Tablety a Windows 8, pár měsíců poté. (www.rvp.cz)


Ve svém príspevku bych se chtel podelit o zkušenosti ze zavádení a dosavadního  používání operacního systému Windows 8 na tabletech a nejen na nich. Jako ucitel informatiky a správce IT se budu tentokrát venovat spíše technické a uživatelské stránce.

Rozhodnutí

Naše škola stála v polovine lonského roku pred rozhodnutím, jak dál ve výpocetní technice a jejím propojení s výukou. Impulzem k rozhodování byl jednak blížící se konec operacního systému Windows XP a dále také otázka, jak nejlépe využít možnosti investice penez ze šablon. Padlo rozhodnutí kompletne inovovat pocítacovou ucebnu a puvodní pocítace využít ve trídách i kabinetech. Protože jsme v té dobe vstoupili do projektu „Vzdeláváme pro budoucnost“, rozhodli jsme se také pro mobilní tabletovou ucebnu založenou na Windows 8.
Ješte pred vypsáním výberového rízení jsme museli zvolit strategii v oblasti operacního systému pro pocítacovou ucebnu a stávající pocítace. Varianty byly Windows 7 nebo 8, eventuálne jejich kombinace. Zastánci Windows 7 argumentovali stabilitou a vyladeností systému, obhájci Windows 8 pak moderností a budoucností systému. Nakonec byl zvolen systém Windows 8 ve verzi Pro, a to pro všechna školní zarízení bez výjimek. Z toho duvodu škola pred koncem roku zakoupila licencní model kalkulovaný podle poctu zamestnancu, který je pro nás jednoznacne výhodný. K dispozici tak máme v podstate neomezený pocet licencí operacního systému Windows 8.1 Pro, Office 2013 Professional Plus a nekteré další produkty.
Pro plné využití nového operacního systému bylo také rozhodnuto preinstalovat stávající server se systémem Linux na Windows Server 2012 R2 se službou Active directory.

Prechod na nový systém

Pred koncem roku jsme již meli potrebnou techniku dodanou a prechod mohl zacít. Jako první jsme instalovali pocítacovou ucebnu a tablety. Protože už byl k dispozici upgrade Windows 8.1, rovnou jsme provádeli povýšení na tuto verzi. U tabletu s OEM verzí operacního systému byla možnost upgradu pouze pres Windows Store, což nebylo zrovna nejrychlejší. Pro mobilní tabletovou ucebnu jsme také museli zajistit kvalitní pokrytí wifi signálem. To nám zajistil poskytovatel internetového pripojení pomocí nekolika AP se zónovým rízením od firmy Ruckus.

U stávajících pocítacu v kabinetech a ve trídách jsme museli povýšit operacní pamet na minimálne 2 GB. Instalaci jsme provádeli pomocí image již hotové konfigurace se základními programy. To nám znacne urychlilo práci. Zde je treba zmínit, že Windows 8 se v tomto smeru chovají velmi dobre a není problém jeden image instalovat na ruzné hardwarové konfigurace. Po prvním restartu se systém sám prenastaví a stáhne potrebné ovladace. Problémy, které se vyskytly, souvisely s instalovanými programy. Asi nejzávažnejší byly chyby pri startu systému, které se pravidelne objevovaly na všech pocítacích. Na vine byl software pro interaktivní tabule Smart. Po stažení a instalaci poslední verze byla chyba odstranena. Celý prechod probíhal postupne, každý preinstalovaný pocítac byl prihlášen do nové domény a instalován v ucebne nebo kabinetu. Kompletní proces prechodu na nový systém byl dokoncen v dobe jarních prázdnin, na které jsme si nechali jako lahudky pocítace používající databáze.

První zkušenosti

Zacnu tím hlavním, a to je tabletová trída.  Pro upresnení, používáme 10“ tablety Acer Iconia s pridanou klávesnicí a 64 GB SSD disky. Po technické stránce bych vyzdvihl dlouhou výdrž na baterie, tablet má dve, v tele a v klávesnici, pomerne bytelné provedení a obstojnou rychlost. Také mi vadí dost nízká citlivost wifi. Podobnou zkušenost s wifi citlivostí mám ale i s tablety jiných znacek.

A ted to hlavní. Jaké jsou Windows 8.1 na tabletech?
S Windows 8 mám približne rocní zkušenosti na ruzných typech zarízení a proto si dovolím prezentovat svuj názor na tento systém.
Windows 8 je v první rade kvalitní desktopový systém. Rozhodne zatím nejlepší a nejrychlejší z rady Windows. Jeho použitím na starším hardwaru, samozrejme pri splnení minimálních požadavku, dochází k jednoznacnému zrychlení. Neplatí tedy, že nový operacní systém potrebuje výkonnejší hardware.

K tomuto systému Microsoft pridal cást (lépe receno rozhraní) pro práci s dotykovým zarízením tzv. Modern UI s logicky zásadne odlišným ovládáním i filosofií stahování a instalací softwaru pomocí úctu Microsoft. Pokud posuzujeme Modern UI samostatne, je to dotykový systém, je nejmladší a má proto zatím i méne aplikací a ruzných vychytávek než jeho konkurenti (hlavne Apple).  Z hlediska uživatele se dá ríci, že Windows 8 jsou vlastne dva operacní systémy. Chtelo by se napsat „nezávislé“, ale tak tomu bohužel není. Myslím, že problémem Windows 8 je prílišné propojení desktopové a Modern UI cásti. Jako bežný uživatel stolního pocítace, který na Windows 8 prešel z verze XP nebo 7 neocekáváte, že vám systém bude vnucovat dotykové aplikace, když máte pred sebou bežný monitor, klávesnici a myš. Pokud jste alespon trochu pocítacove zdatní, dokážete si svoje hudební soubory, fotky a videa asociovat s jinými programy a od verze 8.1 se s Modern UI skoro ani nemusíte potkávat. Presto se ale musíte smírit s tím, že neco se nastavuje v desktopových ovládacích panelech, neco v Modern UI. Dá se na to zvyknout a po chvilce „remcání“ a kroucení hlavou zjistíte, že jsou to prece jenom zatím nejlepší desktopová Windows.

Naprosto jiná situace je, máte-li dotykové zarízení a nejlépe hodne velké. Do pocítacové ucebny jsme zakoupili pocítace typu All In One, s 24“ dotykovým displejem. Zde najednou Windows 8 dostávají jiný rozmer, kombinace desktopu a dotyku nevadí, ovládání gesty je mnohdy rychlejší a prirozenejší, i když se jedná o velký monitor. A to, že to detí baví, je zbytecné zduraznovat. Jednoznacná trefa do cerného.

Ale zpátky k tabletum. Jak se tedy tablety s Windows 8 používají?
Jako takové malé notebooky. Je to dobre nebo špatne? Windows 8 a jejich Modern UI nejsou podle mého názoru typický tabletový systém. Tím však nechci ríct, že je jejich použití na tabletech nemožné nebo nevhodné. Jejich velká výhoda spocívá hlavne v plné kompatibilite a možnosti synchronizace s notebookem nebo stolním pocítacem. Dále také v možnosti používat programy kancelárského balíku Office. V hodinách informatiky si deti dodelávají práce, které delaly na tabletech v jiných hodinách. Práci mají v osobních nebo spolecných složkách, a nebo proste jen na své ploše. V jiných systémech by to asi také bylo možné, ale my tohle proste nemusíme rešit. Limity vidím spíše technické a to hlavne v potrebné minimální velikosti displeje s ohledem na desktopovou cást systému. A i když souhlasím s názorem, že tablet je tabletem spíš bez prídavné klávesnice, v prípade Windows 8 bych si dovolil tvrdit, že se klávesnice dost casto hodí.

V prvních hodinách, ve kterých se tablety zkoušely (Fyzika - 8. rocníky) jsem byl vždy prítomen jako IT podpora. Problému bylo dost. Prihlašování, wifi, zkoušeli jsme Acer Classroom Manager i prihlašování do Office 365. Nejméne problému ale bylo s ovládáním a orientaci v operacním systému. Všechno se postupne odladilo a vyucující se muže více soustredit na didaktickou hodnotu takovéto hodiny. Tablety urcite uciteli neulehcí práci. Príprava hodiny s opravdu smysluplným využitím tabletu vyžaduje prípravu znacne presahující bežný rámec a ucitel musí samozrejme respektovat technické a softwarové možnosti používaného zarízení. Myslím si ale, že tablet muže být použit i jednoduchým zpusobem, napríklad jako zdroj informací nebo jako dokumentacní prostredek. Didaktická hodnota hodiny však urcite nespocívá v tom, používáme-li Windows, iOS nebo Android.

Na nejaké hlubší hodnocení je urcite ješte brzy. Jasná je ale jedna vec, kvalitní hodinu at už s tablety nebo bez nich delá hlavne kvalitní ucitel. Tablety a moderní technika vubec, nabídnou uciteli další možnosti, ale výuku mu sami o sobe nezachrání. Ale ani sebelepší ucitel už dnes s krídou a tabulí nevystací. A pokud nechceme být žákum pro smích, musíme s touto technikou držet krok, nebo ješte lépe, být o krok vpredu.

 

Karel Kafka

správce a ucitel ICT
Základní škola T. G. Masaryka Mnichovice

 

 

Comments (3)

 1. aw says:

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Kepulauan%20Riau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Komodo

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Lombok

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Makasar

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Malang
  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Manado

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Medan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Minahasa

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Barat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Timur

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai%20Malang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Samalona

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Siladen

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Wayag

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Weh%20Sabang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Puncak

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Raja%20Ampat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20dan%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Selatan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Utara

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera%20Utara

Skip to main content