Optionalfeatures.exe


Kazdy, kto choc przez chwile bawil sie Windows Vista lub Windows Server 2008 wie, ze instalacja skladników systemu nigdy juz nie bedzie taka jak kiedys. Wiele jest metod (zwlaszcza w przypadku serwera) zarzadzania komponentami systemu, ale malo kto wie, ze istnieje w %windir%\system32 plik optionalfeatures.exe. Jako, ze sciezka ta dodana jest do zmiennej PATH – wystarczy gdziekolwiek w systemie wpisac magiczne 16 literek: optionalfeatures i juz mozna cieszyc sie znajomym interfejsem bez potrzeby przeklikania sie przez Menu Start, Panel Sterowania i inne podobne zasadzki na uzytkownika.
Wprawdzie aplikacja ta dalej nie zachwyci prawdziwych twardzieli (bo ma GUI), ale wydaje sie, ze mozna jej to wybaczyc. Dla naprawde twardych pozostaje ocsetup, który omówie przy najblizszej okazji.

Autor: Grzegorz Tworek

PS. W zwiazku z pojawiajacymi sie plotkami, ze powoli tworzy sie duzy i naprawde ciekawy quiz na temat Windows Server 2008, musze napisac, ze cos w tych plotkach z prawdy jest... Ale to jeszcze pare tygodni.

Comments (3)
  1. Anonymous says:

    Nie mam pojęcia, bo objaw nie jest mi znany. Ale podejrzenie trojana jest słuszne. Jeżeli tylko możesz, to zupełnie serio sugeruję zgranie ważnych dokumentów, na wszelki wypadek backup a potem format i pełny reinstall.

    Jeżeli to nie wchodzi w grę – użyj dowolnego antywirusa offline. To znaczy uruchamiasz się z płyty albo usb i wtedy skanujesz dysk. W ramach DaRT jest Standalone System Sweeper, ale możesz użyć dowolnego innego AV, któremu ufasz.

  2. marcin says:

    Chciałbym dowiedzieć się co się stało z moim komputerem . Jakiś czas temu miałem 4  trojany w trakcie skanowania stało się coś że w moim laptopie nie działają suwaki od touchpada, wiele programów się nie otwiera bo wyskakuje " C:Windowssystem32OptionalFeatures.exe  nie można odnaleźć aplikacji " i nie mogę otwierać normalnie np przeglądarki , trzeba PPM wybrać start i dopiero wtedy odpala. co mam robić?

Comments are closed.

Skip to main content