Windows Internet Explorer 9 Beta


Dluga nazwa i nowe (okazuje sie, ze tylko dla mnie - dziekuje za zwrócenie uwagi) slowo "Windows" na poczatku. A w srodku – przegladarka.

Dzisiaj wieczorem (czasu polskiego, bo w San Francisco bylo troche wczesniej) zostala oficjalnie zaprezentowana wersja beta najnowszej microsoftowej przegladarki. Wrazenia? Pozytywne. Ale ja skrzywiony jestem i zawsze uzywalem IE (tak jakos lubie), wiec pewnie nie mam dobrego porównania. Konkrety jednak do mnie przemawiaja. Wreszcie i Sun Spider i ACID3 i obsluga HTML5 i SVG i jeszcze pare innych rzeczy wyglada jakos tak, ze nie trzeba sie przed znajomymi wstydzic, gdy próbuja mnie zaginac podchwytliwymi pytaniami.

Bardzo mi bylo przyjemnie wziac udzial w oficjalnej premierze (ciekawe wydarzenie, gdy pamietamy, ze to caly czas wersja beta) i choc nie dowiedzialem sie wielu nowych rzeczy o technologii, to i tak wydarzenie warte bylo tych paru godzin.

Gdybym mial przelozyc calosc doznan na jakas prosta rekomendacje, to musialaby brzmiec ona w tylko jeden sposób: sprawdz sam! Przegladarka (W)IE9Beta jest juz dostepna publicznie, istnieje polska wersja jezykowa a ostatnie doswiadczenia z wersjami beta pozwalaja przypuszczac, ze na stabilnosc nikt nie bedzie narzekal. Do pobrania z http://www.beautyoftheweb.com/

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

PS Po raz kolejny moge stwierdzic, ze nic tak dobrze nie wplywa na rozwój IT, jak oddech konkurencji na plecach. A zyskujemy na tym my.


Comments (8)

 1. Anonymous says:

  @Robert:

  1. Blokowanie reklam jest przyjemne, ale wydaje mi się, że przeceniasz znaczenie takich rozszerzeń dla zwykłego, domowego użytkownika. Gdyby faktycznie było to powszechne – nie istniałyby firmy, które z takich reklam całkiem dobrze żyją.

  2. Jeżeli komuś zależy na blokowaniu, to i do IE doinstaluje takie rozszerzenie. W czym problem?

 2. Anonymous says:

  Jeżeli (tak jak piszesz, a ja się z tym zgadzam) użytkownicy w ogóle nie wiedzą, że coś do blokowania istnieje, to naprawdę nie widzę powodu, dla którego skuteczność takich mechanizmów w IE9 miałaby wpłynąć na ich wybór. 😉

  A jeżeli chodzi o funkcjonalności IE – na początek warto się przyjrzeć mechanizmom InPrivate Filtering. Potrafią znacznie więcej niż się zwykle user spodziewa…

 3. Paweł Kiraga says:

  Nie napisałeś się za dużo o tym nowym produkcie MS, ale przekonałeś mnie do sprawdzenia samemu.

  Czytając wcześniej krótkie wpisiy na portalu WSS.pl raczej byłem na nie (bo to już beta i jakieś czarne tło etc.), w końcu to produkt MS na portalu MS, natomiast teraz się skuszę przynajmniej na testy na wirtualce (na razie) na stronach związanych z MS.

 4. Robert says:

  No i co z tego że jest –  jak niestety jeśli chodzi o rozszerzenia to jest na marnym poziomie. Do momentu jak IE nie będzie miał takich rozszerzeń jak np. Chrome czy Firefox do blokowania reklam – to wciąż będzie u wielu użytkowników na straconej pozycji.

 5. marcin says:

  Czyli jest coś na miarę adblocka do IE9 Beta?

 6. Robert says:

  Z całym szacunkiem ale wydaje mi się, ze to właśnie użytkownicy domowi zwracają większą uwagę na blokowanie reklam. Zgadzam się z tym, że blokowanie jest mało powszechne ale wynika to po prostu z niewiedzy, że taka możliwość istnieje a większości występuje to w przypadku użytkowników IE. Sam wielokrotnie widziałem zdziwienie wielu osób gdy dowiadywali się o istnieniu różnego typu ''adbloków'' w FF czy Chrome.  I żeby było jasne – nie jestem jakimś fanatykiem FF i Chroma, sam kiedyś nie widziałem świata poza IE i nie przemawiały do mnie argumenty innych. Niestety dobrych ''adbloków'' do IE jest jak na lekarstwo a IE7pro  jest przykładem, że wiele jest jeszcze do dopracowania w tym kierunku. Niestety dla wielu użytkowników dobre"adbloki" są podstawą w przeglądarce i dlatego IE w tym przypadku jest na straconej pozycji.

  Co do IE 9 to uczciwie muszę przyznać że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i jeśli wersja finalna będzie przynajmniej tak dobra jak beta oraz w rozszerzeniach będzie dobry adblok to będe jednym z pierwszych, który powróci do IE i zostawi FF i Chroma.

 7. Mateusz says:

  "U mnie nie działa" – rozmazane fonty mam ;(

 8. Ernest says:

  Użytkownicy się cieszą, gdy instaluję im Firewoxa i Adblock Plus w końcu ich zmęczone oczy odzyskują sprawność, a starsze komputery, które nie mogą zdzierżyć flasha stają się brutalnie szybkie w pracy, a ich zasoby są zwolnione. Taka jest prawda, niestety. I IE nigdy nie miało wtyczki do blokowania reklam, a mnie to koło nosa lata, kto na reklamach zarabia, a kto nie, najwazniejsze są oczy i dobre samopoczucie. Owszem do IE można zainstalować komercyjny program blokujący, ale po co ma on za każdym uruchomieniem komputera siedzieć w zasobniku i pobierać pamięć?

Skip to main content