Trudne pytania o certyfikację Microsoft


Jeśli zawsze chciałeś zadać jakieś trudne pytanie związane z certyfikacją Microsoft lub po prostu dowiedzieć się trochę więcej o tej certyfikacji wprost ze źródła, to chciałem dać znać, że będzie ku temu dobra okazja niedługo. A przy okazji możesz zdobyć bezpłatny voucher na egzamin lub 1 z 3 książek.

Pytania o certyfikacji do Senior Directora

Don Field (Senior Director, Microsoft Certification Programs at Microsoft)Za miesiąc (dokładnie 13 marca) do Polski przyleci ze specjalną wizytą Don Field, który w naszej firmie ma stanowisko Senior Director, Microsoft Certification Programs - a w dużym skrócie odpowiada za cały program certyfikacji Microsoft na świecie.

Będę miał wielką przyjemność przeprowadzić z Donem wywiad na temat certyfikacji. Ja oczywiście mam już kilka ciekawych pytań, ale pomyślałem, że warto by było skorzystać z okazji i być może zadać mu jakieś pytania, na który Wy zawsze chcieliście zdobyć odpowiedź. Tym bardziej, że jest to osoba, która globalnie odpowiada za wszystkie certyfikacje, więc jest to samo źródło wszystkiego co z tym związane.

W związku z tym od dziś, w komentarzach pod tym postem, możecie zostawić swoje pytania do Dona, które postaram mu się zadać. Oczywiście nie mogę zagwarantować, że wszystkie zgłoszone pytania zadam, ale postaram się aby było ich jak najwięcej podczas mojej rozmowy. Pytania możecie zostawić po polsku, a ja spokojnie je już przetłumaczę.

Mały konkurs

Mam też z tej okazji mały konkurs - bo dawno już takich u mnie na blogu nie było i czas to nadrobić. Otóż dla osoby, która moim zdaniem zada najciekawsze pytanie, będę miał voucher na dowolny egzamin Microsoft (z serii 70-xxx, ważny do końca maja 2013, jest z opcją Second Shot).

Pytania można zadawać tylko w komentarzach do tego posta i można to robić do końca lutego. 1 marca przejrzę komentarze i wybiorę ten najciekawszy według mnie, a zwycięzca dostanie ode mnie mailem kod vouchera.

Mam też jeszcze 3 książki Windows 7: Resource Kit (w 2 tomach), które przyznam jako wyróżnienia pozostałych ciekawych pytań.

Moja certyfikacja

Microsoft Learning po polskuJa w kontekście certyfikacji postanowiłem się zabrać za zaktualizowanie moich certyfikatów. Ostatnią ścieżkę MCSE robiłem 5 lat temu i była to certyfikacja z systemu Windows Server 2003 🙂

Wczoraj miałem okazję zdać pierwszy egzamin (70-410) ze ścieżki MCSE: Private Cloud, którą planuję zakończyć za 2-3 miesiące. Poszło całkiem nieźle, choć pytania były mocno zróżnicowane - nad 40 pytaniami spędziłem 30 minut, ale nad pozostałymi 20 pytaniami zeszło mi ponad godzinę.

O samej certyfikacji z Windows Server 2012 pisałem niedawno przy okazji posta Nauka i podstawy Windows Server 2012. Natomiast jak macie ochotę zdobyć więcej informacji o certyfikacji to zapraszam w dwa miejsca:

Środy z certyfikatem (MTA)

A jak jesteśmy już przy certyfikacji, to chciałem Wam dać znać o kolejnej edycji akcji "Środy z certyfikatem", którą prowadził już 2 razy nasz MVP i certyfikowany trener Paweł Pławiak. Seria ta, to spotkania online przygotowujące Was do zdania egzaminów Microsoft.

Do tej pory były to szkolenia:

Tym razem Paweł, w każdą kolejną środę wieczorem (od 27 lutego do 24 kwietnia) poprowadzi spotkania przygotowujące go podstawowego egzaminu Microsoft Technology Associate (MTA). Będzie to tematyka podstaw sieci komputerowych, aspektów bezpieczeństwa systemów komputerowych, obsługi Windows 7 oraz administracji Windows Server 2008 R2 (niestety nie ma jeszcze egzaminu MTS z Windows 8 i Windows Server 2012).

W ramach dziewięciu sesji poruszone będą teoretyczne i praktyczne aspekty, które pozwolą na uporządkowanie wiedzy w kontekście przygotowania do egzaminów: 98-349 Windows Operating System Fundamentals, 98-365 Windows Server Administration Fundamentals, 98-366 Networking Fundamentals, 98-367 Security Fundamentals.

Same sesje będą odbywać się online, za pośrednictwem Lynca. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.srodyzcertyfikatem.pl

PS. Dla wielu czytelników mojego bloga egzamin MTA będzie tylko formalnością (bo to podstawowe podstawy z systemów operacyjnych). Ale być może są też czytelnicy, którzy jeszcze nie mieli okazji zdawać żadnego egzaminu - wtedy MTA będzie idealnym początkiem. Ewentualnie bardziej zaawansowane osoby mogą poinformować swoich mniej technicznych znajomych o takiej okazji zdobycia certyfikatu.

Comments (20)
 1. No dobrze moi drodzy – marzec już za pasem, więc chciałbym ogłosić wyniki konkursu. Tak jak pisałem – komisja sędziowska była w jednoosobowym składzie, więc nagrodzone pytania przypadły MI po prostu do gustu, co nie znaczy, że pozostałem są złe. Część z nich na pewno wykorzystam w rozmowie z Donem.

  A teraz wyniki…

  Voucher 100% na egzamin Microsoft:

  • Wojciech Marusiak – za całkiem spory zestaw trudnych pytań, na które jednak warto byłoby poznać odpowiedzi

  3x książka Windows 7 Resource Kit:

  • ziemowy – bo to pytanie mnie najbardziej zaintrygowało – a zwłaszcza ewentualna odpowiedź na nie 🙂
  • Łukasz – za pytanie o zainteresowanie młodymi ludźmi, bo ja osobiście uważam, że faktycznie w dzisiejszym świecie warto byłoby się skupić jeszcze niżej w edukacji niż studia.
  • gjon – bo faktycznie to ciekawe na ile certyfikaty mogą się sprawdzić (i dać dodatkowe korzyści) osobom w mniejszych miastach i firmach

  Odezwijcie się proszę do mnie mailem (Mariusz.Kedziora@microsoft.com) z podaniem Waszego adresu na jaki mam wysłać książki. Wojtek – Ty mi tylko podeślij swój mail, bo kod vouchera dostaniesz właśnie w postaci elektronicznej.

  Raz jeszcze dziękuję za pomoc i naprawdę ciekawe pytania!

 2. Anonymous says:

  Dzięki za wyróżnienie 🙂 Maila już wysłałem.

 3. Mariuszu czy będzie jakaś relacja ze spotkania z Donem?

 4. Niestety ze względów organizacyjnych muszę już zamknąć zbieranie pytań. Więc jak jakieś ciekawe pojawią się po dniu dzisiejszym to będzie ciężko je zadać. Ale zgodne z tym co pisałem – konkursowe zbieranie trwa do końca lutego 🙂

 5. @Wojciech: Będzie, będzie 🙂 Film się montuje i mam nadzieję, że niedługo go dostanę 🙂

 6. Anonymous says:

  Pojawi się kiedyś polska wersja językowa egzaminów?

 7. Anonymous says:

  witam,

  jestem studentka pierwszego roku, widziałam, że dwa lata temu była taka super promocja na dreamsparku, gdzie można było uzyskać za darmo vouchery na egzaminy microsoftu, czy taka promocja powtórzy się jeszcze?

  pozdrawiam,

  Julia

 8. Anonymous says:

  Czy są takie osoby, które zdobyły wszystkie dostępne certyfikaty? Jeśli tak, to ile ich jest.

 9. Moje pytania:

  W jaki sposób Microsoft walczy z popularnymi w sieci dumpami do każdego egzaminu Microsoft?

  W jaki sposób Microsoft chce podnieść znaczenie certyfikatów Microsoft w stosunku do innych firm zapewniających certyfikację (VMware chociażby)?

  Dlaczego Microsoft ożywił MCSE? MCTS i MCITP powoli zaczynały się przyjmować w branży – rekruterzy powoli zaczynali rozumieć je. Teraz po ożywieniu MCSE zrobił się ogromny bałagan.

  Dlaczego egzaminy Microsoft nie są losowane z ogromnej puli pytań co w ogromnym stopniu utrudniło by osobom uczącym się pytań na pamięć z dumpów maksymalnie utrudnić certyfikację?

  Pozdrawiam

  Wojciech Marusiak

 10. Anonymous says:

  Jakie są plany rozwoju certyfikacji?

 11. marcin says:

  To ja mam (chyba) pierwsze pytanie – co Microsoft robi (światowo, ale też lokalnie), że przekonać jak największą grupę pracodawców o tym, że certyfikaty mogą mieć dla NICH wartość oraz że warto mieć u siebie ludzi z certyfikatami.

 12. Pientka says:

  Moje pytanie: Jaki wpływ na rozwój kariery miały zdobyte przez Dona Fielda certyfikaty (MS i inne)?

 13. Loris says:

  Od czego powinny zacząć osoby pragnące iść w świat technologii Microsoftu w biznesie? Dotyczy szczególnie ludzi młodych na poziomie szkoły zawodowej.

 14. maniczko says:

  na ile ważne są zyski microsoftu z opłat certyfikacyjnych, a na ile jest to wizja propagowania i rozwoju całej branży IT wraz z (a może i w szczególności) z pomysłami firmy microsoft?

 15. gjon says:

  Szkolenia, egzaminy, certyfikaty – i co dalej? Czy w Polsce prowincjonalnej wypełnionej mikro-firmami jest miejsce dla pracowników z taką wiedzą? Przecież nie zdobywamy tego typu dokumentów dla własnej satysfakcji, to coś więcej niż prawo jazdy czy dyplom technicznej uczelni. Czy taki "stopień naukowy" to wyzwanie również dla samego siebie, zmiany nie tylko swojego życia, ale i postrzegania codzienności przez naszych potencjalnych pracodawców? Certyfikat to krok wyżej oraz idące za tym poszerzenie horyzontu, ale i obawa że satysfakcja z jego otrzymania będzie wszystkim, czego będe mógł doświadczyć, mieszkając gdzieś na krańcu "komputerowej cywilizacji".

 16. Dlaczego egzaminy pojawiają się szybciej niż oficjalne materiały z których można się do nich przygotować, przykład: egzamin 70-689 do którego do tej pory nie ma podręcznika, źródło:

  http://www.microsoft.com/…/exam.aspx

 17. LukaSz says:

  Jak mówi stare polskie przysłowie "Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci" chciałbym wiedzieć jakie kroki MS podejmuje by do swoich produktów i rozwiązań zachęcić młodzież (gimnazjum, technika), która co dopiero zaczyna swoją przygodę z informatyką?

  Bo tak od paru lat obserwując rynek IT stwierdzam że na tym polu MS pozostaje daleko w tyle za np. Cisco której oferta w postaci platformy NetaCad jest skierowana do naprawdę szerokiej grupy odbiorców. I nawiązując do przysłowia trochę się dziwię takiemu podejściu do sprawy bo z własnego doświadczenia wiem, że jak się ktoś przyzwyczai do danych rozwiązań to później przekłada to na swoje życie zawodowe.

 18. Radosław Kierznowski says:

  Czy posiadanie certyfikatu Microsoft pozwala na otrzymanie darmowej pomocy technicznej po okresie 90 dni od zakupu produktu?

 19. LukaSz says:

  również dzięki za wyróżnienie wywiad oglądałem z zainteresowaniem

  pzdr

Comments are closed.

Skip to main content