333 tipů pro Windows 10 (76. – 80.)


76.     Jak přidat složku do Rychlého přístupu?

Při procházení složkami v Průzkumníkovi se v levé oblasti zobrazují předdefinovaní zástupci pro vybrané systémové a uživatelské složky. Pokud kromě těchto nabízených složek využíváte i nějakou jinou a chtěli byste ji v tomto seznamu zobrazit, stačí klepnout na jakoukoliv složku pravým tlačítkem myši a ze zobrazené nabídky vybrat položku Připnout k Rychlému přístupu.

77.     Jak změnit ikonu složky?

Pokud chcete z určitých důvodů změnit ikonu složky z klasické žluté ikony lze to provést tímto způsobem:
  1. Klikněte pravým tlačítkem na složku a vyberte příkaz Vlastnosti.
  2. Na kartě Přizpůsobit klikněte na tlačítko Změnit ikonu.
  3. Zobrazí se okno s desítkami různých ikon, vyberte si jednu a klikněte na tlačítko OK.
 

78.     Jak změnit výchozí umístění pro složku Dokumenty?

Může se stát, že z určitých důvodů nebudete chtít mít složku Dokumenty fyzicky umístěnou ve výchozí lokaci (C:\Users\ VaseUzivatelskeJmeno \Dokumenty), ale bude ji chtít přesunout např. na jiný disk. Ale zároveň chcete zachovat standardní způsob práce, tj. otevírat a ukládat soubory do složky Dokumenty, jen s tím rozdílem, že se budou ukládat do jiného umístění.
Postup pro fyzickou změnu umístění složky Dokumenty je následující. Otevřete si v Průzkumníkovi na disku C složku C:\Users\VaseUzivatelskeJmeno\. Zobrazí se seznam složek patřící do vašeho profilu, jednou z nich je i složka Dokumenty. Klikněte na ní pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte příkaz Vlastnosti. Zde se přepněte na kartu Umístění a klikněte na tlačítko Přesunout a vyberte novou složku, která bude novým umístěním pro složku Dokumenty. Po jejím přesunu můžete se složkou Dokumenty pracovat tak, jak jste byli zvyklí. Výhodou například při přesunu na jiný diskový oddíl než systémový je fakt, že v případě nutnosti reinstalace operačního systému nepřijdete o své dokumenty ve stejnojmenné složce. Případně můžete složku Dokumenty přesunout do adresáře OneDrive, kde může být automaticky zálohována (viz jiný tip v této knize) a dostupná z jakéhokoliv počítače připojeného k internetu.
 

79.     Jak vytvořit zástupce souboru nebo aplikace?

Pracovní plocha počítače se používá primárně jako místo, kam se ukládají zástupci na nejčastěji používané aplikace, které máte na počítači nainstalované.  Nemusí se však vždy jednat pouze o zástupce na aplikace a programy, ale třeba i na dokumenty, obrázky, hudbu apod. Pro všechny tyto objekty je možné na pracovní ploše zástupce vytvořit, a to tímto způsobem:

  1. Klikněte v Průzkumníkovi pravým tlačítkem na položku, u které chcete vytvořit zástupce. Ze zobrazené nabídky vyberte příkaz Kopírovat.
  2. Nyní se přepněte na pracovní plochu počítače (nebo kamkoliv jinam, kde chcete zástupce vytvořit) a klikněte zde pravým tlačítkem. Z nabídky poté vyberte příkaz Vložit zástupce.
Zástupce je vytvořen a bude funkční do té doby, dokud bude originální soubor či program v počítači umístěn na stejném místě, ze kterého byl zástupce vytvořen.  Častou chybou zejména začínajících uživatelů bývá fakt, že při kopírování dat a souborů např. na USB flash disk si místo skutečného souboru či aplikace zkopírují pouze zástupce. Je nutné si uvědomit, že zástupce ale pouze zprostředkovává spuštění daného souboru či aplikace, a jakmile zkopírujete pouze zástupce a spustíte jej na jiném počítači, ve většině případů bude nefunkční.
Druhým způsobem, jak vytvořit zástupce, je využití průvodce. Stačí kliknout pravým tlačítkem na pracovní ploše a z nabídky vybrat NovýZástupce. Zobrazí se průvodce vytvořením zástupce, který má dva kroky. V prvním kroku zadáváte umístění výchozího souboru, ke kterému má být zástupce vytvořen, a v dalším kroku nastavujete jméno zástupce.
Tip: Zástupce můžete vytvářet nejen pro soubory, ale i webové stránky. Stačí, když při vytváření zástupce v položce Umístění zadáte adresu webu, pro který chcete zástupce vytvořit. Po vytvoření zástupce pak na něj stačí poklepat a otevře se internetový prohlížeč s vybranou webovou stránkou.
 

80.     Jak vytvořit zástupce beze jména?

Na pracovní ploše lze vytvořit zástupce, který nebude mít žádný název a bude reprezentován pouze ikonou. Pokud se ale pokusíte o vytvoření bezejmenného zástupce, neuspějete. Postup, který ale funguje zaručeně, je ten, ve kterém využijete průvodce vytvořením zástupce. Stačí, když na ploše kliknete pravým tlačítkem myši, vyberete příkaz NovýZástupce a necháte se vést jednotlivými kroky průvodce. V momentě, kdy se vás průvodce dotáže na název zástupce, stiskněte mezerník. Po dokončení průvodce tak bude zástupce reprezentován pouze ikonou.
Autor: Karel Klatovský

Comments (0)

Skip to main content