Využijte, co už ve Windows 10 máte (1/6) – Budíky a hodiny


Pokud se s Windows 10 teprve seznamujete a „aplikace ve Store“ je pro vás španělská vesnice, obeznamte se nejdříve s tím, co už ve Windows 10 všichni máte, a nejspíš o tom ani nevíte. Jen pro začátek – všechny aplikace najdete za použití tlačítka Windows.

Budíky a hodiny

Všechny předměty na všech stupních

Trochu fádně pojmenovaná aplikace v sobe skrývá spoustu užitečných nástrojů. Když pomineme budík, ke kterému je primárně určena, můžeme ve třídě využít zbývající tři nástroje.

Světový čas

Karta Světový čas na první pohled zobrazuje pouze aktuální čas. Můžete na něm ale žákům ukázat, jak postupuje slunce, a s ním světlo a tma. Světleji podbarvená polovina mapy je právě zalitá sluncem, zatímco tmavší část mapy má tmu. Žáci na první pohled uvidí, kde se zrovna spí, kde se probouzejí a kde asi obědvají. Ve vyšších ročnících si můžete nechat zobrazit i různá města světa přímo na mapě a s místním časem! Města jsou počeštělá, takže žádný Beijing – pěkně česky Peking.

Měst lze přidat více. Aplikace může tedy sloužit jako mapa světa s vyznačenými městy, které si sami vyberete.

Pomocí laserových ukazovátek si můžete zahrát i hádací hru, kdy řeknete světové město, necháte žáky, ať ho na projekční ploše označí, a teprve poté město vyhledáte. Schválně, o kolik se kdo spletl?

V hodinách angličtiny můžete využít světový čas pro průběhový čas – co právě dělá Ilja v Rusku, Arnar na Islandu nebo Sandy v New Yorku?

Časovač

Když chcete žákům odpočítat čas, není nic názornějšího než ohromný odpočet přes celou plochu. I to Windows umí od základu. V kartě časovač si navíc můžete pojmenovat a uložit více časovačů, takže je nemusíte nastavovat každou hodinu. Více časovačů přidáte pomocí tlačítka +.

Odpočet spustíte typickým trojúhleníkovým tlačítkem. Aby na něj ale viděli všichni, jde odpočet roztáhnout na celou plochu, a to pomocí roztahovací ikony (dvojšipka).

Odpočítávat můžete sportovní výkony, čas na písemku, čas do začátku hodiny nebo fyzikální pokusy.

Stopky

U fyzikálních pokusů využijeme možnost Stopky. Stopky ve Windows fungují jako plnohodnotné stopky sportovní, umí tedy počítat i mezičas. Spustíte-li odpočet, objeví se u stopek ikonka vlajky, která slouží k záznamu mezičasu.

Příště můžete nechat v kabinetu tělocviku stopky, stačí mít po ruce tablet nebo telefon s Windows 10. Mezičasy totiž můžete jedním kliknutím sdílet a poslat si je hned na e-mail, OneNote nebo je vystavit na Facebooku. Už žádné přepisování!

Autor. Václav Lipavský, Microsoft Innovative Expert Educator


Comments (0)

Skip to main content