Run as Administrator


Jedna z nowych funkcjonalnosci w Windows Vista jest User Account Control. Choc uparty uzytkownik jest w stanie to wylaczyc, to jednak wydaje sie, ze korzysci z uzycia UAC sa w stanie zrównowazyc ewentualne niedogodnosci.

Pewien problem pojawia sie jednak w sytuacjach, kiedy jakis program trzeba uruchomic w kontekscie administratora. O ile prawy przycisk myszy i wybranie opcji "Run as Administrator" dziala, o tyle, wszelkie metody polegajace na klikaniu sa zazwyczaj szerokim lukiem omijane przez prawdziwych magików.

Dla takich wlasnie specyficznych osobników, Microsoft udostepnil skrót klawiszowy Ctrl+Shift+Enter.

Skrótu tego uzywa sie, chcac wlaczyc jakis program w kontekscie administratora. Przykladowo, aby uruchomic cmd.exe (no bo co innego uruchamiaja prawdziwi fachowcy) nalezy nacisnac klawisz "Windows", wpisac "cmd" i nacisnac Ctrl+Shift+Enter.

Co ciekawe, skrót ten nie dziala w sytuacji, kiedy nazwe programu wpisuje sie w oknie wywolywanym przez "Windows+R" ani wtedy, gdy program wybierze sie z Menu Start. Jedyna sytuacja, w której mozna sobie tak ulatwic zycie jest wyszukanie programu do uruchomienia przez Windows Search.

W sumie trudno oprzec sie wrazeniu, ze mechanizm jest jakis taki troszke kulawy i dziwny. Nie zmienia to jednak faktu, ze ma szanse byc bardzo pomocny, zwlaszcza dla tych, którzy dlon z myszki zdejmuja nie tylko podczas pisania e-maila.

Autor: Grzegorz Tworek

Comments (7)
 1. Robson says:

  Zawsze to jakies ułatwienie. Ale ogólnie denerwuje mnie to Uruchom Jako Administrator. Co nie znaczy, że jest to zły pomysł z tymi zabezpieczeniami.

 2. metal says:

  Wszystko ladnie pieknie tylko dlaczego jezeli dajemy Run As Administrator na profilu uzytkownika o obnizonych prawach nie jestesmy proszeni o poswiadczenia administratora i aplikacja sie nie uruchamia? (przynajmniej tak jest u mnie)

  Dodatkowo jednak moim zdaniem niepotrzebnie zrezygnowano z Run As znanego chociazby z XP – wiem, wiem ta ergonomia, ale jednak jak dla mnie to cos nie dziala do konca 🙂

 3. Grzesio says:

  Jak to nie ma Run As? Jest runas.exe i jest Run As Administrator w menu kontekstowym. Zwykły użytkownik Windows Vista ma obniżone prawa i postępując zgodnie z tym, co napisane jest w tym artykule dostaje dokładnie taki efekt jak opisany. Ctrl+Shift+Enter działa. Wyświetla się dialog UAC i pytanie o hasło. Na pewno piszesz o tym samym systemie? 😉

 4. LukaSz says:

  Mnie jakoś brakuje starego RunAs…

  często zdarzało mi się (na win 2003) uruchamiać jakiś program za pomocą tego polecenia z menu kontekstowego;

  chodziło mi nie o samo uruchamianie jako administrator, ale jako inny standardowy użytkownik. A z tego co widzę w Viście pozostała tylko możliwość uruchomienia jako administrator, czy już nie ma możliwości wyboru użytkownika?

  Czy teraz zostaje mi tylko polecenie runas wiersza poleceń?

 5. xDD says:

  Ja mam takie pytanko co zrobić gdy to Run as Administrator nie działa. Nawet po odpaleniu instalacji sterowników od kary graficznej przez RaA w trakcie instalacji wyskakuje mi błąd ze program ten będzie działać tylko w trybie administratora i program kończy działanie.

  Co w tej sytuacji ?

 6. Grid says:

  Mam dość dziwny problem z UAC w Windows 7 (wersja Prof., x86).

  Przykładowo chcę uruchomić jakiś program z uprawnieniami administratora:

  1) w menu start w polu wyszukiwania wpisuję nazwę programu, program się wyszukuje, klikam prawym klawiszem myszy na nazwie danej aplikacji, wybieram opcję ‘uruchom jako administrator’ i nic się nie dzieje (tzn. ani nie pojawia się okno UAC, ani nie uruchamia się program)

  2) ta sama sytuacja (nie pojawia się okno UAC ani nie uruchamia się program) występuje kiedy usiłuję uruchomić program z uprawnieniami administratora z paska zadań (nie działa uruchomienie ani poprzez menu kontekstowe, ani przez kliknięcie z kombinacją klawiszy Ctrl+Shift). W przypadku gdy skrót do aplikacji znajduje się na pulpicie również pojawia się ten problem.

  3) natomiast kiedy ‘przekopię’ się przez strukturę wszystkich programów w menu start i dojdę do odpowiedniego skrótu do aplikacji, uruchomienie w trybie administratora poprzez menu kontekstowe działa (tzn. pojawia się okienko UAC i po zatwierdzeniu program zostaje uruchomiony). Podobnie kiedy skrót do aplikacji znajduje się na innej partycji – wtedy również nie ma problemu.

  4) Funkcja kontroli użytkownika jest ustawiona na wartość domyślną dla Windows 7. Nie podejrzewam działania wirusa, system został przeskanowany (nie wykryto infekcji), a programy pochodzą z zaufanych źródeł.

  Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem, albo ma pomysł jak to można rozwiązać? (reinstalacja systemu nie wchodzi w grę).

 7. qwerty says:

  Mam to samo co ty Grid i też nie wiem jak to rozkminić, dziadostwo za chiny nie chce odpuścić no

Comments are closed.

Skip to main content