se okno s licenčními podmínkami po jejich odsouhlasení máte již před sebou základní pracovní prostředí portálu Windows Store pro firmy.
V horní části stránky se nachází hlavní menu, které slouží k práci s jednotlivými aplikacemi a službou Windows Store pro firmy jako takovou, největší část okna zabírá představení jednotlivých kategorií i samotných aplikací.
 

Jako první krok je zapotřebí pochopitelně do repozitáře vašeho Windows Store pro firmy přidat nějaké aplikace. To provedete klepnutím na jednu z ikon zobrazených aplikací, případně přes vyhledávací pole v pravém horním rohu.

Po klepnutí se zobrazí detailní informace o dané aplikaci (podobně, jako v klasickém Windows Store) a pokud ji chcete přidat do školního repozitáře, klepněte na Získat aplikaci.
U placených aplikací je namísto toho tlačítko Koupit hned. Pokud na něj kliknete, zobrazí se okno pro zadání počtu pořizovaných licencí a po klepnutí na tlačítko Další jste přesměrováni na samotnou platbu, která probíhá platební kartou. Pokud jste zde ještě nic nekupovali, je zapotřebí zadat informace o kartě, při dalších nákupech můžete využít již dříve zadanou kartu.
A do třetice, pokud si zobrazíte aplikaci, kterou již máte pořízenou, zobrazí se tlačítko Koupit víc a Spravovat.
Upozornění: Po zakoupení nebo získání aplikace zdarma až do jejího zobrazení v repozitáři může uběhnout až několik hodin, proto pokud ihned nevidíte aplikaci v seznamu pořízených, vyčkejte a zkuste to později znovu.
Nyní, když máte aplikace pořízeny, stačí přejít do položky Správa - Zásoby a podívat se, jaké aplikace máte k dispozici a u placených vidíte, kolik ještě máte dostupných volných licencí.
Přiřazování aplikací je velice snadné, stačí klepnout na tři tečky ve sloupci akce a vybrat položku Přiřadit uživatelům. Zbylé tři položky (Zobrazit podrobnosti o licenci, Odebrat z privátního úložiště a Zobrazit podrobnosti o produktu) není potřeba představovat blíže, co dělají vyplývá z jejich názvu.
 
Přiřazení uživatelům probíhá na základě účtu Office 365 (AAD), proto je zapotřebí nejprve mít u Vás ve škole zprovozněnou službu Office 365. Následně jen stačí zadat jména nebo emailové adresy osob do dialogového pole a klepnout na Přiřadit.
A to je vše. Aplikaci jste si přidali/zakoupili do vlastního školního Store a přiřadili jednotlivým uživatelům. A jak to vlastně vypadá z pohledu těchto uživatelů?
 
Pokud jsou přihlášeni do počítače s Windows 10 pomocí účtu AAD/Office 365, jsou zároveň automaticky přihlášeni s tímto účtem i do katalogu aplikací Windows Store. A jakmile si jej spustí, uvidí kromě standardních záložek Domů, Aplikace a Hry i novou, tak, jak vidíte na obrázku. A pokud se Vám nelíbí název Školní Store, je možné si ho samozřejmě změnit na libovolný jiný název a to v nastavení služby Windows Store pro firmy.

Autor: Karel Klatovský

 


Comments (0)

Skip to main content