Synchronizacja postów z Live Writer w SkyDrive


Ten post będzie zapewne dla dużo węższej grupy moich czytelników niż zwykle. Więc jeśli nie piszesz bloga lub nie masz takich planów na przyszłość - to spokojnie możesz pominąć ten post.

Jeśli piszesz bloga i korzystasz przy tym z Live Writera (a jest to moim zdaniem najlepszy soft tego typu na rynku, który obsługuje wiele platform blogowych) to być może masz tak jak ja, czyli - często zapisuje sobie tematy jako posty robocze (Drafts), żeby może do nich kiedyś wrócić lub po prostu je dopracować.

Problem jest taki, że jeśli czasem zmieniałem komputer, to zapominałem o przeniesieniu sobie wszystkich postów roboczych ze starego na nowy. Z jednej strony zawsze przed taką zmianą komputera robię backup starego do VHD - korzystając z Disk2VHD - więc mogłem się spokojnie dogrzebać do folderu z nimi, ale...

Pomyślałem, że fajnie by było mieć te posty przechowywane w chmurze. Póki co sam Live Writer nie ma takiej opcji (może kiedyś się dorobi?), ale dosyć łatwo można sobie tak go skonfigurować, aby wszystkie nasze posty były przechowywane w folderze, który synchronizuje się nam z naszym SkyDrive.

To rozwiązanie ma też jeszcze jeden dodatkowy plus - jeśli mam potrzebę, to mogę na moim drugim komputerze odpalić sobie Live Writer'a i mieć dostęp do roboczych postów. Już nie raz mi się to przydało, kiedy np. jechałem w pociągu i miałem ze sobą mój drugi komputer i chciałem napisać jakiś kawałek posta.

No dobra - do rzeczy, jak to zrobić...

Jak Live Writer przechowuje posty?

Live WriterLive Writer wszystkie posty przechowuje w folderze:
%UserProfile%\Documents\My Weblog Posts.

Tam tworzy on zawsze dwa katalogi:

 • Drafts - tymczasowe posty, nad którymi jeszcze pracujemy i które nie zostały opublikowane
 • Recent Posts - czyli posty już opublikowane

Problem jest taki, że nie da się w prosty sposób (z GUI) zmienić lokalizacji tego folderu. Ale to jest dokładnie to miejsce, które zdarzało mi się szukać w moich backupach kiedy chciałem odzyskać to co napisałem.

Zmiana folderu (tradycyjny sposób)

Zmiana folderu przechowywania dokumentów przez Live Writer wymaga zmian w rejestrze (UWAGA: przed jakimikolwiek zmianami zachęcam do zrobienia backupu rejestru).

A oto kolejne kroki:

 1. Uruchamiamy regedit
 2. Przechodzimy do klucza HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows Live\Writer
 3. Prawy klik na Writer i dodajemy nowy wpis (New > String Value)
 4. Nazywamy go PostsDirectory
 5. Kilkamy na nowym wpisie dwa razy i podajemy nową lokalizację
 6. Powinien to być folder na dysku synchronizowany ze SkyDrive (u mnie było to: X:\Dokumenty\SkyDrive\Backup\Programy i licencje\Live Writer)

Konfiguracja rejestru

Teraz w tym katalogu podanym przez nas stworzone zostaną dwa wspomniane wcześniej katalogi (Drafts i Recent Posts).

Zmiana folderu (PowerShell)

A pomyślałem, że przy okazji pokażę Wam potęgę PowerShell, który może bez problemu operować na rejestrze prawie tak jak na systemie plików 🙂

Dzięki temu - to wszystko co opisałem powyżej możemy zrobić jednym poleceniem:

New-ItemProperty “HKCU:\Software\Microsoft\Windows Live\Writer” -Name “PostsDirectory” -value “X:\Dokumenty\SkyDrive\Backup\Programy i licencje\Live Writer”

Prawda, że fajne i banalne?

Przeniesienie danych

To bardzo ważny etap, czyli po prostu skopiowanie wszystkiego co mieliśmy w starej lokalizacji do nowej lokalizacji.

Pamiętajmy o tym, żeby się nie zdziwić po uruchomieniu Live Writera, że nagle nam zginęły wszystkie nasze posty - po prostu Live Writer już korzysta z nowej lokalizacji, do której nie przerzuciliśmy jeszcze plików ze starej.

Nowy lub drugi komputer

I teraz jeśli mamy nowy komputer lub nasz drugi, na którym nie mieliśmy jeszcze Live Writer'a to należy zrobić:

 1. Zainstalować Live Writera
 2. Zainstalować SkyDrive (i zaczekać na synchronizację zmian)
 3. Wprowadzić zmiany opisane powyżej (dot. zmiany domyślnego folderu)
 4. Zacząć korzystać 🙂

Mam nadzieję, że kilku blogerom ten wpis się przyda 🙂

Comments (3)
 1. Anonymous says:

  Można jeszcze zrobić Directory Junction 🙂

  mklink /J "C:Users<username>SkyDriveSyncMy Weblog Posts" "C:Users<username>DocumentsMy Weblog Posts"

  Ja stosuje ten sposób dla całkiem sporej ilości "personalnych" aplikacji. Działa dla SkyDrive, Dropbox, Storino i uwaga… NIE działa dla Google Drive 😀

 2. @LukasAMD: To też jeden z dobrych pomysłów, aczkolwiek ja wolę mieć cała moją bibliotekę dokumentów na innej partycji niż domyślna (jak widać – u mnie na dysku X). A niestety Live Writer nawet jak przenoszę całą bibliotekę to ma chyba gdzieś na sztywno skonfigurowaną taką a nie inną lokalizację.

 3. LukasAMD says:

  Zawsze można wrzucić di chmury cały folder dokumenty, o ile jego wielkość oczywiście nam na to pozwala. Ja mam ten i nie tylko ten folder właśnie tak zorganizowany, tyle że na Dropboxie. Chciałem przesiąść się na skydrive, ale brak w nim delta sync wykluczył go z takiego użytku w praktyce ze względu na kilka aplikacji typu portable.

  Sam live writer to natomiast naprawdę świetny soft. Szukałem czegoś innego, ale przestałem, spełnia wszystkie moje potrzeby.

Comments are closed.

Skip to main content