USB 3.0


Oficjalnie dzisiaj, po 12 latach po powstaniu USB i po osmiu latach od USB 2.0, doczekalismy sie nowego standardu.
Jako, ze standard jest juz opublikowany – wiadomo o nim calkiem duzo. Warte wzmianki ciekawostki to:

 • Faktyczna predkosc przesylania danych jest 10 razy wieksza niz w USB2.0. 4.8 gigabita na sekunde brzmi powaznie. To 6 razy tyle ile ma FireWire, którego dni chyba sa policzone.
 • Zmiany w protokole (mocne oparcie sie na przerwaniach) pozwalaja na wieksza oszczednosc energii. Komputer nie musi co kilka milisekund sprawdzac czy na magistrali nie pojawilo sie nowe urzadzenie USB. Uzytkownicy laptopów beda mogli pracowac kilka minut dluzej.
 • Standard przewiduje 900mA z portu USB. Zegnajcie dodatkowe zasilacze. Witajcie kable grubosci olówka...

Standard jest oczywiscie zgodny wstecz i jezeli pogodzimy sie z 400 razy wolniejsza transmisja – mozemy podpiac urzadzenie USB 3.0 nawet do portu USB 1.0
Analitycy wróza, ze pierwsze urzadzenia pojawia sie na rynku na przelomie 2009/2010
Standard jest przez twórców nazywany SuperSpeed USB. No tak. Hi Speed USB juz bylo...

Autor: Grzegorz Tworek

Comments (2)
 1. Anonymous says:

  Dziękuję! 🙂

  A co do technologii… w IT sporo było takich przypadków… Niestety. Na przykład do dzisiaj nie mogę odżałować SSA, które zniknęło wyparte przez SCSI. Poza informatyką tak było z VHS i przykłady możnaby mnożyć.

  Ludzie czasem mają dziwne powody i kierunki swoich decyzji 😉

 2. tepes@konto.pl says:

  Nie wydaje mi się aby dni FW były policzone, magistrala USB jest technicznie mniej doskonała (brak własnego samodzielnego kontrolera). No ale zawsze tak jest, że gorsze jest wrogiem lepszego…. PowerPC – zarzucono, BeOS – zarzucono, NextSTEP – umarł, AMD – pada (trochę na własne życzenie)…. Ale blog super i z przyjemnością go czytam… Dziekuję 🙂

Comments are closed.

Skip to main content