Windows 8: Edycje, licencje i promocyjne zakupy


Kiedy w 2012 roku ogłosiliśmy limitowaną czasowo ofertę zakupu aktualizacji do Windows 8, pewnie kilka osób mogło pomyśleć że to będzie regularnie przedłużana oferta. Jednak okazuje się, że termin 31 stycznia 2013 jest nieprzekraczalną granicą z bardzo korzystną cenowo ofertą na zakup Windows 8.

Warto więc skorzystać z tych 10 dni i zastanowić się nad zakupem. A w moim poście objaśniam jakie są edycje Windows 8, które się kwalifikują do promocji oraz jakie są warunki zakupu. Na koniec dodałem też kilka ciekawych linków do napisanych przeze mnie postów pokazujących, co jest ciekawego w Windows 8, co mam nadzieję pomoże Wam podjąć decyzję 🙂

Edycje i licencje Windows 8

imageO dziwo nie miałem jeszcze chyba okazji napisać słowa na temat edycji Windows 8 - a trochę się zmieniło w tym zakresie. I chciałbym teraz to nadrobić, bo przyda się to do poniższej informacji o promocjach aktualizacyjnych.

Microsoft wydał dwie główne edycje Windows 8:

 • Windows 8
  Najbardziej podstawowa edycja systemu Windows 8. Jest ona bez żadnego dopisku (po prostu "Windows 8") i jest edycją przeznaczoną dla użytkowników domowych. Tej edycji nie będziemy w stanie dołączyć do domeny i nie ma ona żadnych specjalnych możliwości biznesowych.
 • Windows 8 Pro
  To bardziej zaawansowana edycja przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników oraz dla małych i średnich firm. Z jej pomocą można już budować większe środowiska (z domeną) oraz ma kilka elementów niedostępnych w wersji podstawowej (np. BitLocker).

Jest też jeszcze oczywiście edycja Windows 8 Enterprise, ale ta jest niedostępna dla zwykłego kupującego (w sklepie), ponieważ można ją kupić tylko w opcji licencji grupowych z Software Assurance. Wersja ta zawiera wszystkie opcje wersji Windows 8 Pro oraz dodatkowe, najbardziej zaawansowane możliwości (jak chociażby Windows To Go, Direct Access, Branch Cache czy VDI), z których korzystać będą duże firmy. Więcej o tej wersji - na blogu zespołu Windows.

Windows RT

Dodatkowo pojawia się też nowa wersja Windows - Windows RT (zwróćcie uwagę na brak 8 w nazwie). Ta wersja przeznaczona jest tylko na komputery z procesorami ARM, które najczęściej spotykamy w tabletach czy mniejszych urządzeniach. Co ważne - nie kupicie jej w sklepie, bo będzie sprzedawana tylko i wyłącznie z komputerami (preinstalowana przez producentów sprzętu).

Ma ona wiele cech z Windows 8, ale ważną różnicą jest to, że nie uruchomicie na niej klasycznych programów desktopowych (a tylko aplikacje Modern UI), ale z drugiej strony otrzymacie w cenie tego systemu Office Home & Student RT.

Więcej o różnicach możecie przeczytać na stronie produktowej.

Licencja OEM na użytek osobisty (!) w Windows 8

Jeszcze jednym ważnym elementem, który już trochę ludzi zauważyło, jest to, że Windows 8 nie posiada wersji BOX, czyli takiej, która kiedyś pozwalała (w przeciwieństwie do wersji OEM) przenosić system operacyjny z komputera na komputer.

Wersja OEM w poprzednich systemach (OEM System Builder dokładniej), była przeznaczona dla firm, które składały komputery i później sprzedawały je z preinstalowanym systemem. Przywiązywała ona kupiony system operacyjny do danego komputera, więc w takim wypadku był pewien problem z reinstalacją systemu, zmianami w komputerze (np. wymiana płyty głównej) czy odsprzedażą takiego systemu.

Natomiast w wypadku Windows 8 pojawiła się nowa licencja dla tzw. System Builder, ale tym razem dla "domowych składaczy komputerowych" o nazwie Personal Use (czyli do użytku osobistego). Zobaczycie ją opisaną (np. w cennikach i sklepach) jako OEM, natomiast jeśli kupujecie sam system (bez komputera!) to najprawdopodobniej właśnie z tą licencją.

Ma ona kilka ciekawych zmian w stosunku do klasycznej licencji OEM System Builder. Dzięki niej można:

 • zainstalować taki system na jednej maszynie (fizycznej lub wirtualnej)
 • po jego odinstalowaniu, można go zainstalować na innej maszynie tego samego właściciela (!)
 • można go odsprzedać innej osobie (o ile jesteśmy pierwszym właścicielem tak kupionego systemu! w wypadku systemu kupionego razem z nowym komputerem, nie my jesteśmy pierwszym właścicielem, więc nie możemy go odsprzedać, chyba że razem z tym komputerem właśnie!)
 • zainstalować zarówno wersję 32-bit jak i 64-bit (ale tylko jedną na raz oczywiście)

Nie chcę wchodzić głębiej w ten temat (bo też specjalistą od tego nie jestem), natomiast wszystkich zainteresowanych odsyłam do szczegółowych warunków licencji dla różnych opcji licencji System Builder for Personal Use dla Windows 8. Ogólne informacje znajdziecie na stronach OEM Partner Center, natomiast szczegółowy tekst takiej licencji znajdziecie - w wersji polskiej oraz angielskiej. Zwracam też uwagę, że to właśnie EULA jest jedynym ważnym wykładnikiem tego co możecie zrobić z danym systemem a czego nie, więc prośba o jej przeczytanie w Waszym wypadku, a dopiero później ewentualnie korzystanie z moich podpowiedzi.

Zmiana języka w Windows 8

Bardzo ciekawą opcją (o którą trochę osób mnie pyta) wprowadzoną z Windows 8 jest też możliwość zmiany języka interfejsu systemu, co w skrócie pozwala mieć raz system w języku polskim a raz w angielskim (lub dowolnym innym).

Co ważne taka możliwość dostępna jest bezpłatnie w każdej edycji Windows 8. Wystarczy w panelu sterowania pobrać sobie dodatkowe wersje językowe, a po ich instalacji (i przelogowaniu) system powita nas w nowym języku. I między językami możemy się bez problemu przełączać.

To co to za promocja jest?

No dobrze, a teraz ważna informacja, która mnie skłoniła do napisania tego postu - to kończąca się promocja cenowa (do 31 stycznia 2013). Aktualnie w obniżonej cenie Microsoft oferuje aktualizacje do Windows 8 Pro, czyli tej najbardziej zaawansowanej wersji dostępnej dla zwykłego kupującego.  

Jakie są opcje:

 • Kupiłeś niedawno laptop z Windows 7
  Jeśli zakupu dokonałeś między 2.06.2012 i 31.01.2013 to Windows 8 Pro możesz kupić już za 69 PLN korzystając z tzw. Windows Upgrade Offer. Po zakupie takiego komputera należy zarejestrować się na wskazanej stronie - można to zrobić do 28 lutego 2013.
 • Miałeś kupioną licencję na Windows XP/Vista/7
  Jeśli nie kupowałeś ostatnio laptopa, ale masz licencję na któryś z wymienionych starszych systemów to możesz kupić aktualizację do Windows 8 Pro:
  • Jeśli wystarczy Ci wersja elektroniczna (do pobrania pliki instalacyjne z Internetu) to zapłacisz 129 PLN
  • Jeśli chciałbyś otrzymać wersję pudełkową (z nośnikiem) to koszt ten będzie 249 PLN.
  • W obu wypadkach obowiązuje dodatkowo limit 5 zamówionych egzemplarzy na jednego Klienta
 • Miałeś kupioną licencję na Windows 8 (ale nie Pro)
  Gdy kupiłeś na przykład podstawową edycję Windows 8 (lub np. była ona z kupionym laptopem) a chciałbyś zrobić aktualizację do edycji Windows 8 Pro, to możesz skorzystać z Windows 8 Pro Pack (kiedyś nazywane Windows Anytime Upgrade) za 129 PLN.

Dodatkowo jest też jeszcze jedna ważna promocja, która kończy się 31 stycznia. Otóż w nowym Windows 8 domyślnie w systemie nie jest dostępny Media Center oraz dodatkowe kodeki do odtwarzania płyt DVD za pomocą wbudowanego Windows Media Player. W związku z tym korzystanie z tego dodatku oraz opcji odtwarzania płyt będzie niedostępne. Aby skorzystać z promocji i bezpłatnego dostępu do tej opcji trzeba (do 31 stycznia 2013) na stronie z Windows Media Center Pack podać swój adres email. Przyjdzie na niego (może to potrwać do 72h) bezpłatny klucz aktywujący ten dodatek oraz instrukcja jak go wprowadzić w systemie, aby został on aktywowany.

Co będzie po 31 stycznia?

Po tym czasie pojawią się nowe ceny. Aktualnie ogłoszone zostały dwie (nie znane są jeszcze polskie):

 • Windows 8 (aktualizacja) - to koszt $119.99
 • Windows 8 Pro (aktualizacja) - to koszt $199.99

Nie podaliśmy jeszcze cen pełnego systemu (czyli nie aktualizacji) Windows 8 czy Windows 8 Pro.

Dodatkowo wspomniany wcześniej Windows Media Center Pack będzie kosztował około $10.

Czyli jak widać - zdecydowanie warto skorzystać z tych najbliższych dni - o ile oczywiście rozważacie zakup Windows 8.

Dla niezdecydowanych

Pisałem już sporo postów na temat Windows 8 i uważam, że nadal wiele ludzi ma w głowie podejście/stwierdzenie, że "Windows 8 nie ma nic nowego, w stosunku do Windows 7". A to moim zdanie już spore niedoinformowanie lub też lenistwo ze strony osób zainteresowanych 🙂

Dlatego pozwoliłem sobie zebrać kilka postów, które w temacie Windows 8 pisałem w ostatnim czasie. Myślę, że warto je przeczytać jeśli chcecie wiedzieć trochę więcej o Windows 8 ponad to co "mówi Internet".

Mam nadzieję, że dzięki tym kilku artykułom będziecie mogli poznać kilka dodatkowych możliwości Windows 8 i mniej osób będzie mówiło/pisało o tym braku zmian w Windows 8.

Plus oczywiście - jeśli tylko planujecie zakup i aktualizację systemu - to radzę się pospieszyć - właśnie ze względu na cenę 🙂

Comments (25)

 1. @Mateusz: Kreator w trakcie instalacji Cię zapyta czy chcesz zrobić kopię nośnika na DVD/Pendrive – więc wtedy możesz to zrobić.

 2. @Mateusz: TU są wszystkie szczegóły tej oferty: windows.microsoft.com/…/terms-conditions – proponuję je przeczytać. Poza tym – warto uruchomić kreatora aktualizacji – on na początku sprawdza czy komputer nadaje się do tej oferty i zawsze można anulować to przed zakupem.

 3. @Krystian: To musisz kupić pełną wersję, przy czym jak pisałem "Nie podaliśmy jeszcze cen pełnego systemu (czyli nie aktualizacji) Windows 8 czy Windows 8 Pro." – myślę, że niedługo te ceny i produkty się pojawią. Na razie jak widać chcieliśmy mieć promocję dla naszych stałych Klientów.

 4. @Rem: A pobrałeś pakiet językowy? Bo od tego trzeba zacząć w tym menu językowym. Wybierz na liście język angielski i powinieneś mieć opcję pobrania. Jak Ci się pobierze i zainstaluje to powinna być możliwość zmiany języka.

  @olo: Powinieneś kupić w takiej sytuacji pełną licencję (nie aktualizację). I tak jak pisałem nowa licencja (System Builder Personal Use) pozwala Ci wtedy przenosić system między Twoimi komputerami. Dopytaj więc w dowolnym sklepie o pełną wersję OEM (ale kupioną jako soft osobny, a nie z komputerem).

 5. @Ram: Więc tak, generalnie instrukcja dodawania języków jest tu: support.microsoft.com/…/2607607

  A teraz problematyczne sprawy. Czy Twój komputer:

  – jest w domenie?

  – ma preinstalowany Windows 8 czy może instalowałeś go sam?

  – masz może jakiś specyficzny program antywirusowy?

  Kilka ewentualnych rozwiązań możesz znaleźć np. tu: answers.microsoft.com/…/e5328a6a-c604-4e59-86a2-1d7a26a11366

 6. @vert: Nie musisz mieć żadnych dodatkowych licencji na to. Po prostu te obrazy działają w oparciu o wersje testowe Windows, więc są ograniczone czasowo. Generalnie będziesz mógł używać takiej maszyny wirtualnej przez 90 dni.

  Więcej możesz przeczytać tu: blog.reybango.com/…/making-internet-explorer-testing-easier-with-new-ie-vms

 7. @bkr: Z tego co kojarzę (ale proponuję dla potwierdzenia zadzwonić na infolinię Microsoft) to nie ma specjalnie znaczenia platforma (32/64-bit). Więc skoro możesz zaktualizować Vistę do Windows 8, to moim zdaniem bez problemu zrobisz przeskok z 32-bit na 64-bit.

 8. Rem says:

  czesc

  mam pytanie odnosnie zmiany jezyka wyswietlania, probowalem zrobic tak jak to opisales ale niestety majac system W8PL nie moge zmienic systemowego jezyka wyswietlania na angileski. Moge jedynie sciagnac sobie jezyka angielski sluzacy do wprawdzania znakow. Czy da sie zmienic system PL na EN ?

 9. abi says:

  Można do tego podejść tak: wcześniej upgrade systemu był możliwy tylko poprzedniej wersji więc jeśli zostałeś ze starym systemem a po drodze wyszły już dwa trzy nowe systemy to nie zrobisz upgrade'u. Ja miałem XP więc przeskoczyłem o trzy wersje mimo tego że nie pałam szczególną miłością do 8. A że dodatkowo można mieć 8 Pro. Teraz * Pro będzie kosztować ponad 1000 zł więc na pewno za tą cenę bym nie kupił.

 10. olosz says:

  Jak wygląda kwestia zakupu Windows 8 Pro w sytuacji gdzie jest komputer z system Linux lub nowy komputer typu "składak"? Istotne dla mnie jest aby kupowana licencja była przenoszalna i chcę kupić tylko jeden system – Windows 8 Pro. Czy mam taką możliwość??

 11. bkr says:

  A ja mam pytanie czy jest możliwość aktualizowania Visty 32 bit do Win8 64 bity? A jeżeli nie ma, to czy jest szansa, by win8 32 bity "zobaczył" więcej niż 3 GB RAM?

 12. bkr says:

  @Mariusz

  Fajnie, dzięki za odpowiedź

 13. @Mariusz says:

  Niestety podczas pobierania jezyka mam mozliwosc wybrania tylko jezyk wprowadzania z klawiatury. Jezeli wybiore opcje tego jezyka to mam informacje ze Angielski United States – pakiet jezykowy jest niedostepny.

 14. Mateusz says:

  Czy przy takiej aktualizacji, to otrzymam iso z Windows 8 czy tylko pakiet aktualizacyjny?

  Wolałbym otrzymać iso Windows 8 i zrobić czystą instalację niż upgrade np. z systemu Vista.

 15. Mateusz says:

  @Mariusz: Dziękuję za odpowiedź.

  Jeszcze jedno pytanie. Dość pilne, bo kończy się czas, a i kilka osób czeka na taką informację.

  Jak mam rozumieć ten zapis: "Miałeś kupioną licencję na Windows XP/Vista/7 …"?

  Jeżeli kupiłem 4 lata temu komputer z Windows Vista, to mogę zrobić aktualizację do Windows 8 Pro?

  Czy to się tyczy tylko kupionego samego systemu, bez sprzetu?

 16. michal says:

  A ja widzę wszędzie tylko opcję uaktualnienia. Mam w domu nośnik z licencją na Vistę 32 bit (z której nie korzystam, bo na lapku jest linux). Załóżmy, że chcę dziś skoczyć z Visty na Win 8 x64. Mogę to zrobić bez instalacji Visty? Zamawiając aktualizację Win8 (powiedzmy z płytką), wklepując mój klucz z Visty i instalując system? Czy muszę a) zainstalować Vistę b) dopiero wtedy aktualizować system (online lub z płyty). Nigdzie w sieci nie mogę tego znaleźć. Zabawne jest to, że kumpel ujął to w ten sposób: kup aktualizację, sciągnij Win 8 z sieci (a jakże pirata!), a następnie zainstaluje go od zera w oparciu o klucz otrzymany od MS. Masz Mariusz na to jakąś logiczną i prostą sugestię, co z tym fantem zrobić?

 17. Wszędzie tylko uaktualnienia, uaktualnienia. A jeśli nie miałem wcześniej Windows (w sumie nie mam nadal), chciałbym po prostu kupić sobie Windows 8? Nie mam żadnego wcześniejszego Windows do zaktualizowania.

 18. vert says:

  Mam jedno pytanie odnośnie licencji. Na stronie modern.ie MS udostępnił zbiór maszyn wirtualnych z IE. Jak wygląda kwestia licencji w takim przypadku? Mam komputer z Win7, jeżeli ze strony modern.ie pobiorę maszynę wirtualną IE7-Vista, żeby móc testować aplikacje na IE7, to czy potrzebna jest dodatkowa licencja na tę maszynę wirtualną?

 19. ja says:

  a Komputronik ma w ofercie win 8 BOX ?

 20. pete says:

  Pytanie mając licencje OEM na stary system np. XP czy Vista kupując Winows 8 Upgrade nadal zostaje sie na pierwotnych warunkach OEM starego systemu z ograniczeniami dotyczącymi przypisania sys do danej maszyny itp.

 21. pete says:

  Jeszcze jedno pytanie o które zapomniałem zapytać, bedzie dostępny Windows 8.1 Upgrade w wersji pudełkowej ?

 22. Anonymous says:

  Pingback from Rok 2013: Blogowe podsumowanie – ewangelista.IT – Site Home – TechNet Blogs

 23. wwwojtek says:

  Witam
  Kupiłem Windows 8 pro z lic na 5 komputerów, zainstalowałem na 2 PC wszystko pięknie pracuje ale teraz chciałem zmienić na wersje 64 bity skąd wziąć instalacje (pobrałem wersje 32 bity) aby pasował mi klucz, który dostałem przy zakupie?

 24. Karroryfer says:

  MS z tym 20 wiecznym licencjonowaniem obudzi się wkrótce jaj dinozaur po upadku komety. Licencja na nowy system Apple to 50 pkn ( i to jest przykład firmy znanej z zdzierstwa zwanego inaczej wysoką marżowością. Są oczywiście jeszcze Linux, Solaris, BSD
  itd. Ale coupe de grace zada mu Android. Już teraz Chromebooki są najdynamiczniej rosnącym segmentem ultrabooków – i tak naprawdę przeciętny użytkownik komputera nie potrzebuje nic więcej.

 25. Natalia says:

  witam kupiłam Asusa Transformerbook z Windows 8 Enterprise 90 days trial, ile zapłacę za licencję po tych 90 dniach? Rozważam rezygnację z zakupu.

Skip to main content