10 důvodů pro nasazení Windows 10 do škol


Dne 29. cervence 2015 byl uveden operacní systém Windows 10, který je pro všechny zákazníky s operacním systémem Windows 7 a Windows 8/8.1 (vyjma edic Enterprise) ve forme upgrade dostupný zcela zdarma. A protože s novým operacním systémem prichází mnoho nových funkcí, které mohou ucitelé a studenti ve svých školách využívat, pripravil jsem pro vás následující prehled 10 novinek, které jsou pro školský segment nejvíce využitelné.

1. Jednotné prihlašování

Asi nikdo z nás nemá rád prihlašovací jména a hesla a jejich neustálé zadávání. Tím spíše, pokud tech uživatelských úctu je více, uživatel si tak musí pamatovat jejich podobu a príslušná hesla, což casto vede k zadávání stejných hesel nebo hesel snadných k uhodnutí. Windows 10 v této oblasti prichází s nekolika zásadními vylepšením. Tím prvním je fakt, že je nove možné se prihlašovat do systému Windows 10 pomocí úctu Office 365 (Azure Active Directory), což je služba, která je dostupná pro školy zcela zdarma a nabízí komplexní emailové, intranetové a komunikacní prostredí. A tak všichni ucitelé a studenti stovek škol, které Office 365 na svých školách využívají, se nove mohou ve Windows 10 s takovýmto úctem do systému prihlásit.

Další významnou zmenou je také pridaná možnost se prihlásit s tímto Office 365 úctem do katalogu aplikací Windows Store, který v soucasné chvíli nabízí stovky tisíc aplikací pro využití nejen ve školství. Ucitel se tak s jedním jediným úctem prihlásí do pocítace, katalogu aplikací, emailové schránky, intranetového portálu, úložište OneDrive, komunikátoru Skype pro firmy (dríve Lync) nebo kancelárské sady Office Online

2. Katalog aplikací Windows Store

S touto funkcí se ucitelé mohli setkat poprvé v systému Windows 8 a za tu dobu si velice rychle zvykli na to, že Windows Store je tím pravým místem pro snadné a rychlé stahování vzdelávacích programu. V kategorii Vzdelávání se nachází mnoho zajímavých aplikací, které je možné ve vetšine prípadu zdarma využívat, ty kvalitnejší pak za malý poplatek popr. zakoupit. Nicméne katalog Windows Store jako takový prošel sám velkou zmenou. Filtrování, prehled aplikací, prehled jednotlivých kategorií i samotné stahování a aktualizace prošly zmenami, které opet udelají práci s Windows Store pohodlnejší a efektivnejší.

3. Licencování a distribuce aplikací

V drívejší verzi systému Windows nákup aplikací z Windows Store probíhal za pomocí úctu Microsoft. Ten ale primárne patrí fyzickým osobám a školy tak nemely možnost, jak efektivne hromadne nakupovat a distribuovat zakoupené aplikace z Windows Store. Do príchodu Windows 10 se uživatelé pohybovali ve trech ruzných obchodech – pro Windows 8.1, pro Windows Phone a pro Xbox. S nástupem Windows 10 však došlo ke sloucení techto trí ruzných míst do jednoho centrálního, což je velkým prínosem nejen pro koncové uživatele, ale i pro vývojáre. Dá se tak ocekávat, že ve Windows Store nalezneme brzy plno dalších nových a zajímavých vzdelávacích aplikací.

4. Podpora práce na více typech zarízení

V dnešních školách se v mnoha prípadech mužete setkat s konvertibilním zarízením, které muže sloužit jako tablet i jako klasický notebook, protože má oddelitelnou klávesnici. Jenže v každém z techto zpusobu práce je potreba trochu jiné ovládání. Zatímco bez klávesnice a myši, tj. v režimu tablet, je potreba dotykové ovládání a s tím spjaté uzpusobené prostredí sytému. Naopak, pri pripojení klávesnice a myši naopak jiné. A to je presne to, co systém Windows nove bude nabízet a to v podobe funkce Continuum. Ta automaticky rozpozná pripojení nebo odpojení klávesnice a dle toho okamžite upraví pracovní prostredí systému.

5. Telefon jako pocítac

Již v dnešní dobe se mužeme v nekterých prípadech setkat se situací, že telefon v naší kapse je stejne výkonný jako naše pocítace pred nekolika lety. Full HD rozlišení displeje, Wi-Fi, USB rozhraní, ctyrjádrové procesory – to vše a mnohem více umí dnešní telefony nabídnout. Jedná se tak víceméne o velice kompaktní pocítac. A to je práve to, co budou brzy umet Windows 10 na vybraných telefonech využít. Jakmile budete mít vybraný telefon se systémem Windows 10, po pripojení USB klávesnice a myši a obrazovky se z nej stane plnohodnotný pocítac, na kterém budete moci rešit emaily, prohlížet internet, vytváret prezentace a delat mnoho dalších aktivit, které jste na svém pocítaci zvyklí provádet.

6. Moderní aplikace Office

O tom, že soucástí Windows 10 je i prepracovaný Windows Store, si mužete precíst o pár odstavcu výše. Do tohoto katalogu jsou nove pridány i aplikace Word Mobile, Excel Mobile a PowerPoint Mobile, což jsou mobilní verze známých Office aplikací, které jsou uzpusobené pro dotykové ovládání. V nich mužete vaše dokumenty, prezentace a tabulky snadno a rychle otevírat a prezentovat pomocí dotykového ovládání. A pokud má vaše škola Office 365 spolecne s licencování EES/OVS-ES, mužete tyto aplikace zdarma využívat i pro samotnou tvorbu materiálu.

7. Bezpecnost na prvním míste

O bezpecnosti dat toho bylo napsáno již mnoho. Ve Windows 10 naleznete vše duležité, co z pohledu bezpecnosti bylo dostupné již v predchozích verzích a mnoho funkcí nových. BitLocker pro šifrování dat na pevném disku, BitLocker to Go pro šifrování USB disku, SecureBoot pro ochranu pocítace pri spouštení atd. Nove pak zde najdete napr. prihlašování pomocí funkce Windows Hello, kdy jako prihlašovací údaje slouží váš digitální otisk obliceje. To je oproti stávajícím rešením veliký bezpecnostní posun, protože se takové prihlašování nedá obejít vytištenou fotkou apod. Navíc Windows Hello pak prináší benefit toho, že si nemusíte pamatovat žádná hesla.

8. Snadné nasazení ci upgrade

Pro nasazení Windows 10 mužete využívat stejné nástroje, jako jste byli zvyklí používat pro nasazení predchozích verzí operacního systému Windows. Pro všechny uživatele operacního systému Windows 7 a Windows 8/8.1 (vyjma edice Enterprise) je upgrade na Windows 10 dostupný zcela zdarma. A pokud máte ve škole menší pocet PC nebo nejste technicky zdatní, nevadí. Z predchozích verzí systému Windows mužete na Windows 10 upgradovat pomocí standardního nástroje Windows Update, tj. pomocí toho, pres které provádíte standardní aktualizace systému Windows. Upgrade pocítace na Windows 10 je tak otázkou jednoho kliknutí myši. 

9. Vylepšená nabídka Start

Nabídka Start je jedním z hlavních pilíru systému Windows. Byla ve Windows 8.1, Windows 7 i mnoha predchozích verzích a stejne jako systém Windows, tak i ona se postupem casu vyvíjela. Ve Windows 10 si vzala to nejlepší z nabídky Start systému Windows 7 a Windows 8.1. A podobne jako celý systém Windows, i nabídka Start se uzpusobuje tomu, jestli pracujete na zarízení typu notebook nebo tablet. Nabídka Start v režimu tabletu je zobrazena pres celou obrazovku, zatímco v režimu standardního PC v klasické podobe a velikost. Nicméne i tu si mužete dle potreb zmenit a to pouhým roztažením za okraje této nabídky.

10. Desítky dalších vylepšení v „desítkách“

Krome výše uvedených novinek a funkcí vhodných pro školu najdete ve Windows 10 mnoho dalších vylepšených nebo nových funkcí. Z tech podstatných je vhodné zmínit napr. tyto
 
 • Nová funkce virtuálních ploch, která vám umožnuje zprehlednit a zefektivnit práci
 • Nový internetový prohlížec EDGE, který reaguje na dynamické prostredí vývoje webových stránek a je uzpusobený pro rychlou a efektivní práci, podporuje hlasové ovládání nebo zápis poznámek prímo do webové stránky s možností rychlého sdílení
 • Vylepšená podpora práce na více monitorech s jiným rozlišením a DPI
 • Vylepšené prichytávání aplikací k okrajum monitoru, nove rozdelené do kvadrantu.
 • Moderní aplikace stažené z Windows Store je možné nove spouštet i v okne, nikoliv pouze v režimu celé obrazovky.
 
Jak je videt, Windows 10 toho prináší opet mnoho nového. Nabízí funkce, která Vám opet zjednoduší a usnadní práci a zefektivní to, co na pocítaci deláte. A díky tomu, že je pro vetšinu školních zákazníku dostupný zcela zdarma a upgrade na Windows 10 zvládne víceméne kdokoliv, je systém Windows 10 jasnou volbou.
 
 
Karel Klatovský, Partners in Learning Manager, Microsoft


Comments (2)

 1. anonymouscommenter says:

  Vážení kolegové učitelé , ředitelé a pracovníci ve školství

 2. Lukáš Hájek says:

  Nikde se mě nedaří najít více informaci o jednotném přihlašování (účet Office 365 do Windows i do Store). Co k tomu vše potřebuji, nastavení, …. prostě jak na to ….

Skip to main content