Nejdražší počítač je nejlepší počítač. Nebo ne?


V dnešní dobe se rozširuje teorie, že to co je dražší, je automaticky a samozrejme lepší a vydrží více, než to, co je levnejší. Ale je to pravda? Má v dnešní dobe opravdu význam nakupovat ta nejdražší zarízení?

V první rade si totiž musíme uvedomit, co po nakupovaném zarízení, at už je to stolní pocítac nebo notebook, potrebujeme. Pokud si budeme porizovat pocítac, který budeme používat jen na psaní, programování ci prohlížení internetu, mužeme se vejít klidne do osmi tisíc korun a to bez kompromisu. V tomto prípade si mužeme vybrat, jestli si budeme kupovat úplne nový pocítac nebo repasovaný, tj. pocítac již použitý, ale profesionálne opravený a prípravný opetovnému použití. Takový pocítac bývá o hodne levnejší a leckdy na nem žádné použití není poznat. Takže napríklad pocítac dríve prodávaný za padesát tisíc korun (s výbavou jako je 3G modem, GPS, ctecka otisku prstu, atd.), mužeme takto porídit dokonce asi za sedm tisíc korun. A popravde – pametníci možná zavzpomínají, že „kdysi“ se i ty pocítace delaly „poctiveji“. Nové pocítace ale mají jednu nespornou výhodu – jak už bylo receno, jsou nové, a tudíž se nemusíme obávat z toho, jak s nimi pred tím bylo nakládáno. Ale jsou dražší – a výrobci leckdy šetrí na nesprávných místech.

Pak tu máme zarízení zamerená na multimédia, ale ne prímo na hraní her. Tyto pocítace mohou mít i externí grafický cip, zajištující dostatecný výkon pro prehrávání a editaci videí. Samozrejme se dají koupit i repasované pocítace tohoto typu, nicméne jich není tak široká škála, jako úplne nových. To asi proto, že jsou behem jejich „života“ mnohem více vytížené, at už teplotne i množstvím hodin pri vyšší záteži, takže opravy techto pocítacu jsou dražší a nekdy již nelze potrebné komponenty získat.

Psací stroj, prehrávac multimédií - a nyní i herní zarízení. Herní a profesionální pocítace, potažmo notebooky, jsou nejdražší zarízení na trhu. Jejich ceny se mohou pohybovat od dvaceti až pres sto tisíc korun. V tomto prípade najít repasovaný a dobrý herní pocítac, je jako hledat jehlu v kupce sena. Nicméne je to možné, ale musíme uvažovat o velmi vysoké pracovní záteži i teplote, která muže na grafickém cipu dosahovat i sedmdesáti stupnu celsia. Podobne dlouhodobe vytežovaný hardware se velmi rychle opotrebovává a koupit si drahý herní notebook se kvuli dnešní výrobní kvalite nemusí stoprocentne vyplatit. Mnoho výrobku bývá práve vyrábeno tak, že tesne potom co vyprší zárucní doba, se neco drobného, ale nadmíru drahého pokazí.

Výber zarízení není jednoduchý. Máme co docinení s rozhodnutím, které muže být opravdu duležité a složité. Jakmile víme, na co budeme zarízení potrebovat, mužeme si na internetu projít nabídky. Nejlepší je nechat si nejakou dobu na rozhodnutí – klidne i pul roku – a porovnávat co nejvíce možností ci znacek. To je ta správná cesta. Pokud se ale dostaneme do fáze, ve které si opravdu nebudeme vedet jak dál a co si tedy vybrat, není špatné napsat nebo zavolat na podporu nebo technické zázemí obchodu.

Opravdu neplatí, že to co je dražší je lepší, protože pokud porovnáme znacky, a to nejen ty nejdražší, za které se v mnoha prípadech pouze priplácí zbytecné množství penez, zjistíme, že i velice výkonné zarízení muže stát jen pár tisíc. Skutecne se vyplatí hledat a hledat, a nekdy najdeme i neco velice výhodného.

Tadeáš Cvrcek, student programu STC


Comments (0)

Skip to main content