Sešit už není jen tužka a papír


Školní prostředí, ve kterém se každý den pohybuji, nám neustále přináší prostor pro inovace. Ať už se jedná o tabule, které se stávají interaktivními, přes rychlejší počítače, až k využívání tabletu a telefonu přímo v procesu výuky.  Je ale jedna oblast, u které jsem osobně dlouho nepozoroval progress žádný. 

Poznámky - střípky informací, které potřebujete někam zapsat. Zvlášť v dnešní době, kdy jsou informace na nás doslova "vystřelovány" na každém kroku a potřeba uchovat důležitý záznam nebo myšlenku je tak nezbytná. Zde se ovšem ukazuje, že klasická metoda, stará a neměnná několik generací, je již neefektivní. S vývojem mobilních, resp. chytrých telefonu přišla na řadu možnost zaznamenávat své poznámky do různých aplikací typu EverNote, Google Keep, OneNote atd. Člověk již u sebe nemusí neustále nosit svůj papírový diář a stejné tak, jak vyměnil správu svého času za cloudové kalendářové nástroje, tak se učíme i své poznámky psát do "oblak". Můžeme tak využít všech výhod, které nám cloud přináší, zejména neustálou dostupnost (vzhledem k situaci, že svůj chytrý telefon nosíme u sebe častěji než papírový diář). 

Všechny výše jmenované aplikace jsou výborné, každá má své klady i zápory a jisté si najde své uživatele (i já jsem již dlouhá léta uživatelem EverNote na svém mobilu), ale v procesu výuky mají přeci jen své limity. Jisté, každý student si muže své poznámky psát kamkoli jej napadne a na jakékoli platformě chce, ale s organizací to již značně pokulhává. Představte si, že budete chtít kontrolovat, co si vaši studenti poznamenají ve vaší hodině. Běžně po nich chcete zpracovat krátký domácí úkol, cvičení nebo jiné materiály. Tady už narazíme na problém z pohledu komplexnějšího sdílení a hlavně správy daných dat. 

Management výuky se dá vyřešit a také se řeší tzv. LM systémy (learning management), jako je například Moodle (moodle-trebesin.cz) nebo Google Classroom. Zde si můžete vytvořit svůj vlastní předmět (kurz) a následně spravovat celé dění a organizovat tak výuku. Tvorba poznámek je zde ale poněkud těžkopádná - ne nemožná, ale není to úplně ono. Nastavit danou činnost jako úkol a následně stahovat dané dokumenty není zcela efektivní. Ideálním řešením se z mého pohledu ukázala platforma OneNote - Class Notebook, která je součástí Office 365. Funguje na aplikaci OneNote a pomáhá s definováním a správou školních elektronických sešitu a poznámek. Práce s touto aplikací je velice intuitivní a opravu vše funguje téměř jako bychom používali papírový sešit. Jen ta omezení tady nejsou. Vše můžete mít neustále při sobě a synchronizované v rámci Office 365 účtu na svých zařízeních. Class Notebooku stačí jen málo věcí navíc, než vyžaduje klasická forma OneNotu. Definujete název sešitu (předmětu) a následně jen nadesignujete položky, které se mají studentům zobrazit. V poslední fázi nastavíte účty – studentům a případně svým kolegům a můžete začít pracovat. Prostor se tak náhle dělí na několik základních skupin. Váš soukromý „sešitek“ stále zůstává, ale objevuje se tady tzv. Knihovna obsahu (cokoli zde umístíte, tak vidí všichni vaši studenti – tedy taková sbírka poznámek a materiálu, případně zadání) a pak tzv. Prostor pro spolupráci. Zde naopak mohou studenti tvořit samostatné nové stránky a navzájem sdílet a upravovat. Nemusíte se bát, že by toho bylo na začátek moc. Každá sekce je uvedena relativně podrobnou, avšak přehlednou nápovědou a instruktážními videi.

Na závěr snad jen několik osobních postřehů ze samotného využívání. Začal jsem ve svých předmětech: Operační systémy, DTP a multimédia, využívat tuto pomůcku cca před několika měsíci a jak já, tak studenti to jenom kvitují. Je to tak velmi dobrý pomocník a doplněk pro náš organizační systém Moodle (moodle-trebesin.cz). Výhoda využívání tohoto konkrétního LMS přináší i tu výhodu, že existují rozšíření, která obohatí přímo váš kurz o přímé přihlášení a práci s OneNote. Ale o tom zas až příště.

 

David Frýbert, Microsoft Innovative Expert Educator, SŠ Třebešín, Praha. 


Comments (0)

Skip to main content