16 důvodů pro nasazení Office 2016


1.    Online spolupráce

Jednou z nejvetších novinek v Office 2016 je online spolupráce více osob na jednom dokumentu. Cím dál casteji se totiž v rámci aktivit na pocítaci setkáváme s tím, že na daném souboru pracuje tým osob. Dosud taková spolupráce byla pomerne obtížná s požadavkem na obezretné chování všech spoluautoru. Jakmile máte soubor uložený na úložišti OneDrive, OneDrive pro firmy nebo SharePoint, muže Vás více na takovém dokumentu pracovat naprosto bez problému. Jakmile se nekdo pripojí k editaci dokumentu, který máte práve otevren, okamžite jste o tom informováni v pravém horním rohu a stejne tak jste informováni o tom, když jiný úcastník editaci dokumentu ukoncí. A cokoliv, co pripojená osoba do Vámi otevreného dokumentu práve píše, je zobrazeno pomocí ikony vlajecky, takže je vše prehledné a efektivní.

2.    Psaní matematických vzorcu

Zejména pro výuku matematiky se bude hodit nová funkce, kterou najdete ve Wordu, Excelu a PowerPointu a která slouží k rozpoznávání rucne napsaných matematických vzorcu. Cím dál casteji je možné se setkat s tablety nebo tablety s perem a je tak logické, že uživatel namísto vytukávání vzorce na klávesnici by jej radeji psal rukou. A to je to, co tato funkce umožnuje – napište požadovaný matematicky vzorec rucne a aplikace Office 2016 se již samy postarají o prevedení do digitálního formátu.

3.    Využití posledních dokumentu jako emailové prílohy

Jednou z bežných operací, kterou uživatelé delají den co den je ta, že dopíšete nejaký dokument ve Wordu, vytvoríte sešit v Excelu nebo udeláte prezentaci v PowerPointu a následne takto vytvorený soubor chcete poslat emailem. Otevrete si tedy Outlook, napíšete zprávu a pri vkládání prílohy najednou premýšlíte, kam jste ten naposledy zpracovávaný soubor vlastne uložili. To je s príchodem Office 2016 minulostí, protože pri vkládání souboru jako prílohy se Vám nove zobrazí nabídka naposledy otevrených souboru.

4.    Snadné sdílení souboru

Dostat informace k tem správným lidem je dnes zásadní. Pokud potrebujete rychle sdílet s ostatními Vámi aktuálne zpracovávaný dokument,(který je uložen v prostredí OneDrive nebo SharePoint) mužete tak ucinit prímo v prostredí dané aplikace, protože se v pravém horním rohu vždy nachází tlacítko Sdílet. Následne v nove otevreném panelu stací vyhledat daného uživatele, se kterým chcete dokument sdílet. Nebo stací zadat proste jeho emailovou adresu. Pak jen je potreba nastavit, jakou úroven prístupu (ctení x zápis) chcete nastavit a klepnout na tlacítko Sdílení. Dokument je ihned nasdílen vybraným osobám s nastaveným oprávnením. Kdykoliv v budoucnu je pak samozrejme možné již dríve vytvorené nastavení sdílení zmenit dle potreby.

5.    Reknete mi….

Již pomerne dlouho probíhá výuka aplikací Office ve stylu: „Na karte Domu najdete príkazy pro formátování dokumentu“ apod. Není ale duležitejší vedet, jak se daná funkce využívá a jak ji vhodne použít, než se „ucit“, kde se daná funkce nachází, popr. zdlouhave premýšlet, kde ji najdete. A presne s tím Vám pomuže funkce „Reknete mi, co chcete udelat“, která se nachází za poslední kartou na pásu karet. Zde stací zadat pouze prvních pár písmen operace, kterou chcete provést a aplikace Vám ihned zobrazí seznam všech príkazu, které vyhovují zadanému slovu.

6.    Vkládání príloh emailu z cloudu

Jednou z dalších novinek, kterou v Outlooku najdete, je možnost vkládat prílohy z webových úložišt typu OneDrive nebo Sharepoint. Jakmile kliknete na tlacítko Pripojit soubor, v dolní cásti pod seznamem naposledy otevrených souboru tak máte prostor pro otevrení webových úložišt a vložení vybraného "souboru". Ve skutecnosti se totiž neprikládá soubor jako takový, ale pouze odkaz na soubor s tím, že si ješte pred odesláním mužete vybrat, s jakým oprávnením danou "prílohu" príjemci pošlete.

7.    Úspora místa v Outlooku

V Outlooku v rámci uchovávání zpráv v lokálním pocítaci je možné nastavit, za jak velký casový úsek chcete synchronizovat emaily offline, tj. že budou uložené ve vašem pocítaci i v prípade nedostupnosti pripojení k internetu. Jenže v nekterých prípadech je možné i za pouhý mesíc „nasbírat“ pomocí emailu nekolik GB dat, což zejména u tabletu a dalších zarízení s menším diskovým prostorem, muže být problém. Proto je možné nove si nastavit i menší hodnoty, než mesíc, konkrétne 1,3,7 a 14 dní. Pomocí této funkce si tak mužete ušetrit pomerne dost místa na disku a presto si zachovat offline prístup k posledním emailum.

8.    Záznam videa

Již nekolik verzí se v aplikacích sady Office mužete setkat s funkcí pro vytvorení snímku obrazovky. PowerPoint 2016 se posunul zase o neco dále, když do své nabídky médií, které umí zaznamenat, pridal i video a to v podobe zaznamenávání dení na obrazovce. Pokud tedy chcete vytvorit v PowerPointu nejaký interaktivní návod, manuál, výukový materiál apod., máte tak nyní skvelou možnost, jak toho snadno a rychle docílit.
                        

9.    Nové typy grafu

V rámci aplikací Office se mužete setkat se šesti novými typy grafu, pricemž mezi ty graficky nejzajímavejší patrí napr. stromová mapa, kterou vidíte na obrázku. Mezi další patrí napr. vícevrstvý prstencový, histogram, krabicový a vodopádový. Všechny je najdete mezi ostatními v nabídce Vložení – Grafy.

10.                       Predpovídání budoucnosti

Kdo z nás by nechtel vedet, jak to bude vypadat v budoucnosti. S pomocí Excelu to je možné. Pokud Excelu poskytnete dostatek údaju z minulosti, pomocí nové funkce prognózy Vám spocítá a graficky ukáže, jak by se daná rada císel mela vyvíjet práve do budoucna. Podobné funkce již v Excelu sice byly a to v podobe spojnic trendu, nicméne nová funkce prognóz jde mnohem dále, protože do výpoctu umí zapracovat napr. i sezonní výkyvy apod.

11.                       Inteligentní vyhledávání

Nekdy se Vám muže pri psaní dokumentu stát, že narazíte na slovo, místo, výraz apod., o kterém si nejste jisti z pohledu jeho významu, resp. se o nem chcete dovedet neco více. A to je práve to, co umí inteligentní vyhledávání. Stací oznacit vybrané slovo a z kontextové nabídky vybrat funkci Inteligentní vyhledávání, která Vám daný výraz vyhledá na Wikipedii nebo rovnou na internetu.

12.                       Více vstupních zdroju

To, že je Excel mocná aplikace na data a císla, není asi nutné zduraznovat. Aby bylo ale s císly možné pracovat, je nejprve zapotrebí je do Excelu dostat. A behem trí let od vydání poslední verze Excelu se toho ve svete internetu a císel zmenilo pomerne dost a Excel na to skvele zareagoval a to jak z pohledu nacítání externích dat z jiných zdroju, tak i pokládání nových dotazu. Nove tak mužete vkládat data z webu Azure Marketplace, Analysis Services a dalších. A také nabídka zdroju na dotazy je velice pestrá a zahrnuje i takové vychytávky jako jsou Active Directory, Facebook, Salesforce a další.
    

13.                       Vylepšené kontingencní tabulky

Kontingencní tabulky v Excelu je funkce, bez které si mnoho uživatelu nedokáže svoji práci ani predstavit. V Excelu 2016 bylo z pohledu vylepšení stávajících funkcí venování kontingencním tabulkám pomerne velké množství pozornosti. A tak se mužete tešit mj. i na tyto novinky:
  •         Automatická detekce vztahu
  •         Vytvárení a úprava vlastních výpoctu
  •          Automatické souhrny dle casu
  •          Vyhledávání v kontingencní tabulce
  •          Vylepšené prejmenovávání

14.                       Vkládání obrázku se správnou orientací

Nekdy se Vám v drívejších verzích Office mohlo stát to, že vložení obrázku do dokumentu neprobehlo z pohledu jeho orientace tak, jak jste si predstavovali a bylo zapotrebí obrázek rucne otocit. V Office 2016 pri vkládání fotografií se kontroluje správná orientace a tak byste se s tímto problémem již nemeli setkat.

15.                       Nové barevné motivy

V rámci drívejších verzí aplikací sady Office bylo možné zvolit nejaké barevné téma – motiv, který se aplikoval na všechny aplikace v rámci dané sady. To je pochopitelne možné i v Office 2016, kde si ale nove mužete vybrat z tmave šedého motivu. A to není vše, pokud si vyberete motiv „Barevný“, každá z aplikací bude mít takovou barvu, jaká jí prísluší, tj. Word bude modrý, Excel zelený, PowerPoint cervený apod.

16.                       Geografické vizualizace

Excel umí velice prehledne reprezentovat data v podobe tabulek, pokrocilých kontingencních tabulek nebo grafu. Nekdy je však vhodnejší, zejména u geografických dat, jejich reprezentace na mape. To, co drív bylo nutné delat pomocí jiných nástroju nebo doplnku, umí nyní Excel jako vestavenou funkci nazvanou 3D Map, kterou najdete na karte Vložení. Stací mít tabulku, ve které se mj. nachází i seznam míst a Excel je ihned správne umístí do mapy. Na vás pak jen je si vybrat, jaká data chcete vizualizovat a vybrat si styl mapy. Vše se dá krásne propojit i do pusobivých preletu a videosekvencí.

Karel Klatovský, Teacher Engagement Manager, Microsoft CR


Comments (0)

Skip to main content