Ile zniesie VirtualPC?


Informatyka jak malo która dziedzina nauki uczy pokory, poniewaz wszelkie "rekordowe", "najwieksze", "najszybsze" i tym podobne osiagniecia okazuja sie bardzo nietrwale. Mijaja dwa lata i zgodnie z prawem Moore’a wszystko jest dwa razy takie jak do tej pory bylo i starsze osiagniecia moga budzic co najwyzej usmiech taki jaki "najwiekszy dysk twardy swiata" o pojemnosci 20MB.
Dlatego wlasnie, przeczytawszy wpis na blogu Keitha Combsa o "rekordzie swiata" w wirtualnych maszynach postanowilem wlasny "rekord" sprzed kilku miesiecy odgrzebac.
Keith uruchomil na swoim laptopie T61p, 8GB RAMu, z systemem Windows 2008, 14 maszyn wirtualnych z Windows Vista. Ladnie.
A ja na swoim T60p, 4GB RAM, z systemem Windows Vista SP1 – 32 maszyny Windows 2008.
Nie mam szans w takiej rywalizacji, poniewaz 32bitowy procesor nie pozwoli mi na obsluzenie wiekszej pamieci niz mam. Szkoda...
Tak przy okazji, jako ze mam Windows Vista 32bit, to o Hyper-V nie mam co myslec, maszyny uruchamiam na VirtualPC, który jest dla mnie we wszystkich sytuacjach wystarczajacy. Przy tym jednak tescie, na jaw wyszlo jedno jego ograniczenie: maksymalna ilosc uruchomionych maszyn to wlasnie 32. Przy kolejnej pojawia sie komunikat o bledzie.

Trudno. Bede z tym ograniczeniem zyl.
A na oslode – kilka obrazków z pracujacych pod Windows Vista trzydziestu dwóch wirtualnych serwerów...

 

 

 

 

Autor: Grzegorz Tworek

PS. Keith uaktualnil swój wpis i tlumaczy juz, ze to wcale nie rekord swiata.

Comments (7)

 1. Anonymous says:

  How much memory is allocated to each virtual machine above?  I can’t tell what you are saying about me.  I don’t speak or read the language.  I’m sure it’s all good.  🙂

 2. Anonymous says:

  Jakoś nie przywykłem do formy "pan" w sieciowych kontaktach, ale nie będę nalegał.

  Tak, wpis zmienił komentując, że wiedział, że tak będzie, że jak podniesie poprzeczkę, to na pewno ktoś zaraz skoczy jeszcze wyżej. Opisał też, że uruchomiłem 32 maszyny. Później było jeszcze parę zmian, po czym usunął wzmianki o mnie, w zamian za to pisząc, ze jemu udało się uruchomić 27 wirtualnych Vist. Tak więc jego wpis żyje dość intensywnym życiem.

 3. Anonymous says:

  That would be fun.  32MB?  WOW !!!

 4. Anonymous says:

  I’ve allocated smallest possible amount: 38MB ;]

  Maybe I can run fully functional Windows Server 2008 on less memory but I don’t know how. 😉

  I’ve written some words about “records” in IT world. They will be called “records” for a very short time because after some months Moore’s Law kills them. We will think about them same way we are thinking now about 20MB hard drive which was “world largest” not so long ago.

  Finally I wrote I have no chance to win such “competition” with my 32bit machine. With your T61+Hyper-V, you theoretically can try run up to… 200 virtual servers? ;)))

 5. Manyek says:

  Heh, aż 32 maszyny wirtualne. No brawo, brawo 😉 Ja na swoim PC z ledwością uruchamiam podstawowego Windowsa, nie mówiąc już o wirtualnych maszynach 😛

  Pozdrawiam 😀

 6. Mateusz says:

  Witam,

  Czy zmienił wpis po tym jak pan do niego napisał ? 🙂

 7. Mateusz says:

  zawsze to lepiej z grzeczności napisać, ale ok, rozumiem.

  Rekord jest.

Skip to main content