Letní škola moderních učitelů letos počtvrté!


Na zacátku této reportáže muže stát otázka, kdy je možné akci oznacit za tradicní? Když se koná potretí, popáté nebo až podesáté? Nebo za tímto oznacením se spíš skrývá její oblíbenost? Nebo snad neco jiného? At tak nebo tak, letošní, již ctvrtý rocník letní školy, se muže pyšnit mnoha dalšími charakteristikami.

Nejvetší. Za dobu existence této jedinecné akce se letos zúcastnilo nejvíce ucitelu v historii. Hotel Kopanice byl plný opravdu k prasknutí a tak vetšina partneru musela být dokonce ubytována v jiném zarízení. 

Hravá a týmová. Nove byla v programu zarazena celotýdenní týmová soutež, která proverila zábavným a aktivním zpusobem týmového ducha úcastníku a jejich schopnost rešit úkoly a souteže.

Celá akce zacala již odpoledne 10. srpna kdy se do prekrásného prostredí a okolí hotelu Kopanice zacali sjíždet první úcastníci. Místo, které je mezi úcastníky tolik oblíbené a zároven organizátory pevne proverené nezklamalo i letos a pro nové úcastníky bylo príjemným prekvapením. Na nedelní odpoledne bylo na tretí hodinu naplánováno privítání úcastníku, kde byl všem ucitelum predstaven plán letní školy, harmonogram jednotlivých prednášek a workshopu, organizacní tým a další nezbytné informace. Zároven se všichni navzájem predstavili a krome základních informací o tom, jak se úcastníci jmenují a kde pracují, se ostatní dozvedeli napr. i informace o rodinném stavu a další nadstavbové informace. Je lepší mít jasno hned na zacátku.

Po první veceri a slavnostním prípitku zacala celoškolní hra, jejímž prvním úkolem bylo predstavení týmu a zadání prvního a možná nejtežšího úkolu – vymyšlení názvu týmu. Nutno podotknout, že se všech osm týmu tohoto úkolu zhostilo s noblesou a tak nás po dobu letní školy provázely tyto týmy:
 • Lazy Code
 • 0001000
 • Vin(n)é tríkolky
 • Sveží a noblesní
 • Babylon
 • Ulítlý papagáj
 • Pomalé oštepy
 • Atomové mihule

Harmonogram akcí byl obecne rozdelen tak, že v dopoledních hodinách probíhaly prednášky a workshopy a v odpoledních pak burzy nápadu, týmové hry a další, volnejší aktivity.

Ackoliv se jednalo o akci zamerenou primárne na efektivní spolupráci a využití IT pri výuce, našly se v programu i workshopy, které s IT (až na druhý pohled) nemely nic spolecného. A tak nebylo výjimkou, že na workshop nazvaný „3D efekt snadno a rychle“ (pod vedením CZ-SK bohyne Iby) prišla vetšina pánské cásti s tablety a odcházela s pomalovanými sklenickami a kvetináci. I o tom totiž letní škola je.

V rámci prezentací (nejen) pro ucitele se úcastníci mohli setkat s tématy jakou jsou využití tabletu ve výuce, využití merících systému ci dovednosti 21. století ve výuce, bezpecnost školy a mnoho dalších.

Inspirující aktivitou bylo potom využití „služby“ Mystery Skype, která slouží pro propojení dvou míst pres Skype kdekoliv na svete, pricemž se obe strany snaží za pomocí otázek typu ANO/NE uhodnout, kam se vlastne dovolali. Jedná se o skvelý nástroj napr. pro výuku hodin anglictiny a nutno podotknout, že zabavil na hodne dlouhou dobu. Mimochodem, dovolali jsme se do Argentiny a od místních trí mladých ucitelek jsme dostali pozvání ke konání príští letní školy práve u nich. Tak neváhejte s registrací a sledujte web letní školy! 

Pro technicky zamerené ucitele a IT správce pak byly pripraveny workshopy s tématikou správy tabletu, hromadného nasazení systému Windows, správa služby Office 365 a další. Pro úcastníky techto workshopu máme ješte jednu duležitou shrnující informaci: vše najdete na Technetu a nastavíte to Powershellem.

Jak už to u takových akcí bývá, duraz byl kladen taky na sociální stránku akce a tak byl pro úcastníky akce naplánován tradicní (opet) táborák a nutno podotknout, že nekterým se nakonec od táboráku doopravdy nechtelo. Bourlivé diskuze o využití ICT technologií ve vzdelávání probíhaly do dlouhých nocních (spíš ranních) hodin v pokojích i na chodbách a úcastníci si mohli na chvíli vydechnout ve vírivce, bazénu, saune nebo na masážích.

Poslední den akce nemohl chybet záverecný slavnostní vecer, který se od tech lonských a predlonských lišil v tom, že jeho soucástí byla i poslední bodovací týmová hra s názvem Ceskoslovensko má pedagogický talent a je pravda, že všech osm týmu svuj talent opravdu ukázalo. O zábavné, ale zároven prínosné scénky nebylo nouze. Nakonec tato záverecná hra ješte pomerne dost zahýbala s celkovým poradím týmové souteže, jejíž autorem byl Jarda a Lucka Šindlerovi, za což jim patrí obrovský dík!

Po ocenení týmu, podekování prezentujícím a organizátorum cekal na každého úcastníka speciální, individuální dárek v podobe hrnícku s jedinecnou charakteristikou daného cloveka, tak, jak se za celý týden ostatním predstavil. To co jednotliví úcastníci na hrneccích meli napsáno, vám ríct nemužeme (byl to preci osobní dárek), ale schválne se jich zkuste zeptat, treba vám toto žítkovské tajemství prozradí.

Ackoliv pred akcí jako takovou panovali v radách organizátoru (ted už to mužeme priznat) urcité pochybnosti (nejvíce úcastníku v historii, nová týmová hra, více jak polovina nových úcastníku), nejenom záverecný dotazník dal za pravdu, že se akce povedla a že se podarilo najít a spojit opravdu skvelý tým ucitelu. A to, že si ucitelé ve svém vlastním volnu našli týden cas na to, aby odjeli od svých rodin a prátel, aby o letních prázdninách dobrovolne nastoupili do „školy“ a to, jakým zpusobem se celé akce zúcastnili, dává organizátorum pro další rocník neuveritelne silný závazek pro vás pripravit tuto akci znovu.

Dekujeme a moc si toho vážíme, že jste prijeli.

Karel Klatovský

Comments (6)

 1. Anonymous says:

  Vážení kolegové učitelé , ředitelé a pracovníci ve školství

 2. Anonymous says:

  v:* {behavior:url(#default#VML);}
  o:* {behavior:url(#default#VML);}
  w:* {behavior:url(#default#VML

 3. Anonymous says:

  v:* {behavior:url(#default#VML);}
  o:* {behavior:url(#default#VML);}
  w:* {behavior:url(#default#VML

 4. aw says:

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Kepulauan%20Riau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Komodo

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Lombok

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Makasar

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Malang
  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Manado

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Medan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Minahasa

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Barat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Timur

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai%20Malang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Samalona

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Siladen

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Wayag

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Weh%20Sabang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Puncak

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Raja%20Ampat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20dan%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Selatan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Utara

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera%20Utara

Skip to main content