Tablet s a nebo bez klávesnice?


Používání tabletu pripojených k hardwarové klávesnici je charakteristické práve pro pocítace s Windows 8.1. Pripojená klávesnice muže znacne menit výukové využití pocítace. Prectete si, jak školy tuto situaci dnes reší.

Ve svém minulém príspevku do tohoto blogu Není tablet jako tablet jsem popisoval, že školy, které chtejí využívat 1:1 (každý žák pracuje s jedním pocítacem) mají na výber z celé škály ruzných druhu zarízení jako jsou tablety, notebooky, ultrabooky, konvertibilní zarízení, zarízení vše v jednom atp. Konkrétne jsem napsal "Velký zájem škol je o zarízení, která Microsoft oznacuje jako Tablet PC. Jedná se o tablet, který je možné pripojit k zarízení nekdy nepresne oznacovaném jako dokovací stanice. Obsahuje predevším klávesnici, zpravidla i další baterii pro prodloužení výkonu pocítace a množství konektoru (zejména USB). Žáci tedy mohou využívat výhody lehkého tabletu, napríklad pro porizování videí k dokumentaci nejakého zajímavého fyzikálního jevu a následne pripojením klávesnice pracovat s témer plnohodnotným pocítacem, na kterém video zpracují, otitulkují a vystaví na Internet."

Od zacátku roku jsem navštívil nekolik škol, které se konvertibilními tablety vybavily a aktivne je pri výuce s žáky používají. Windows 8.1 mají tu výhodu, že mohou pracovat ve dvou režimech. V režimu tradicního usporádání pracovní plochy (tzv. desktop), tedy obdobne, jako tomu bylo u minulých verzí Windows pro stolní pocítace. V tomto režimu je bežné používat pripojenou klávesnici a touchpad, pomocí kterého se ovládá kurzor myši. Uživatel samozrejme muže využít i dotykové ovládání prímo na displeji, v mnoha prípadech to není ale jednoduché, protože ikonky a další ovládací prvky bežících programu jsou na 10 palcových displejích pomerne malé a vybrat požadovaný objekt není jednoduché ani pro deti prvního stupne ZŠ, které mají prsty menší, nežli my dospelí.

Uživatel muže ale Windows 8.1 prepnout do uživatelského rozhraní Modern UI (dríve známého jako Metro), které je charakteristické barevnými dlaždicemi, a využívat aplikace prímo navržené pro dotykové ovládání. V tomto režimu se využívají speciální aplikace, které se stahují z Windows Store a které zpravidla zabírají celou obrazovku. Práve toto rozhraní je oznacováno za nejvetší inovaci Windows 8.1, která prímo konkuruje specializovaným operacním systémum pro tablety konkurencních platforem.

V praxi tedy není pri používání dotykových aplikací nutné používat pripojenou hardwarovou klávesnici. Charakter aplikací to vetšinou nevyžaduje, a pokud je potreba zadat nejaký text, je možné využít klávesnici softwarovou, které se zobrazí na spodní cásti obrazovky.

Ve školách, ve kterých jsem se zajímal o využívání tabletu s Windows 8.1, si nešlo nevšimnout jednoho spolecného jevu: v naprosté vetšine prípadu používají žáci tablety s pripojenou klávesnicí v režimu pracovní plochy a pocítace tím vlastne používají jako malé, ale klasické notebooky, resp. netbooky. Predpokládám, že to je zpusobeno tím, že ucitelé mají s využíváním predchozích verzí Windows historickou zkušenost, kterou prenášejí i do výukových aktivit s tablety. A jiste i cástecne tím, že výukové využití "holých" tabletu teprve objevují.

Zajímavostí je, že zvídavé deti prvního stupne základní školy rády ovládají pocítac pomocí dotyku a tak casto pro zadávání textu využívají místo pripojené hardwarové klávesnice tu softwarovou. Toto použití (klasických programu v režimu pracovní plochy a soucasné používání softwarové klávesnice) by asi návrháre operacního systému prekvapilo.

S využitím tabletu bez pripojené hardwarové klávesnice jsem se zatím ve výuce setkal pouze výjimecne. A je to urcite škoda. Za jednu z velkých výhod tabletu považuji jejich výbavu v podobe ruzných cidel a vstupních zarízení jako je akcelerometr, gyroskop, proximity sensor, digitální kompas, GPS, kamera nebo mikrofon. Vetšinu techto prvku lze plnohodnotne používat pouze bez klávesnice. Napríklad pro porizování fotografií ci záznamu z kvalitnejší zadní kamery je mnohem pohodlnejší odepnout od tabletu hardwarovou klávesnici, címž se zarízení stává mobilnejší a výrazne lehcí.

Práve takovéto využívání tabletu má tu výhodu, že nabízí žákovi mobilitu, umožnuje tablety používat kdekoli. Deti pomocí techto cidel mohou prozkoumávat svet kolem sebe, pozorovat jej, dokumentovat a následne, treba již s pripojenou klávesnicí a v lavici, získané materiály zpracovávat a sdílet. Takové využití pocítacu je ale velkou zmenou pro organizaci výuky a tak si na jeho vetší rozšírení budeme muset ve školách ješte chvíli pockat.

Zájemcum zapojeným v projektu Vzdeláváme pro budoucnost mohou v tomto pomoci semináre zamerené na seznámení s aplikacemi pro rozhraní Windows Modern UI.

Ondrej Neumajer

Comments (0)

Skip to main content