Kodu Game Lab


Ve svém okolí znám pár škol, které chtely vyucovat základy programování. Jenže otázkou bylo, jak to ty deti naucit. Kód je moc složitý a nezajímavý. Ucit žáky syntaxi jazyka, když teprve zacínají 5. trídu, je hloupost. Hledali jsme prostredí, které by deti nejen bavilo, ale které by je i ucilo základum programování. Programování není kód, ale logika, jak daný program má fungovat. Toto reší program Kodu Game Lab.

Kodu je jednoduchý, graficky prívetivý, program, který deti velmi rychle zaujme. Grafika je podobná hre Minecraft (aspon jak me daní žáci tvrdili) a nabízí velké množství objektu. Samotné programování je pak uskutecneno pomocí bloku kódu, který žáci nevidí. Skládáním techto bloku se tvorí jednotlivé príkazy a nakonec celé programy.

Jak název napovídá, jedná se o jakýsi program na tvorbu her. Žáci si tvorí vlastní hry, které mohou obsahovat i nespocet úrovní, takže lze vytvorit vlastní príbeh s dlouhou hrací dobou. Hry je možné publikovat na komunitním serveru, který sdružuje obrovské množství her, návodu a ukázkových lekcí, které mají tématiku morských svetu, výzkumných ci bojových misí, ale také i závodních okruhu. Množství je nepreberné a každý si zde najde svoje.

Ve výctu témat jsem zminoval i výzkumné mise. Tato cást byla vytvorena ve spolupráci s NASA a je zde reprezentována pomocí vozítka na Mars. Mužete skenovat materiály, zkoumat je nebo treba porizovat obrázky. Vše je doplneno o možnost vytvorení povrchu pripomínající Mars.

Ješte, než se pustíme na ukázku z programování, musím poukázat na další vychytávku tohoto programu. Je to nastavení. Vytvorit svet je pekné, ale je to zbytecné, pokud by každý svet vypadal stejne. Tento problém je také vyrešen pomocí nescetného nastavení, které najdeme nejen u sveta (možnosti osvetlení, prechody mezi svety, …), ale také i u samotných objektu (možnost klonovat objekt, nastavení zdraví, rychlost pohybu, …).

Nyní však k samotnému programování. Jak jsem již naznacil, programujeme pomocí bloku, takže žák se do styku s kódem jako takovým, nedostane. To je výhoda, protože nechceme, aby se díte ucilo -syntaxi, ale logiku. Programuje se zde pomocí When – Do (Když - udelej), kdy na urcitý podmet nejak reagujeme, tedy jeden rádek = jeden príkaz. Pokud byste chteli mít více podmínek k jedné reakci nebo obrácene, stací jen vzít další rádek a posunout jej doprava. Nerešíte nejaké složitosti. Vše jednoduše a rychle. Hru v Kodu dokáže díte zvládnout behem hodiny, zkušenejší pak behem 30 minut.

Popisovat Kodu je velmi složité, protože za nej mluví ciny, tedy spíš hotové hry

Doufám, že se Vám Kodu líbil. Popis celého Kodu by byl mnohem delší a složitejší, ale doufám, že i tento krátký náhled do sveta programování Vám pomohl udelat si obrázek o tom, jak jednoduše se mužete ucit programovat. Preji hodne zdaru pri práci.

Jan Rajnoha
Student STC
janrajnoha@outlook.com


Comments (0)

Skip to main content