Velké novinky v systému Office pro tablety


V posledních dnech a týdnech byly uvedeny nebo alespon predstaveny pomerne zajímavé novinky v rámci aplikací sady Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint a OneNote) pro dotyková zarízení. Spolecnost Microsoft si je vedoma síly toho, co její systémy umí nabídnout a tak není prekvapením, že krome platformy Windows podporuje tyto aplikace i na systémech iOS a Android. Težit z toho mohou zejména školy, které si zvolili koncept BYOD, který umožnuje žákum si nosit do školy svoje vlastní zarízení. Vzhledem k ruznorodé nabídce tabletu na trhu byl ale výsledek ve trídách ve vetšine prípadu kombinací zarízení se systémem Windows, iOS i Android, což v mnohém stežovalo celý proces výuky pri využívání dokumentu vytvorených v techto aplikací (typicky DUMu, ale i dalších materiálu).

Windows

S príchodem sady Microsoft Office 2013 dostali uživatelé dotykových zarízení jednu podstatnou novinku a tím byl režim dotykového ovládání. Najdete jej v nabídce na panelu Rychlý prístup a umožnuje vám automaticky a okamžite upravit prostredí aplikací Office pro dotykové ovládání. 
Standardní prostredí je totiž uzpusobeno na ovládání pomocí kurzoru myši, což je mnohem presnejší a není tak problém mít na obrazovce ikon príkazu mnohem více. Protože ale ovládání dotykem tak presné není, tento režim upraví nabídky tak, že méne používané príkazy skryje a mezi ty zbývající vloží vetší rozestupy.

  
Ackoliv je tato možnost velkým posunem ve využívání aplikací Office na systému Windows na dotykovém zarízení, spolecnost Microsoft pripravuje i ryze dotykovou verzi sady aplikací Office, která bude dostupná v prubehu príštího roku. Zatím se mužete podívat na první ukázkové video, které poodhaluje, jak bude nová verze vypadat a jak se s ní bude pracovat. Práce s verzi pro Windows zacíná zhruba na stopáži 3:30. Celé video pak ukazuje práci se systémem Office na všech platformách.

iOS

Pro systém iOS od spolecnosti Apple je sada Office dostupná již nekolik mesícu. Nicméne již od svého pocátku byla nastavena tak, že všechny aplikace (mimo OneNote) byly dostupné zdarma pro zobrazování dokumentu, ale pokud jste chteli dokumenty i vytváret, museli jste bud být predplatiteli služby Office 365 nebo si aplikace proste koupit.

To již také neplatí a pro všechny uživatelé systému iOS je tady skvelá zpráva a to ta, že aplikace Office jsou nyní dostupné zcela zdarma a to jak pro iPhone, tak iPad. Zejména verze pro iPhony byla podstatným zpusobem vylepšena a je tak možné vytváret relativne snadno (s ohledem na velikost obrazovky) všechny dokumenty aplikací Office.

Další novinkou pri aktualizaci aplikací pro iOS je zabudování podpory pro úložište Dropbox. Pokud tedy využíváte toto úložište, stací jej propojit s aplikacemi mobilní sady Office pro iOS.

Android

U systému Android je situace ponekud odlišná. Pro telefony s tímto systémem již systém Microsoft Office existuje a mužete si jej stáhnout klasicky pres Google Play zde.
Pro tablety, kde je ale vytvárení dokumentu mnohem pravdepodobnejší, zatím sada Office dostupná není, ale to se také velice rychle brzy zmení. Tato verze je již v plném proudu ve vývoji a mela by být k dispozici na pocátku roku 2015. Zájemci o drívejší testování sady Office pro tablety Android se mohou prihlásit na této stránce.

Karel Klatovský

Comments (4)

 1. Anonymous says:

  Vážení kolegové učitelé , ředitelé a pracovníci ve školství

 2. aw says:

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Kepulauan%20Riau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Komodo

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Lombok

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Makasar

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Malang
  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Manado

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Medan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Minahasa

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Barat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Timur

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai%20Malang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Samalona

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Siladen

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Wayag

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Weh%20Sabang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Puncak

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Raja%20Ampat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20dan%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Selatan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Utara

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera%20Utara

Skip to main content