Pamięć dla Windows 7


Pamietacie eksperymenty pozwalajace na okreslenie minimalnej ilosci pamieci RAM dla systemu Windows Vista? Wyszlo wtedy, ze 221MB wydaje sie byc granica, ponizej której Windows Vista nie chce zejsc.

Przygladajac sie systemowi Windows 7, mozna odniesc wrazenie, ze ma on mniejsze niz Windows Vista wymagania sprzetowe. Nie widac tego w oficjalnych tabelkach, ale jednak doswiadczeni uzytkownicy i administratorzy maja o nowym systemie taka wlasnie opinie.

Nie pozostaje wiec nic innego, niz pomeczyc nowy system w wersji RC (build 7100) i zobaczyc co powie w sytuacji, kiedy ilosc pamieci RAM przypomina czasy sprzed kilku lat. 220MB? Dziala. 200MB? Nadal dziala... w szybkich testach okazalo sie, ze najmniejsza iloscia pamieci fizycznej, przy której standardowo zainstalowany system Windows 7 Ultimate w wersji RC uruchamia sie i normalnie pracuje jest 196MB. Czyli faktycznie mniej niz Windows Vista.

rAM1

Polecam podobna zabawe dla wersji Server. W przypadku Windows 2008, minimalna ilosc pamieci RAM byla naprawde mocno zaskakujaca.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

Comments (6)

 1. Anonymous says:

  Dla mnie dalej warto. Mam Windows 7 na dysku SSD i bardzo sobie chwalę. Pomijając już kwestie kosztowe, to Windows 7 jest jedynym znanym mi systemem, który wykrywa, że w komputerze jest SSD i odpowiednio dostraja się do sytuacji począwszy od zakładania partycji a skończywszy na uruchamianych usługach.

 2. Anonymous says:

  Z okrawaniem miejsca na dysku to też w sumie zabawa, zwłaszcza przy obecnej cenie dysków. System zajmujący 15GB zajmuje miejsce za 6PLN? 8PLN przy droższych dyskach, a jakieś 10-12PLN w laptopach… To ile czasu tak na serio można przeznaczyć na poszukiwanie "oszczędności"? 😉

 3. Anonymous says:

  Lubimy… ;]

  I w pracy też. Może spróbuję kiedyś pookrawać. A jak ktoś inny to zrobi, to zapraszam do publikowania wyników.

 4. rammy1 says:

  No cóż, to tylko zabawa, ale ciekawe do ilu można okroić ilość zajmowanego miejsca na dysku żeby nadal "normalnie" pracował.

 5. rammy1 says:

  Och, przecież nie o jakieś "oszczędności" idzie. W końcu poza pracą lubimy się bawić komputerami, prawda? 🙂

 6. Krzysiu says:

  Z ceną HDD zajmowanego na OS to nie tak że 15GB to 6-15PLN, bo 8GB to 80PLN, a 16GB to 160PLN… oczywiście mowa o SSD i takich małych netbooczkach 😉

Skip to main content