Windows Thin PC


O Windows Thin PC (WinTPC) jest od pewnego czasu dosc glosno. Wydaje mi sie, ze calkiem slusznie, bo choc w srodku jest to dobrze znany Windows 7 z SP1, to jednak zostal on sprytnie przerobiony tak, zeby sprawnie dzialal na komputerach, które czesciej kojarza sie ze slowem "mydelniczka" niz "pecet". Jako, ze jeden obrazek mówi wiecej niz tysiac slów – sugeruje spojrzenie na zrzut ekranu:

image

Od razu wyjasniam, ze to efekt domyslnej instalacji wykonanej niemal wylacznie przy pomocy przycisku "Next". Zadnych cudów, rzezbienia z plikami, kompresja itp.

Kolejne warte wspomnienia funkcjonalnosci to:

 • Ochrona dysków. To, co w Windows XP nazywalo sie Steady State Disk Protection, w Windows 7 wymagalo kombinowania, w WinTPC dostajemy z pudelka. Nazywa sie EWF i dziala. W najwiekszym skrócie, mechanizm polega na tym, ze w systemie istnieja filtry "przechwytujace" zapisy na dysku. Jezeli zapis taki dotyczy chronionego dysku i/lub pliku, to zamiast na prawdziwy dysk, skierowany zostaje w inne miejsce. Na przyklad na inny dysk albo do pamieci RAM. Mozna tym potem dowolnie zonglowac, decydujac sie jednak na zapis pojedynczego pliku, kompresujac zawartosc bufora na dane itp. Calosc jest bardzo dobrze udokumentowana, poniewaz EWF to tak naprawde cale API a intencja Microsoft jest zapewnienie mozliwosci samodzielnej rozbudowy.
 • HORM czyli Hibernate Once Resume Many. Rozwiazanie pozwalajace na zahibernowanie system a nastepnie wielokrotne odtwarzanie tego samego stanu.
 • SUA – Subsystem for UNIX-based Applications. Moze kiedys szerzej SUA opisze, ale na razie musi wystarczyc link do portalu TechNet.
 • Zestaw "korporacyjnych" mozliwosci. WinTPC to nie jest okrojony ze wszystkiego, co sie da Windows Starter. To praktycznie Windows Ultimate (albo jak ktos woli, Enterprise). Z BitLockerem, AppLockerem, DirectAccessem i dodawaniem do domeny.

Na koniec wypada jeszcze podkreslic, ze jak na system Windows przystalo, WinTPC jest w pelni zarzadzalny. Niezaleznie od GPO, poprawek zautomatyzowanych przez WSUS czy Windows Update, PowerShella i RDP, WinTPC moze miec nad soba pelne srodowisko zarzadzajace, jakim jest Windows Embedded Device Manager 2011.

WinTPC nie jest typowym systemem klienckim. Nie instalowalbym tam pakietu Office czy innego zlozonego oprogramowania. Natomiast dziala na bardzo okrojonych komputerach i tam, gdzie system potrzebny jest po to, zeby sie zalogowac a potem siegnac do scentralizowanych systemów – nada sie idealnie. Obojetne, czy siegamy przez RDP, ICA, http czy jeszcze innym sposobem.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

Comments (8)

 1. Anonymous says:

  Warto dodać, że Windows Thin PC od 7 czerwca 2011 ma status RTM oraz, że od 1 lipca 2011 będzie dostępny do pobrania dla klientów Software Assurance 🙂

 2. Anonymous says:

  Pobawiłem się trochę starą maszyną HP z 512MB RAMu. Od BIOSu do gotowego do pracy pulpitu: 8 sekund. HORM rządzi 😉

 3. Anonymous says:

  Na Pentium III z 256MB i dyskiem 10GB też działa. Da się nawet zupełnie normalnie pracować, ale to już nie jest komfort. Jako stacja dostępowa się nada, ale to chyba tyle.

  Tak swoją drogą, ilość RAMu zjadanego przez przeglądarki zaczyna mieć na takim komputerze niemałe znaczenie. IE8 rządzi. IE9 i Chrome zajmuje ~30% więcej a Opera i FF ~500% więcej przy tych samych działaniach.

  Ale oczywiście złom komputerowy to nie jest to, po co WinTPC został zaprojektowany 🙂

 4. Anonymous says:

  Tu jest to dość przyzwoicie objaśnione: download.microsoft.com/…/WinTPC%20FAQ%20v2%200.pdf

 5. Anonymous says:

  No no 🙂 Ja jedynie troszkę przeklikałem jeszcze w czasach beat na wirtualce, ale o HORM nie wiedziałem, że coś takiego istnieje – jakoś mi temat umknął.

 6. vermin says:

  Hmm, no tak – to jest w końcu rozwiązanie dla małej firmy – dopełnienie office 365 wraz z upgrade do win7 bez wymiany sprzętu 🙂

 7. Rysio says:

  Tylko nie do konca rozumie zastosowanei tego systemu.

  Oraz dla kogo on jest przeznaczony oraz jak licencjonowany.

  No bo jesli ma tak male wymagnia to bym sobie go zianstalowal na komputerze typu kiosk u mnie w firmie.

 8. miab says:

  On jest przeznaczony jako klient sprzedawanych przez Microsoft serwerów i usług internetowych(nierzadko w odnawialnym abonamencie). Jest tego pokaźna i stale rosnąca lista. Kupisz jakąś(jakieś) usługę z ich rodzinki i klienta/ów masz za darmo.

Skip to main content