Jaký byl TechEd Europe 2013?


Tak jako každý rok se i letos (25. 6. -28. 6.) konala nejvetší evropská IT konference – TechEd Europe. Po predchozích rocnících v Amsterdamu a Berlíne se tentokrát Microsoft rozhodl pro teplejší destinaci, konkrétne Madrid. Lokace pro príští rocník evropského TechEdu není doposud známa, na rozdíl od toho amerického, který se za rok bude konat v Houstonu.
Jako každá správná velká akce i TechEd musel zacít povinnou registrací úcastníku, kdy krome klasické visacky na krk a batohu letos úcastníci dostali i velice príjemný dárek v podobe více než velké slevy na zarízení Surface a Surface Pro. Podobnou akci mel Microsoft pripravenu i na americkém TechEdu, tam ale byly Surfacy dostupné prímo, což vyvolávalo denne nekolikahodinové fronty. Možná i proto bylo rozhodnuto, že úcastníkum budou zarízení po online nákupu odesílána, a to pomerne rychle, protože ti, kterí to stihli v pondelí, již koncem týdne meli Surfacy doma. Škoda jen, že primárne bylo myšleno na ty zeme, ve kterých se Surface prodává již nyní, a tak úcastníci z ostatních zemí (vcetne CR), to museli rešit bud 
posláním do nekteré z „podporovaných“ zemí, nebo vydržet do podzimu, až bude Surface dostupný i u nás.
Asi není prekvapením, že úterní ráno, kdy akce oficiálne zacala, se startovalo v podobe keynote, kterou skoro již tradicne vedl Brad Anderson (Corporate Vice President). Keynote se nesla v duchu oznámení nových verzí produktu (a že jich letos bylo), zhodnocení toho, co Microsoft pro zákazníky, IT Pros a developery nabízí a celá keynote byla plna praktických ukázek Windows, Windows Serveru, Visual Studia apod. Ostatne se o tom mužete presvedcit sami: 

Po keynote následovaly tzv. Foundational Sessions, ve kterých si každý dle svého zájmu mohl udelat jakýsi tematický vstup do konference, a po obede (velká cest organizátorum, protože varit a zajistit plynulost podávání obedu pro cca 7000 lidí není nic snadného) již následovaly klasické prednášky v nekterých z mnoha sálu, které byly IFEMA - Feria de Madrid, k dispozici. 

Zároven se také otevrela neméne duležitá cást, Tech Expo, zde desítky firem v cele pochopitelne s Microsoftem ci platinovými partnery Dell a HP, predstavovaly své produkty. Na úterní vecer pak byla naplánována Welcome Reception, která v neformálním duchu dala možnost dalším konverzacím a výmene zkušeností.
 
Streda jako taková sama o sobe neprinesla nic zajímavého (krome desítek zajímavých prednášek J). Dohromady jich na celém letošním TechEdu bylo více jak 600! Vedeli jste napr., že pri návšteve datového centra (kterých je nyní 8 a další 4 jsou ve výstavbe) procházíte mj. i váhovou kontrolou a že nesmíte pri odchodu vážit víc než pri vstupu? Na druhou stranu, nedelejte si iluze, že se do techto datacenter jen tak smí, tuto historku vyprável samotný architekt Windows Azure Mark Russinovich. Teprve až vecer si úcastníci mohli lehce oddechnout od IT témat, a to v podobe Country Drinku. V rámci agendy bylo v jednom z madridských parku zamluveno 6 velkých restaurací, které byly rozdeleny podle jednotlivých zemí, a v nich pak pro návštevníky príslušné obcerstvení. Nutno podotknout, že Microsoft v rámci TechEdu dost dbá i na tzv. social networking.

Ctvrtecní ráno bylo opet v duchu keynote a všem bylo jasné o cemu bude (den predtím totiž na developerské konferenci Build v San Franciscu byla uvedena Preview verze Windows 8.1). Jon DeVaan (Corporate Vice President) zde ukázal velkou radu novinek této zdarma dostupné aktualizace, vedl rozhovory s nekterými z duležitých zákazníku, kterí v poslední dobe na Windows 8 prešli, a velmi netradicním zpusobem demonstroval, jak obnovit data ze ztraceného/zniceného zarízení s Windows 8. Demonstrace probehla v podobe vhození funkcního zarízení Surface do akvária (prežilo cca 4 vteriny a nejvíc bublin šlo z audio zdírky J). Ostatne se na to v case 1:14:00 mužete podívat.

Mimochodem, v jedné z pátecních session pak na toto téma byla vedena diskuze a prý se jej pokusí oživit, vždyt v zarízení Surface je jenom cca 60 šroubku J.Jinak byl ctvrtek podobne jako streda nabitý zajímavými sessions, vecer se pak pro zmenu konala akce Ask the Experts, kdy meli úcastníci možnost si u stolu popovídat s odborníky na dané téma, každý stul byl tak venován urcitému produktu ci technologii.
 
Pátecní, poslední den konference, byl ciste prednáškový, oproti minulým rocníkum byl program ale naplánován až do vecera a behem dne se nestalo nic, co by asi stálo za zmínku. Mimo samotných prednášek byly ale k dispozici i tzv. Hands-on Laby, kdy jste si mohli prakticky vyzkoušet nasazení a využívání vybraných produktu, a to bud sami, nebo pod vedením lektora. Nemá smysl se rozepisovat o náplni jednotlivých navštívených sessions, jelikož každý z vás by si vybral stejne dle svého, nicméne jako obvykle byly z pohledu IT Pro i prezentacních dovedností velice zajímavé a posluchacu plné prednášky Johna Craddocka, Marka Russinoviche ci Pauly Januszkiewicz. Ostatne se na vetšinu z nich mužete podívat: https://channel9.msdn.com/Events/TechEd/Europe/2013#fbid=daslwWIIp1I
Nakonec jen pridám pár fotek, abyste si mohli udelat o akci lepší predstavu, a tešme se spolecne na další rocník. 
Karel Klatovský

Comments (0)

Skip to main content