8.1 důvodů pro přechod na Windows 8.1


S velkou a zdarma dostupnou verzí operacního systému s oznacením Windows 8.1 se mnoho uživatelu starších verzí ptá a zjištuje, zda nadešel ten pravý cas pro upgrade. V následujících odstavcích se proto spolecne podíváme na ty nejpodstatnejší duvody, proc prejít na Windows 8.1, a co vám to prinese. Jen pripomínám, že pro koncové uživatele je možné tento upgrade provést z katalogu aplikací Windows Store, pro multilicencní zákazníky (což je vetšina škol) je možné provést upgrade z instalacního média / sítového úložište, prípadne vytvorit novou instalacní image. Je to mj. z toho duvodu, že se nejedná o bežnou „malou“ aktualizaci, ale spíše o novou verzi operacního systému, o cemž svedcí desítky novinek, které se ve Windows 8.1 nachází. Z techto novinek budou težit nejenom uživatelé Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7, ale i uživatelé Windows 8. 

1.Integrace SkyDrive

SkyDrive je osobní datové online úložište spolecnosti Microsoft, které je dostupné zdarma a nabízí úložište v základní kapacite 7GB, jež je možné rozšírit až o 200 GB. Na toto úložište si mužete nahrát svoje veškeré dokumenty, soubory, fotky a další data a mít je tak zálohované online a dostupné z jakéhokoliv zarízení (tablet, telefon, notebook, pocítac, televize), které je pripojeno k internetu. Mimo to nabízí SkyDrive i webovou verzi známých aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote. V predchozích verzích bylo možné k datum v tomto úložišti pristupovat jen pres webové rozhraní, prípadne si bylo zapotrebí doinstalovat desktopovou aplikaci, aby bylo možné k datum pristupovat i napr. v prostredí aplikace Pruzkumník. Pouze uživatelé Windows 8 mohli pak navíc využít vestavenou moderní aplikaci SkyDrive. Ve Windows 8.1 je ale již soucástí instalace zminovaný desktopový klient, který se automaticky integruje do systému, tj. i do Pruzkumníka, a vy tak ihned po instalaci a prihlášení se svým úctem Microsoft máte možnost prístupu ke svým online datum. Výhodou pak je i možnost si vybrat složky, které chcete mít dostupné i offline, což znamená, že si nemusíte zabírat (nekdy) drahocenné místo na svém zarízení. 

 

2.BYOD

Zkratka, s níž se budete setkávat cím dál casteji. Trend BYOD (Bring Your Own Device) se vyznacuje možností nosit do škol ci firem své vlastní zarízení a práve na nem pracovat. Ponechme nyní stranou výhody pro jednu ci druhou stranu a pojdme se podívat na tento trend technicky. Na první pohled stací mít pouze dostatecnou infrastrukturu, ale jakmile chcete, aby cílová skupina na techto zarízeních mohla skutecne pracovat, potrebuje mít prístup ke školním ci firemním datum, zároven IT správce musí mít možnost alespon základní kontroly nad temito zarízeními. A to je presne to, co Windows 8.1 (zejména ve spojení s Windows Serverem 2012 R2) umožnují. Technologií a funkcí, které pomáhají konceptu BYOD stát se u vás skutecností a prínosem, je ve Windows 8.1 mnoho, pro strucnost uvádím jen jejich výcet. I prumerne zdatný IT správce si jejich význam a podstatu zjistí, a to napr. zde. 

•Pracovište (Workplace Join)

•Pracovní složky (Work Folders)
•Open MDM
•Mobile Device Management
•Web Application Proxy
•Vylepšení služeb pro vzdálenou plochu
•Podpora NFC
•Wi-Fi Direct Print
•Bezdrátový prenos obrazu Miracast

3.Windows Store

Pokud se nekdo zejména z oblasti školství zeptá, proc by mel prejít na Windows 8.1, odpoved je jednoznacná: Windows Store. Poprvé (resp. s príchodem Windows 8) má i bežný koncový uživatel možnost snadného výberu a instalace aplikací vcetne prectení recenzí, snímku obrazovek a hodnocení ostatních uživatelu pred tím, než si aplikaci stáhne nebo zakoupí. Proc by mel bežný uživatel chodit na stránky výrobce aplikace, hledat odkaz ke stažení, zjištovat, kam se instalátor stáhnul, vybírat mezi typickou nebo vlastní instalací, urcovat, kam se aplikace nainstaluje, a ješte nakonec hledat zástupce pro spuštení nebo hlídat, jestli nevyšla nová verze aplikace? Toto bežný uživatel casto nezná a neumí, ale co je ale mnohem duležitejší – s príchodem Windows Store ani znát nemusí. Stací, když si najde vybranou aplikaci a klikne na jediné tlacítko Instalovat. O vše ostatní se Windows Store postará sám. Ve Windows 8.1 je oproti predchozí verzi Windows Store vylepšen zejména v organizaci aplikací a kategorií, možností okamžitého vyhledávání aplikací ci zajištení automatické aktualizace v prípade vydání nové verze aplikace. Ve Windows Store tak naleznete stovky a tisíce vzdelávacích aplikací, které mohou velice zajímavým zpusobem zpestrit vaši výuku. A na záver jedna príjemná zpráva – porízené aplikace je možné nove instalovat až na 81 zarízení pod jedním úctem, což je limit (dríve byl nastaven na 5), který bude vyhovovat naprosté vetšine uživatelu.


4.Integrované vyhledávání

Již systém Windows 8 prišel s konceptem prímého vyhledávání v nové nabídce Start, kdy vyhledávané položky byly rozdeleny dle typu, což ne všem uživatelum mohlo vyhovovat. Proto ve Windows 8.1 je vyhledávání ješte více zjednodušeno a po zadání vyhledávaného výrazu se zobrazí výsledky všeho, co tento výraz ve vašem pocítaci obsahuje, a je zcela jedno, zda se jedná o aplikaci, soubor nebo název nastavení, které mužete dále konfigurovat. A co víc, rovnou se vám zobrazí i príslušné odkazy se zadaným ci podobným slovem pro prímé online vyhledávání na internetu. Snazší už to být nemuže.

5.Personifikace 

Uživatelé, a to zejména ti mladší, se casto nespokojí se standardním nastavením, vzhledem a chováním operacního systému a casto si jej upravují k obrazu svému. Ve Windows 8.1 tito uživatelé dostávají mnoho nových možností, jak požadovaných úprav docílit. Mezi to základní patrí nové možnosti konfigurace grafického provedení nabídky Start, kde mužete vybírat z nekolika grafických témat, prizpusobit si barvu pozadí nebo barvu motivu. Zajímavou novinkou je pak možnost použití obrázku na ploše jako pozadí i pro nabídku Start. Oproti Windows 8 je možné navíc treba nastavit, aby systém rovnou po prihlášení uživatele zobrazil pracovní plochu. Vylepšeny byly i možnosti zamykací obrazovky, ze které je treba možné rovnou spouštet fotoaparát, a v nabídce Start zase pribyly nové možnosti pro úpravu velikosti dlaždic. A u dlaždic aplikací nakonec zustaneme – byla u nich totiž vylepšena možnost slucování do skupin a také zobrazení všech nainstalovaných aplikací je nyní snazší a rychlejší.


6.Multitasking

V systému Windows 8.1 byly podstatným zpusobem vylepšeny možnosti multitaskingu a zobrazení více aplikací na jedné obrazovce, a to (v závislosti na rozlišení monitoru) až na 4 najednou. To je oproti ostatním mobilním operacním systémum výraznou výhodou, protože vám dává možnost pracovat skutecne efektivne a pri práci tak neztrácíte cas pri prepínání mezi aktivními aplikacemi. Napríklad studenti si mohou zobrazit na dvou tretinách obrazovky vzdelávací aplikaci nebo digitální ucební materiál a na zbylé tretine si zobrazit aplikaci OneNote (která je mimochodem dostupná ve Windows Store zdarma) a delat si rovnou poznámky. Již ve Windows 8 byla vylepšena práce a podpora více monitoru, což je situace, se kterou se pri práci s PC setkáváme cím dál casteji. Ve Windows 8.1 byla tato funkcionalita ješte více vylepšena, zejména využití ruzných velikostí a rozlišení obrazovek.7.Ukoncení podpory systému Windows XP.

Možná na první pohled pro nekoho ne zcela pádný duvod pro prechod na Windows 8.1, ale je nutné vzít v potaz, že po 8. dubnu 2014 (kdy koncí podpora systému Windows XP) prestanou být vydávány bezpecností aktualizace pro tento opravdu starý operacní systém z roku 2001, který už ze své podstaty nemuže splnovat požadavky dnešních uživatelu pro efektivní a moderní práci s pocítacem a zejména tablety. 

8.Novinky pro uživatele systému Windows 7 a Windows 8

I pro uživatele Windows 7 se najdou duvody pro upgrade na Windows 8.1 – rychlejší start a práce v systému, nové možnosti práce (zejména s tablety), vetší výdrž mobilních zarízení, katalog aplikací Windows Store a desítky dalších funkcí. A pro uživatele Windows 8? Ano, i pro ne je pripraveno mnoho novinek, ostatne o nich je celý tento clánek. Pokud bych mel pridat neco navíc, tak napr. o 8 % až 15 % menší velikost instalace, a to už napr. u tabletu muže hrát podstatnou roli. Prepracováno bylo také dotykové prostredí pro konfiguraci pocítace, kde najdete jak zprehlednené jednotlivé kategorie príkazu, tak i položky, které lze v tomto rozhraní nastavovat nove, napr. Prirazený prístup apod. 

8.1.Tlacítko Start

Vlastnost, která si asi nezaslouží samostatný bod v clánku, a tak je stylove zarazena jako 8.1 – návrat tlacítka Start. Ackoliv v systému Windows 8 byl graficky odstranen, funkcne se v levém dolním rohu pracovní plochy stále nacházel, a pokud jste do tohoto rohu klepli, zobrazila se i nadále nabídka Start. Berme to tedy jako dukaz toho, že Microsoft naslouchá svým zákazníkum, kterí hromadne a hlasite volali po návratu tlacítka, které je s nimi v systému Windows od dob Windows XP. Ale i zde spolu s opetovným príchodem tlacítka Start prišly i nové funkce, které se zobrazí po klepnutí pravým tlacítkem myši na zminovanou ikonu nabídky Start. Mezi ty podstatné patrí noví zástupci pro rychlé vyvolání príkazu pro správu pocítace, bežné uživatele pak zase poteší integrace zástupce pro vypnutí pocítace. 


Comments (2)

 1. aw says:

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata-Indonesia Wisata-Indonesia

  http://www.wisatasia.id/2016/02/ini-10-tempat-wisata-di-balikpapan.html Ini 10 Tempat Wisata di Balikpapan Paling Menarik

  http://www.wisatasia.id/2016/02/ini-10-tempat-wisata-di-bengkulu-paling.html Ini 10 Tempat Wisata di Bengkulu Paling Terkenal

  http://www.wisatasia.id/2016/02/ini-7-tempat-wisata-di-batam-terpopuler.html Ini 7 Tempat Wisata di Batam Terpopuler

  http://www.wisatasia.id/2016/02/ini-pesona-wisata-pulau-tidung-di.html Ini Pesona Wisata Pulau Tidung di Jakarta

  http://www.wisatasia.id/2016/02/inilah-10-tempat-wisata-di-lombok.html Inilah 10 Tempat Wisata di Lombok Paling Menawan

  http://www.wisatasia.id/2016/02/inilah-10-wisata-pantai-di-malang-raya.html Inilah 10 Wisata Pantai di Malang Raya Paling Populer Untuk Dikunjungi

  http://www.wisatasia.id/2016/02/inilah-11-tempat-wisata-di-bangka.html Inilah 11 Tempat Wisata di Bangka Belitung Paling Memikat

  http://www.wisatasia.id/2016/02/inilah-14-tempat-wisata-di-sumatera.html Inilah 14 Tempat Wisata di Sumatera Utara Paling Terkenal

  http://www.wisatasia.id/2016/02/inilah-20-tempat-wisata-di-bandung.html Inilah 20 Tempat Wisata di Bandung Paling Terkenal Untuk Dikunjungi

  http://www.wisatasia.id/2016/02/inilah-20-tempat-wisata-di-bogor-paling.html Inilah 20 Tempat Wisata di Bogor Paling Terkenal Untuk Dikunjungi

  http://www.wisatasia.id/2016/02/inilah-7-tempat-wisata-di-makassar.html Inilah 7 Tempat Wisata di Makassar Paling Populer

  http://www.wisatasia.id/2016/02/inilah-pesona-air-terjun-sri-gethuk-di.html Inilah Pesona Air Terjun Sri Gethuk di Gunungkidul Jogja

  http://www.wisatasia.id/2016/02/keindahan-wisata-pulau-siladen-di.html Keindahan Wisata Pulau Siladen di Manado, Pantai Berpasir Putih

  http://www.wisatasia.id/2016/02/lanskap-indah-pantai-kuta-lombok-dari.html Lanskap Indah Pantai Kuta Lombok dari Bukit Mandalika

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata-Indonesia wisata indonesia
  http://www.wisatasia.id wisatanya indonesia dan dunia

 2. aw says:

  http://www.wisatasia.id/2016/02/pantai-dreamland-bali-destinasi-pantai.html Pantai Dreamland Bali, Destinasi Pantai yang Eksotis dan Alami

  http://www.wisatasia.id/2016/02/pantai-kuta-bali-dari-romantisme-yang.html Pantai Kuta Bali, dari Romantisme yang Kental hingga Berselancar

  http://www.wisatasia.id/2016/02/pantai-pandawa-bali-nuansa-eksotis.html Pantai Pandawa Bali, Nuansa Eksotis Penuh Ketenangan

  http://www.wisatasia.id/2016/02/pantai-selong-belanak-lombok-wisata.html Pantai Selong Belanak Lombok, Wisata Bahari Penuh Kedamaian

  http://www.wisatasia.id/2016/02/pesona-10-tempat-wisata-di-bali-paling.html Pesona 10 Tempat Wisata di Bali Paling Menawan

  http://www.wisatasia.id/2016/02/pesona-diving-di-tempat-wisata-pulau.html Pesona Diving di Tempat Wisata Pulau Weh Sabang

  http://www.wisatasia.id/2016/02/pesona-menakjubkan-di-pantai-senggigi.html Pesona Menakjubkan di Pantai Senggigi Lombok

  http://www.wisatasia.id/2016/02/pulau-wayag-surga-penyelaman-di-raja.html Pulau Wayag, Surga Penyelaman di Raja Ampat

  http://www.wisatasia.id/2016/02/wisata-gili-trawangan-pesona-bahari.html Wisata Gili Trawangan, Pesona Bahari Lombok yang Menawan

  http://www.wisatasia.id/2016/02/wisata-gunung-rinjani-lombok-lanskap.html Wisata Gunung Rinjani Lombok, Lanskap Eksotis dari Ketinggian

  http://www.wisatasia.id/2016/02/wisata-karimunjawa-satu-destinasi.html Wisata Karimunjawa, Satu Destinasi Bahari Menawan di Indonesia

  http://www.wisatasia.id/2016/02/wisata-pulau-komodo-taman-nasional-di.html Wisata Pulau Komodo, Taman Nasional di NTT Paling Populer

  http://www.wisatasia.id/2016/02/wisata-tanjung-lesung-destinasi-bahari.html Wisata Tanjung Lesung, Destinasi Bahari Banten yang Memikat

  http://www.wisatasia.id/2016/02/wisata-tumbak-pesona-bunaken-jilid-ii.html Wisata Tumbak, Pesona Bunaken Jilid II di Minahasa Tenggara

  http://www.wisatasia.id/2016/02/wisata-ubud-bali-kedamaian-mengagumkan.html Wisata Ubud Bali, Kedamaian Mengagumkan di Pulau Dewata

  http://www.wisatasia.id/2016/02/wisata-ujung-kulon-perjalanan-ke-taman.html Wisata Ujung Kulon, Perjalanan ke Taman Nasional Banten Terpopuler

  http://www.wisatasia.id/search/label/Wisata-Indonesia wisata indonesia
  http://www.wisatasia.id wisatanya indonesia dan dunia

Skip to main content