Jak dodać program do Autostart w Windows 8?


Zapewne już część z Was zauważyła, że w Windows 8 zmienił się trochę sposób obsługi automatycznego startu programów przy starcie systemu - popularnie zwany "autostart" (cały post inspirowany jest komentarzem do jednego z moich starszych postów, a może nie wszyscy czytają je na bieżąco).

Użytkownicy w poprzednich systemach docierali do jego konfiguracji albo z poziomu Menu Start (z folderu Autostart) albo przez msconfig.exe. W wypadku Windows 8 opcje konfiguracyjne przeniosły się z msconfig.exe do Task Managera. Natomiast sam folder nadal istnieje - a jak się do niego dostać - opisuję poniżej.

Jak dodać/usunąć coś do autostart?

Aby dodać lub usunąć coś z folderu Autostart musimy się do niego dostać - i tam coś dodać lub skasować. Najprostszą metodą na znalezienie tego folderu jest wykonanie odpowiedniego polecenia.

Uruchamiamy więc okno Run (Win + R) i wpisujemy w nim:

 • shell:Startup - jeśli chcemy dodać coś dla aktualnie zalogowanego użytkownika
 • shell:Common Startup - jeśli chcemy do autostartu dodać coś dla wszystkich użytkowników

Otworzy nam się po prostu Eksplorator Windows z odpowiednio otworzonym katalogiem:

 • C:\Users\<user>\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup
 • C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\StartUp

Więc oczywiście jeśli macie ochotę to możecie się do niego dostać ręcznie, aczkolwiek sposób z shell wydaje mi się najprostszy.

Teraz nie pozostaje już nic innego jak dodać jakiś skrót do programu, który chcecie uruchamiać automatycznie lub go usunąć z tego miejsca. Oczywiście aby dostać się do folderu dla wszystkich użytkowników musicie posiadać uprawnienia administratora.

Pozostałe (nowe) opcje

Tak jak wspomniałem wcześniej - opcje konfiguracyjne przeniosły się do Task Managera (najprościej uruchamianego przez Win+X + T - swoją drogą o Win+X pisałem w poście Windows 8: Dla Power Userów - to tam też w komentarzu padło pytanie o autostart).

Właśnie w Menadżerze Zadań pojawiła się nowa zakładka pt. Startup. Jak możecie zobaczyć na poniższym zrzucie - jest to tabelka z informacjami o programach, które będą automatycznie startować. Są w niej bardzo przydatne informacje:

 • Nazwa aplikacji
 • Twórca programu
 • Aktualny stan
 • Wpływ na uruchamianie

Ten ostatni element jest bardzo ciekawy, bo dzięki niemu możecie zobaczyć czy dany program nie opóźnia Wam bardzo istotnie startu całego systemu.

image

Kiedy na dowolnym rekordzie klikniecie prawym przyciskiem, to dostajecie 4 opcje:

 • Disable / Enable - czasowe włączenie lub wyłączenie danego programu z autostartu
 • Open file location - otworzy nam się katalog na dysku, w którym jest ten plik
 • Search online - ciekawa opcja pozwalająca szybko sprawdzić i wyszukać co to za program
 • Properties - czyli klasyczne właściwości pliku exe, który odpowiada za ten rekord

W wypadku Search online otwiera się Wam wyszukiwarka z już wpisanymi dwoma elementami - nazwą pliku exe oraz nazwą tego programu. Dzięki temu to Internet może Wam powiedzieć lub podpowiedzieć co to jest.

Zachęcam Was do sprawdzenia nowych opcji 🙂

Comments (16)
 1. @Mirek: Cieszę się, że się spodobało 🙂

  @Łukasz: Jak najbardziej można się cofać i pewnie nawet przywrócić sobie Managera Programów z Windows 3.11 😉 No nic – każdy używa to co lubi…

  Co do zakładki i czasu startu  – nie znam żadnych dokumentów, które opisywałyby ten aspekt pomiarów.

 2. @Mrowqa: Tego tricku z wpisaniem "autostart" w Eksploratora nie znałem, ale niestety u mnie po wpisaniu tego (na pewno w Eksploratorze Windows!) odpala się IE z próbą otworzenia strony http://autostart 🙂

  @bpiec: No można było wyjąć, ale w takim podejściu, to pewnie można by było wyjąć i 10-15-50 innych rzeczy… Podejrzewam, że tu zadziałała kwestia tego co wyszło w danych telemetrycznych. pewnie się okazało, że folderu tego i jego konfiguracji używał znikomy procent/promil użytkowników Windows 🙂

 3. @Marcin: Good point z tym angielskim 🙂 A nie chciałem pisać o Ctrl+Shift+Esc, bo chciałbym przekonać jak najwięcej osób do Win+X – ale faktycznie bardziej uniwersalne jest CSE.

 4. @bpiec: Nice 🙂 Faktycznie działa. Dzięki za nowy sposób 🙂

 5. Łukasz pytał o bardziej namacalne liczby oraz określenia. Znalazłem to jak określone są wartości High/Medium/Low:

  High impact – Apps that use more than 1 second of CPU time or more than 3 MB of disk I/O at startup

  Medium impact – Apps that use 300 ms – 1000 ms of CPU time or 300 KB – 3 MB of disk I/O

  Low impact – Apps that use less than 300 ms of CPU time and less than 300 KB of disk I/O

 6. Mirosław GŁaz says:

  shell: w Win 7 też działa, sprawdziłem 🙂 Dobry wpis nieideologiczny ;-). Dzięki za podpowiedź.

 7. Łukasz Tkacz says:

  Ja tam dodaję wchodząc z menu start… tak, przywróciłem aplikacją trzecią, bo jednak nowe mi nie służyło. Zresztą mam zamiar podzielić się wrażeniami pod dłuższym czasie z Windows 8 na innym portalu (DP).

  Mam pytanie co do managera zadań i tej zakładki autostartu. W jaki sposób jest wyznaczany ten wpływ na uruchamianie się systemu? Czy to jakaś baza z informacjami, czy wyniki pomiarów przy starcie? Trochę ciężko to oceniać, jeżeli nie zna się kryteriów na podstawie których wyciągnięte są oceny.

 8. Win+X + T działa w wersji angielskiej. Uniwersalny (od wieków) jest CTRL-Shift-Esc

 9. SSL says:

  Zakładka autostart ma tę wadę, że jeżeli ręcznie uruchomimy program który został wcześniej wyłąćzony(z autostartu), to on znowu się "włączy" (do autostartu) i nie bardzo jest jak to zatrzymać.

 10. Mrowqa says:

  Osobiście nie miałem jakiejś większej potrzeby, by ingerować w autostart. Do folderu autostart można dostać się jeszcze łatwiej i intuicyjniej – włączamy eksploratora windows i w pasku ścieżki wpisujemy po prostu "autostart" 🙂 Jeżeli już mam coś w autostarcie pozmieniać, to czasami grzebię w rejestrze (eh, po napisaniu pewnej aplikacji użytkowej ścieżka weszła w pamięć :P), ale wygodniej jest skorzystać z CCleanera (niestety, przy konfiguracji konto admina z silnym hasłem, na które się nie loguję + konto zwykłego usera, z którego korzystam trzeba skorzystać z rejestru – by zmodyfikować rejestr trzeba praw admina = autostart jest nieco inny dla konta admina :/). O, i nową opcję w Task Managerze ostatnio także zdarzyło mi się wykorzystać 🙂

 11. bpiec says:

  Tylko czy nie można było tego zrobić po ludzku i wyjąć ten folder gdzieś do ekranu Start? Po co tak utrudniać życie użytkownikom? Czy to znaczy, że MS już uznał, że dodawanie programów do autostartu nie ma sensu?

 12. bpiec says:

  Czuję, że w angielskiej wersji Windowsa w Eksploratorze należałoby wpisać „startup”, u mnie (w polskiej wersji) „autostart” działa.

 13. Dimax says:

  Proszę o pomoc.

  Komenda shell:common startup – wyświetla prawidłowo folder z autostartem

  natomiast Komenda shell:startup – zwraca błąd:

  "System Windows nie może odnaleźć pliku "shell:startup". Upewnij się, że wpisana nazwa jest poprawna i spróbuj ponownie."

  Jak to naprawić? Bo nie działa mi autostart, pomimo wrzuconych do niego kilku skrótów do programów.

 14. Grillaz says:

  Ja mam problem z programem Speedfan. Skrót dodany jest do autostartu, a niestety program nie chce wystartować podczas włączania komputera.

 15. Anonymous says:

  Pingback from Rok 2013: Blogowe podsumowanie – ewangelista.IT – Site Home – TechNet Blogs

 16. Zbyszek says:

  Witam, mam, oprocz Win10 tez Ubuntu. Wczoraj nastapila aktualizacja Windowsa i teraz nie moge otworzyc Ubuntu. Robilem to po starcie naciskajac F12 i wybierajac Ubuntu.Teraz, gdy wybieram Ubuntu startuje Windows. Co zrobic aby znowu urzywac Ubuntu ?

Comments are closed.

Skip to main content