Microsoft podpořil překlad Khan Academy videí za účelem zvýšení povědomí o bezpečnosti na Internetu


Spolupráce spolecnosti Microsoft a Khanovy školy pokracuje. Tentokrát v oblasti bezpecného Internetu, které je pro obe instituce duležitým tématem.

Spolecnost Microsoft proto sponzorsky podporila aktivitu Khanovy školy za úcelem preložení vybraných videí Khan Academy do ceštiny, aby téma a studium bylo lépe uchopitelnejší i pro ceské studenty.  Preložená videa na téma šifrování dat a informací (nejen) na Internetu najdete na https://khanovaskola.cz/kryptografie

Proc je toto téma vlastne tak duležité a jaká je jeho historie? To se vám pokusí vysvetlit jedna z vedoucích osobností ceské pobocky Khan Academy (tedy Khanovy školy) – Markéta Matejícková:

Výuková videa o kryptografii na Khanove škole

Žijeme v dobe, kdy našimi životy stále více prostupují technologie. Vyznat se ve všech novinkách, které se na nás denne hrnou, je vpravde nadlidský úkol. Presto se znalost alespon základních principu a trendu stává nezbytnou výbavou nejen mladé generace. Jednou ze zásadních otázek, kolem níž ale také koluje nejvetší množství mýtu a zavádejících informací, je bezpecnost a zabezpecení internetu.

S rozvojem výpocetního výkonu stroju a díky široké dostupnosti “odposlouchávacích” nástroju se stále obtížneji utajují informace; presto se to darí.  Málo lidí si ovšem pokládá otázku, jak je to v dobe, ve které se nic nezdá být tajemstvím, vlastne možné.

Nejen u tech skutecne duležitých zpráv se mužeme postarat o to, aby nebylo vubec jednoduché je zachytit a precíst, casto to dokonce bez našeho vedomí za nás delají programy, které používáme.

Za zachování soukromí (ale i mnohem víc) vdecíme metodám šifrování, které se zacaly používat již za dob Julia Ceasara. Již tenkrát bylo nezbytné uchovat informace v tajnosti, jen posly na koních dnes nahradily datové pakety cestující optickými kabely. Stejne jako tehdy v šifrách spocívá bezpecnost našich osobních dat a leckdy i životu: kódy a jejich luštení jsou odedávna bežným válecným nástrojem, koneckoncu historie nacistického kódu Enigma a jeho prolomení spojenci je velmi známá nejen mezi milovníky historie.

Pokud clovek nestudoval informatiku a nemá potrebné základní informace, je pro nej kryptografie, neboli veda zabývající se šifrováním, težko pochopitelná a nedostupná. Cesta k pochopení této problematiky je ovšem nyní o neco jednodušší, a to díky dobrovolníkum z Khanovy školy, kterí pracují na ceských titulcích k výukovým videum amerického vzdelávacího serveru Khan Academy. Jedním ze souboru videí, který se dockal prekladu, je práve kryptografie. Ovšem tyto materiály nejsou zdaleka jediné dostupné, na webu Khanovy školy je možné najít více než 1600 otitulkovaných a 100 dabovaných videí z ruzných oblastí vhodných jako zajímavý doplnkový materiál k výuce. Nemalou cást techto videí bylo možné preložit i díky prekladatelským maratonum, pri kterých dobrovolníci v prostorách partnerských univerzit odvedli velký kus práce, a to za nejen financní podpory spolecnosti Microsoft.

Videa o kryptografii zpracovává pro Khan Academy Brit Cruise, pricemž používá velmi srozumitelnou a jasnou formu výkladu vhodné i pro naprosté zacátecníky. Stojí taktéž za velmi povedeným kursem Teorie Informace, jenž opet prístupne zpracovává zajímavou, jakkoliv ne zrovna jednoduchou látku.


Comments (3)

 1. aw says:

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Kepulauan%20Riau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Komodo

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Lombok

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Makasar

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Malang
  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Manado

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Medan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Minahasa

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Barat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Timur

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai%20Malang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Samalona

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Siladen

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Wayag

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Weh%20Sabang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Puncak

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Raja%20Ampat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20dan%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Selatan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Utara

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera%20Utara

Skip to main content