Aktivní ICT podpora pro učitele (www.rvp.cz)


V dnešní dobe je již bežnou praxí, aby strední a velké firmy mely své IT oddelení, které by se staralo o zamestnance, pomáhalo a ulehcovalo jim práci s moderními technologiemi. Vetšina lidí v produktivním veku je již pocítacove gramotná a spoustu „nástrah“, které nám pocítace pripravují, si umí vyrešit sama. Obcas se muže stát, že ani zkušený uživatel problém náhle vyrešit neumí. Proto využije IT podporu, která se problémem zabývá a uživatel není zdržován ve své další aktivite.

V ceských školách je to však jiné. Bud je IT technik externista, který do školy dochází po vecerech, nebo je nekdo z ucitelu ICT koordinátorem. To prináší výhodu, že zázemí školy zná, ale venovat se IT problémum muže, až naplní svou pedagogickou práci, dle svých možností, vetšinou opet po vecerech.

Na ZŠ Kunratice používají ucitelé notebooky a další výukový hardware, ovládají nainstalovaný software, vytvárí vlastní výukové materiály, které pak mezi sebou sdílejí. Mužeme o nich ríci, že jsou zkušenými uživateli? S bežnými uživatelskými problémy si vetšinou poradí sami. Ovšem když nastane vážnejší problém, musí se ucitel rozhodnout, jestli ho bude rešit sám nebo se obrátí na IT podporu. Jakou funkci by mel školní „ajták“ plnit? Mel by naucit ucitele problém rešit samostatne nebo by mel tento problém rešit sám?

Pokud ucitel dostane od IT technika kvalitní pracovní nástroj ideálne nastavený pro svoji práci, a pokud je proškolen v jeho ovládání a zná úskalí daných programu, tak ve spouste prípadu nebude danou podporu vubec potrebovat. To je jistý dílcí úspech profesionálního IT technika.

V prípade, kdy ucitel problém neumí rešit nebo usoudí, že by rešení z jeho strany stálo premíru casu a úsilí, obrátí se na podporu. Maximální péce odborníka pomáhá nejen problém odstranit, ale také danou problematiku vysvetlit a ukázat cesty vedoucí k rešení. Jakmile má ucitel v systém duveru, kterou mu zajistí IT podpora, tak prímo úmerne stoupá i kvalita jeho výuky, ve které moderní technologie využívá.

Na základní škole v Kunraticích, se od zacátku letošního školního roku IT podpora rozšírila i do aktivního vyucování. IT technik vstupuje do hodin, kde se používají pocítace, jako asistent pedagoga, což v ceském školství není zcela bežné. Ze své pozice zajištuje bezproblémový chod všech zarízení. Od interaktivních tabulí po správu bezdrátové síte. V soucasnosti škola využívá mobilní pocítacovou ucebnu, IT technik tedy zajištuje nabíjení a servis jednotlivých notebooku, ale také ucebnu dopraví uciteli do výuky. Soucasne funguje i jako konzultant pro prípravu vyucování, címž pomáhá ucitelum kvalitneji pripravovat a prezentovat probíranou látku. Zajištuje pohodlnou práci ve využívaných programech, napríklad v prostredí Office 365, takže se v hodine nemuže stát, aby žákovo zapomenuté heslo nabouralo ucitelovu práci. Pokud se behem vyucování objeví problém, ucitel jeho rešením neztrácí cas pro výuku. V prítomnosti asistenta se nemusí strachovat, že neco nebude fungovat, rešení problému probíhá v reálném case bez zásahu do vyucování. Mužeme ríci, že IT technik uciteli „kryje záda“.

Pomoc ovšem nepotrebují jen ucitelé, ale i žáci. Napríklad nekdo ze žáku nestíhá probíranou látku. Ve ctvrté tríde jsme zacali pracovat v programu Microsoft PowerPoint, nekterí žáci videli program prvne a jiní bez mrknutí oka zacali tvorit kvalitní prezentace. V tu chvíli se IT podpora jako asistent muže žákum individuálne venovat, at už se jedná o pomoc s probíranou látkou nebo rozvíjení dovedností programu znalého studenta.

Behem pulrocní praxe se tento model na ZŠ Kunratice osvedcil. Nejen ucitelé, ale i deti jsou spokojeni, protože je ucebna permanentne pripravena v provozuschopném stavu. Žáci vedí na koho se obrátit s otázkami ohledne pocítacu, instalace programu a IT obecne. Pokud tuto službu ve škole nabídnete, dodáte cílové skupine prostor venovat se bezvýhradne své práci, at už výuce nebo studiu. To vše bez nástrah, které nám pocítace obcas pripravují, tím pádem budou výsledkem pouze spokojení uživatelé.

Radek Ivanov, ICT koordinátor ZŠ Kunratice


Comments (3)

 1. aw says:

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Kepulauan%20Riau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Komodo

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Lombok

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Makasar

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Malang
  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Manado

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Medan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Minahasa

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Barat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Timur

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai%20Malang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Samalona

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Siladen

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Wayag

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Weh%20Sabang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Puncak

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Raja%20Ampat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20dan%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Selatan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Utara

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera%20Utara

Skip to main content