Výukové aplikace v tabletech (www.rvp.cz)


Predpokládám, že pro vetšinu pedagogu pri zapojování tabletu ci jiných mobilních IT technologií do výuky detí je první otázka na obsah zarízení. Kolik výukových aplikací je v tabletech? Je zde dostatek místa na další aplikace, které budu chtít využít? Existuje nejaký seznam vhodných neplacených prípadne placených aplikací pri vyucování? Po obdržení tabletu hned míríme ke STORU, kde hledáme a prohlížíme nejprve neplacené pak placené aplikace, které by nám prišly vhodné pro smysluplnou výuku. Je to práce casove nárocná a nutno ríci, že velmi neefektivní, nebot výsledek rozhodne není prímo úmerný strávenému casu. Výukových aplikací naleznete mnoho, ale jejich efekt pro výuku není príliš velký. Vetšina výukových aplikací deti brzy omrzí, nebot se v nich objevují stejné pojmy, symboly, znacky, ke kterým po delším používání už skoro bezmyšlenkovite prirazují správne odpovedi. Neustále tedy hledáme další a další aplikace, mažeme staré a instalujeme nové. Má jít vzdelávání s pomocí tabletu opravdu touto cestou? Nemyslím.

Cílem výuky není používání tabletu a jejich aplikací. Cílem výuky je rozvoj myšlení detí a aplikace v tabletech nám k tomu mohou (nikoliv musí) pomoci! Tak než zacneme „brouzdat“ po STORU a hledat vhodné výukové aplikace, je duležité si nejprve stanovit cíl hodin a k nemu hledat formy, které využijeme.

Jak jsem v predchozích cláncích uvádel, snažíme se v naší škole rozvíjet myšlení detí. Tou nejvyšší myšlenkovou operací je TVORIVOST. Proto casto hledáme nástroje, které tvorivost budou rozvíjet. A nutno ríci, že k tomu vubec nemusíme ve STORU nakupovat drahé výukové aplikace. K rozvoji tvorivosti nám postací bežné aplikace, které obsahuje vetšina tabletu ci chytrých mobilních telefonu.

Své tvrzení dokážu na své hodine hudební výchovy, kde jsem si stanovil za cíl naucit deti vnímat hudbu jako nástroj komunikace. Zadal jsem tvorivou úkol: Natocte krátké scénky s ruznými emocemi s vhodným hudebním doprovodem. V nedávné dobe bych ješte tento úkol nemohl zadat, dnes ho deti bez problému splnily, aniž by mely školní tablety. Použít kameru ve svém mobilu ci tabletu, najít a stáhnout z internetu vhodnou hudbu, sestrihat vše v jednoduchém prográmku jsou cinnosti, které rozvíjejí tvorivost detí, ale nevyžadují žádné nárocné aplikace. Na základe tohoto príkladu jiste prijdeme na další bežné funkce IT zarízení, které primárne nejsou výukové, ale pro výuku tvorivosti jsou výborné. Fotoaparát, kamera, záznam zvuku, SKYPE, mapy, GPS, ale treba i textové ci tabulkové editory jsou pro rozvoj tvorivosti detí lepší než klasické výukové aplikace. Není lepší natocit na tablety v míste bydlište stavby, které reprezentují ruzné architektonické slohy, a k nim natocit odborný výklad, než se seznamovat se znaky gotiky ci baroka v ucebnicích ci encyklopediích? Není lepší psát esej ci pohádky prímo do textového editoru a nenutit tak psát slohy nanecisto, ci odevzdávat práce graficky neupravené škrtáním a prepisováním, ke kterým pri psaní tvorivých vecí vždy musí dojít?

Používání ucebnic, pracovních sešitu, cítanek, sešitu ci výukových aplikací vytvárí umelý školní svet, který neodpovídá bežnému životu. My však ve školách ucíme pro život! Nemeli bychom tedy ve školách více používat pomucky, které v bežném živote potrebujeme?

Rozvíjení tvorivosti u detí nejlépe rozvíjejí TVORIVÍ UCITELÉ, kterí se nebojí do svých vyucovacích hodin vložit svou kreativitu a opustit stereotyp ucebnic a jejich metodik. Že se podpora tvorivosti detí ve škole vyplatí, dokazuje príklad z naší školy, kde nám z redakce školního casopisu vznikla bez pricinení nás dospelých i redakce školní televize. Na celý mediální servis detské redakcní rady se mužete podívat na http://www.zs-ln.cz/zakladni-skola/skolni-media/skolni-televize-reflegs

Mgr. Jan KORDA
reditel školy, prezident APU CR, predseda o.s.PAU

SMYSLUPLNÁ ŠKOLA
Základní škola a materská škola
Lyckovo námestí 6, Praha 8-Karlín

Comments (3)

 1. aw says:

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Kepulauan%20Riau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Komodo

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Lombok

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Makasar

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Malang
  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Manado

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Medan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Minahasa

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Barat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Nusa%20Tenggara%20Timur

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pantai%20Malang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Samalona

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Siladen

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Wayag

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Pulau%20Weh%20Sabang

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Puncak

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Raja%20Ampat

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20dan%20Papua

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Selatan

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sulawesi%20Utara

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata%20Sumatera%20Utara

Skip to main content