Synchronizacja postów z Live Writer w SkyDrive


Ten post będzie zapewne dla dużo węższej grupy moich czytelników niż zwykle. Więc jeśli nie piszesz bloga lub nie masz takich planów na przyszłość - to spokojnie możesz pominąć ten post.

Jeśli piszesz bloga i korzystasz przy tym z Live Writera (a jest to moim zdaniem najlepszy soft tego typu na rynku, który obsługuje wiele platform blogowych) to być może masz tak jak ja, czyli - często zapisuje sobie tematy jako posty robocze (Drafts), żeby może do nich kiedyś wrócić lub po prostu je dopracować.

Problem jest taki, że jeśli czasem zmieniałem komputer, to zapominałem o przeniesieniu sobie wszystkich postów roboczych ze starego na nowy. Z jednej strony zawsze przed taką zmianą komputera robię backup starego do VHD - korzystając z Disk2VHD - więc mogłem się spokojnie dogrzebać do folderu z nimi, ale...

Pomyślałem, że fajnie by było mieć te posty przechowywane w chmurze. Póki co sam Live Writer nie ma takiej opcji (może kiedyś się dorobi?), ale dosyć łatwo można sobie tak go skonfigurować, aby wszystkie nasze posty były przechowywane w folderze, który synchronizuje się nam z naszym SkyDrive.

To rozwiązanie ma też jeszcze jeden dodatkowy plus - jeśli mam potrzebę, to mogę na moim drugim komputerze odpalić sobie Live Writer'a i mieć dostęp do roboczych postów. Już nie raz mi się to przydało, kiedy np. jechałem w pociągu i miałem ze sobą mój drugi komputer i chciałem napisać jakiś kawałek posta.

No dobra - do rzeczy, jak to zrobić...

Jak Live Writer przechowuje posty?

Live WriterLive Writer wszystkie posty przechowuje w folderze:
%UserProfile%\Documents\My Weblog Posts.

Tam tworzy on zawsze dwa katalogi:

 • Drafts - tymczasowe posty, nad którymi jeszcze pracujemy i które nie zostały opublikowane
 • Recent Posts - czyli posty już opublikowane

Problem jest taki, że nie da się w prosty sposób (z GUI) zmienić lokalizacji tego folderu. Ale to jest dokładnie to miejsce, które zdarzało mi się szukać w moich backupach kiedy chciałem odzyskać to co napisałem.

Zmiana folderu (tradycyjny sposób)

Zmiana folderu przechowywania dokumentów przez Live Writer wymaga zmian w rejestrze (UWAGA: przed jakimikolwiek zmianami zachęcam do zrobienia backupu rejestru).

A oto kolejne kroki:

 1. Uruchamiamy regedit
 2. Przechodzimy do klucza HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows Live\Writer
 3. Prawy klik na Writer i dodajemy nowy wpis (New > String Value)
 4. Nazywamy go PostsDirectory
 5. Kilkamy na nowym wpisie dwa razy i podajemy nową lokalizację
 6. Powinien to być folder na dysku synchronizowany ze SkyDrive (u mnie było to: X:\Dokumenty\SkyDrive\Backup\Programy i licencje\Live Writer)

Konfiguracja rejestru

Teraz w tym katalogu podanym przez nas stworzone zostaną dwa wspomniane wcześniej katalogi (Drafts i Recent Posts).

Zmiana folderu (PowerShell)

A pomyślałem, że przy okazji pokażę Wam potęgę PowerShell, który może bez problemu operować na rejestrze prawie tak jak na systemie plików 🙂

Dzięki temu - to wszystko co opisałem powyżej możemy zrobić jednym poleceniem:

New-ItemProperty “HKCU:\Software\Microsoft\Windows Live\Writer” -Name “PostsDirectory” -value “X:\Dokumenty\SkyDrive\Backup\Programy i licencje\Live Writer”

Prawda, że fajne i banalne?

Przeniesienie danych

To bardzo ważny etap, czyli po prostu skopiowanie wszystkiego co mieliśmy w starej lokalizacji do nowej lokalizacji.

Pamiętajmy o tym, żeby się nie zdziwić po uruchomieniu Live Writera, że nagle nam zginęły wszystkie nasze posty - po prostu Live Writer już korzysta z nowej lokalizacji, do której nie przerzuciliśmy jeszcze plików ze starej.

Nowy lub drugi komputer

I teraz jeśli mamy nowy komputer lub nasz drugi, na którym nie mieliśmy jeszcze Live Writer'a to należy zrobić:

 1. Zainstalować Live Writera
 2. Zainstalować SkyDrive (i zaczekać na synchronizację zmian)
 3. Wprowadzić zmiany opisane powyżej (dot. zmiany domyślnego folderu)
 4. Zacząć korzystać 🙂

Mam nadzieję, że kilku blogerom ten wpis się przyda 🙂

Comments (3)

 1. Anonymous says:

  Można jeszcze zrobić Directory Junction 🙂

  mklink /J "C:Users<username>SkyDriveSyncMy Weblog Posts" "C:Users<username>DocumentsMy Weblog Posts"

  Ja stosuje ten sposób dla całkiem sporej ilości "personalnych" aplikacji. Działa dla SkyDrive, Dropbox, Storino i uwaga… NIE działa dla Google Drive 😀

 2. @LukasAMD: To też jeden z dobrych pomysłów, aczkolwiek ja wolę mieć cała moją bibliotekę dokumentów na innej partycji niż domyślna (jak widać – u mnie na dysku X). A niestety Live Writer nawet jak przenoszę całą bibliotekę to ma chyba gdzieś na sztywno skonfigurowaną taką a nie inną lokalizację.

 3. LukasAMD says:

  Zawsze można wrzucić di chmury cały folder dokumenty, o ile jego wielkość oczywiście nam na to pozwala. Ja mam ten i nie tylko ten folder właśnie tak zorganizowany, tyle że na Dropboxie. Chciałem przesiąść się na skydrive, ale brak w nim delta sync wykluczył go z takiego użytku w praktyce ze względu na kilka aplikacji typu portable.

  Sam live writer to natomiast naprawdę świetny soft. Szukałem czegoś innego, ale przestałem, spełnia wszystkie moje potrzeby.

Skip to main content