333 tipů pro Office 2016 (31. – 35.)


31.     Jak nastavit výchozí umístení pro ukládání/otevírání souboru

Výchozím úložištěm pro ukládání zpracovaných souboru je online úložiště OneDrive. Pokud se chcete vrátit k dřívějšímu výchozímu ukládání do lokálních složek na počítací, můžete tak učinit ve stejném okně jako v předchozích dvou tipech (tj. Soubor – Možnosti – Uložit), kde se nachází zaškrtávací políčko Ve výchozím nastavení ukládat do počítače.

32.     Jak uložit soubor ve formátu PDF?

Soubor PDF od společnosti Adobe se stává stále populárnějším formátem pro výměnu dat a předávání informací. Mezi jeho největší výhody patří zajištění zobrazení vždy stejného obsahu na různých HW a SW konfiguracích počítačů nebo mobilních zařízení. Další výhodou je velmi omezená možnost editace takového souboru. Proto se mj. také často využívá v případě, kdy je nutné veřejné sdělit nějaké informace, ale nechcete je dát ostatním k dispozici s možností úprav. Ve formátu PDF tak naleznete například drtivou většinu návodu ke spotřební elektronice apod. Microsoft Office již od verze 2007 podporuje vytváření PDF souboru a od verze 2016 i jejich editaci (viz další tip). Stačí, když klepnete na položku Soubor – Exportovat – Vytvořit dokument PDF/XPS a zde na tlačítko Vytvořit soubor PDF/XPS. Formát XPS mel být konkurencí od Microsoftu pro PDF formát, nicméně se příliš neujal.

33.     Jak upravit PDF dokument?

Jak již bylo zmíněno, jednou z novinek ve Wordu od verze 2013 je možnost editace i PDF dokumentu. Pro vykonání této operace postupujte naprosto stejné jako s jakýmkoliv jiným souborem, prostě jej vyberte k otevření. Budete informováni o možných nepřesnostech při převodu (100% převod vám ostatně nezajistí žádná aplikace) a následně bude soubor otevřen s možností editace. Následně je jen na vás, zda jej následně uložíte opět do PDF nebo do formátu aplikace Word.

34.     Jak nastavit počet zobrazených naposledy použitých souboru?

V nabídce Soubor – Otevřít – Poslední dokumenty se zobrazují naposledy použité a otevřené soubory. Počet zobrazených naposledy otevřených souboru lze změnit v této cestě: Soubor - Možnosti – Upřesnit. Zde naleznete položku Zobrazovat tento počet naposledy použitých dokumentu a nastavte si požadovanou hodnotu. Maximální hodnota je 50 dokumentu.

35.     Jak skrýt na pásu obsah karet?

Pro minimalizaci pásu karet stačí dvakrát kliknout na název jakékoliv karty. Návrat zpět do normálního zobrazení provedete opět dvojím kliknutím. Kliknutí provedené jedenkrát pouze kartu dočasné skryje.
Autor: Karel Klatovský

Comments (0)

Skip to main content