Windows Troubleshooting 101: Problem Tanımı


Bir sorun üzerinde çalismaya baslamadan sorunun tam tanimini yapabilmek çok önemli. Dogru tanimlanmis bir problem zaten hemen çözüm yolunu çizer. Yanlis detaylar ve eksik bilgiler çözümü geciktirir.

Tanim aktif olmalidir. Yani sorun aninda belki kaybedilecek bir dakika sonra çok büyük yardim olacaktir. Örnegin sunucu donuyorsa, hemen dügmeden kapatip sorunu geçici çözmek dogru yaklasim degildir. O an diagnostic bilgiler toplamak çok yararlidir.

Donma örneginde kalacak olursak mesela, nasil donuyor diye sorulabilir. Sorun aninda toplanabilecek standart genel tanimlayicilar:

- Bu beklendik bir durum mu? Bu sorun zaten biliniyor ve bununla ilgilenen birisi var mi? Belli bir aksiyon plani var mi?

- Sorunlu makine disariya ping atabiliyor mu ve kendisi pong veriyor mu? Cevap vermiyorsa, baska makineden ping atmayi denemeliyiz.

- Rdp ye cevap veriyor mu? Hata aliniyor mu? Baglanabilirse tam ne oluyor? Mstsc /console ile baglaninca durumda bir degisiklik var mi?

- Direk fiziki konsolda durum ne? Tam ne görülüyor? Keyboard ve Mouse davranislari nasil?

- Domain accountu ile login olunamiyorsa, lokal account ile login basarili oluyor mu?

- Yavaslik varsa, bunu tam tanimlayabilmek çok önemli. Kisaca, yavas olan ne? Öregin yazilim mi yavas? Netwörkten cevaplar mi yavas?

- Task manager da RAM ve CPU kullanimi ne kadar?

- Herhangi hatalar aliniyorsa, bunlarin not alinmasi çok önemli.

- Sorunun giderilmesi için tam olarak hangi adimlar denendi ve çözümü getiren adim neydi?

Unutulmali ki, bir sorun reboot ile çözülüyorsa, o problem muhtemelen ileride tekrarlayacaktir. Ondan reboot gibi geçici bir sorun uyarlanacaksa, sunucuyu mavi ekrana düsürmek hep daha mantiklidir. Zaten reboot ediliyorsa, o reboot diagnostic bilgi toplanmasi için kullanilmalidir. Mesela bir servisin restarti bir sorunu çözüyorsa, o zaman o process in dumpini almak mantiklidir.

Bir sorun sadece sorun aninda toplanmis veri ile çözülebilir. Durum sonrasi event loglar çogu zaman çok bariz bir sorun olmadigi sürece ciddi bir yardim olamazlar.

Basar Güner
Sr. Support Engineer, Microsoft


Comments (0)

Skip to main content