Koupí tabletů to nekončí


Pred rokem jsme se rozhodli, že pujdeme moderním smerem a porídíme nekolik tabletu do výuky. V konecné fázi jich máme 22 s OS Windows 8.1 (Acer Iconia W510) a mužeme prohlásit, že vlastníme tzv. mobilní tabletovou ucebnu. Otázku, zda porídit tablety do výuky, reší v dnešní dobe témer každá druhá škola. Pokusím se Vám priblížit, že výber a koupe tabletu jsou teprve první z rady rozhodnutí, které musíte udelat.

Ve chvíli kdy tato zbrusu nová lákavá zarízení dorazila, se objevilo mnoho dalších otázek. Samozrejme jsme museli všechny tyto problémy rešit.

Pridáme tablety do domény školy?

Zda pridat tablety do domény je vetšinou ta nejjednodušší otázka. Tablety se dodávají standardne s OS, který není ve verzi Pro, tudíž nejde pridat do domény. Málokdo se asi pustí do kompletního preinstalování všech zarízení.

Kde je budu nabíjet?

Zásadní problém, zvlášte pri castém využití tabletu. Ideální rešení je zakoupit nekterou ze specializovaných stanic, urcených k nabíjení tabletu. V tom prípade se zvyšuje investice do výuky o pomerne velké cástky. V našem prípade využíváme pro napájení zarízení levnejší variantu, kterou je ucebna se zásuvkami v každém pracovním stole. Ani toto rešení není ideální, nabíjení muže probíhat pouze v noci, aby nenarušovalo výuku. Taková ucebna samozrejme nemusí být na každé škole, zvlášte když se nejedná o informatiku.

Jak budu tablety spravovat?

S touto otázkou mi hodne pomohly samotné Windows 8.1. Pokud si vytvoríte Microsoft úcet, pomocí kterého se prihlásíte na všechny tablety, mužete využít synchronizace úctu. Stejné pozadí, rozložení dlaždic, stejné aplikace z Win Store. To je jen nekolik problému, které Vám prihlášení pomocí MS úctu odstraní. Co ale s desktopovými aplikacemi? Klonovat disky nebo instalovat aplikace na SD karty? Obe rešení jsou možná, hlavne když Vám usnadní práci a nezaberou príliš casu.

Inspiraci dalšího rešení naleznete v odkazu: http://www.boxed.cz/skoly_neziskovky/produkty/interaktivni-technika/boxed-izkladna-002569

Kam budou studenti ukládat data?

Pokud máte tablety v doméne, máte vyrešeno. V opacném prípade máte k dispozici zhruba 60GB SSD disk. Jenže když si student na tablet neco uloží, težko se bude dostávat znovu k souborum. Rešení muže být opet jednoduché. Z mé zkušenosti, to nejelegantnejší je mít na škole zprovoznenou službu Office 365. Studenti si své soubory snadno ukládají na svuj OneDrive (až 1TB) a mají je dostupné odkudkoliv.

Jak využijí dotyková zarízení moji kolegové neinformatikové?

Jelikož vetšina kolegu se s tablety dosud nesetkala, meli strach z jejich využívání. Když už konecne po tabletech šáhli, využívali je pouze k surfování na internetu. V tomto stádiu se nacházíme i zhruba po roce. Je pravda, že nekterí prolomili ledy a zacínají využívat i další funkce tabletu a OS Windows, ale stále je jich malá cást. Možná jste již zjistili, že tento problém vzniká s každým zavádením novinek do výuky. Donutit zatvrzelé odpurce a „lenochy“ nových technologií k jejich používání, je témer nemožné. Muže se Vám podarit nekolik z nich nadchnout praktickou ukázkou, ale pokud nechtejí, nic nenadeláte.

Pripojení k WIFI!!!

Témer všechny otázky mají jedno spolecného: WIFI. Jak pripojit tablety k internetu? Ideální rešení pro každého ucitele je takové, že at prijde do jakékoliv trídy, všechny tablety se okamžite pripojí. Jenže opet se bavíme o dost drahém rešení, zasítování celé školy není zadarmo. Navíc signál musí být dostatecne silný, aby se pripojila všechna zarízení najednou a internet v prubehu výuky nepadal. A bez wifi to jde opravdu težko!!!

Toto jsou jen ty nejhlavnejší problémy, které jsme s tablety rešili. Snad tento clánek pomuže všem reditelum, informatikum a dalším kolegum, kterí se rozhodují investovat do tabletu. Je duležité si predem zodpovedet i další otázky, nejen o znacce a cene tabletu, náklady se mohou postupne navýšit.

Miroslav Kotlas
Gymnázium Ceská, Ceské Budejovice
ucitel ICT

Comments (3)

 1. aw says:

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Kepulauan%20Riau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Komodo

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Lombok

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Makasar

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Malang
  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Manado

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Medan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Minahasa

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Barat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Timur

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai%20Malang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Samalona

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Siladen

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Wayag

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Weh%20Sabang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Puncak

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Raja%20Ampat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20dan%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Selatan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Utara

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera%20Utara

Skip to main content