Windows 8: Dla zwykłego użytkownika


"Nigdy nie zainstaluję Windows 8!" - stwierdzenie to jest esencją tego, co od jakiegoś czasu zdarza mi się przeczytać w Internecie, komentarzach, blogach czy słyszę na konferencjach i spotkaniach. Sprowadza się to właśnie do stwierdzeń typu "Nie zainstaluje nigdy Windows 8, bo... bo... bo... Bo TAK!"

I najczęściej czytam / słyszę je od osób, które według mojego podejścia są zwykłymi użytkownikami (więcej o grupach użytkowników pisałem w poprzednim poście). Po części się temu nie dziwię (o tym już za chwilę). Wiem też z własnego doświadczenia, że krótka rozmowa z takimi osobami (lub też podsunięcie 2-3 konkretnych argumentów czy pokazanie 2-3 rzeczy na żywo) potrafi zmienić ich zdanie o 180 stopni - w kilka minut!

Z drugiej strony jest to dla mnie zdumiewające, że część z tych argumentów słyszę od, zdawałoby się, Power Userów - czyli ludzi, którzy powinni lepiej znać systemy i nie uprzedzać się do nich po przeczytaniu 2 artykułów i sprawdzeniu systemu na maszynie wirtualnej w 5 minut. Ale o tych Power Userach jeszcze nie dziś, ale w kolejnym poście (pewnie już w tygodniu)...

Zwykli użytkownicy + Zmiany

Dla mnie zwykły użytkownik, to osoba, która nie zna się specjalnie na komputerach - potrafi go włączyć, zrobić kilka podstawowych czynności i wykonać swoją pracę (czasem naprawdę ważną i skomplikowaną merytorycznie!, aczkolwiek z punktu widzenia komputera dosyć prostą).

Z tymi osobami "spotykam się" najczęściej w Internecie - w komentarzach na serwisach komputerowych, blogach, forach. Choć o dziwo dla mnie, tu mocno mieszają się z Power Userami, którzy używają często tak banalnych argumentów jak zwykli użytkownicy!

Ale oczywiście też z wieloma takimi osobami mam do czynienia na żywo 🙂 Co też ciekawe - wśród pracowników Microsoft też można spotkać sporą grupę zwykłych użytkowników (pisałem o tym prawie 3 lata temu w poście Kto pracuje w Microsoft Polska?).

I jest to grupa, która najczęściej powtarza coś co usłyszała/widziała, często bez sprawdzenia tego na sobie. Wierzą tym, których uznają za "znających się na komputerach" (mimo, że nie zawsze tak jest) czy piszącym "w serwisach komputerowych".

Związane jest to też z ich podejściem do zmian - to bardzo niemiłe dla nich doświadczenie. I mimo, że czasem to poznanie wymaga poświęcenia 30 min. to im się wydaje, że poznanie czegoś nowego zajmie im kilka(naście) dni... No i tu mam może niezbyt dobrą wiadomość - Windows 8 ma w sobie kilka zmian, które po prostu trzeba poznać. Dobra wiadomość jest taka, że ich poznanie to naprawdę maksimum 15 minut. [I oczywiście drugim wyjściem zawsze jest "zostać przy starym", ale pytanie czy aby na pewno chcecie aby Wasi znajomi - zwykli użytkownicy - zostali np. przy Windows 95, no niby można, ale...]

Wy pewnie teraz przed oczami macie kilka takich osób z Waszego życia... Już wiecie o kim piszę - prawda? 🙂 No chyba, że sami jesteście taką osobą, bo choć raczej nie dla takich osób jest mój blog, to jednak nie wykluczam takich czytelników 🙂

No to spróbujmy zebrać te argumenty/zarzuty, które regularnie słyszę głównie od zwykłych użytkowników pod kątem Windows 8...

Pytanie 1: Gdzie jest przycisk Start???

Przycisk Start w Windows 8To zdecydowanie jest numer 1 jeśli chodzi o uwagi, które słyszę i czytam. I to faktycznie chyba największa i najbardziej "dramatyczna" zmiana jaka zaszła w systemie operacyjnym dla zwykłych użytkowników.

Ja już w kwietniu próbowałem (owszem, w dosyć przewrotny sposób) opowiedzieć jak przywrócić przycisk Start w Windows 8. Dziś powiem to w skrócie - otóż w nowym Windows 8 przycisk Start zmienił się w ekran Start. Koniec. Kropka. Stety albo niestety...

Zachował on jednak zdecydowaną większość możliwości i funkcji starego menu Start, a jednocześnie dorobił się kilku zdecydowanie świetnych i wygodnych możliwości (o których już teraz nie będę się rozpisywał - odsyłam do posta z kwietnia).

Od tego czasu (od kwietnia) wiele razy rozmawiałem z wieloma ludźmi (przypomnę: ze zwykłymi użytkownikami! do Power Userów dojdziemy), którym starałem się zadawać konkretne pytania "co przeszkadza Ci w nowym 'menu' Start" i zazwyczaj odpowiedzi były typu "a bo czytałem, że nie mam już Start" albo "a bo słyszałem, że nie mogę szybko uruchamiać moich programów"...

Rozwiązanie (3-5 minut)

Przy tym pytaniu - pokazuję ludziom nowy ekran Start i pokazuje to wszystko co w nim można (i jak można) zrobić. Dostęp do często używanych programów? Nie ma sprawy - zwykłe wpisanie kilku liter ORAZ przypięcie sobie programu na stałe. Dostęp do ustawień komputera - też jak najbardziej jest (zakładka Settings). Wyszukanie czegoś - nie ma sprawy - wygodne wpisanie liter. Uruchomienie ekranu startowego - albo klawisz WIN albo w trybie desktopu najechanie tam gdzie był przycisk Start (lewy dolny róg + klik).

I wiem oczywiście że to dla zwykłych użytkowników duża zmiana... Ale naprawdę - po 5 minutach rozmowy/pokazania zazwyczaj zmienia się podejście do tego "usunięcia menu Start".

PS. Jeśli jesteście Power Userami (lub specjalistami IT) - to BARDZO MOCNO zachęcam Was do przeczytania bardzo ciekawego posta (z października 2011 roku) z zespołu Windows, w którym zostało opisane jakie argumenty stały za zmianami z menu Start i ekranem startowym. Długi tekst, trudny tekst, ale bardzo warto go poznać (natomiast odradzam pokazywanie go zwykłym użytkownikom). Rzuca trochę światła na tematykę telemetrii oraz tego jak podejmowane są takie decyzje (i dlaczego!).

Pytanie 2: Nie mam ekranu dotykowego!!! Co teraz?

Dotyk w Windows 8To w sumie moim zdaniem jest numer 2 - mnóstwo razy spotykam się z zarzutem, że super że jest Windows 8, ale ja przecież nie mam (jeszcze) ekranu dotykowego. I to jeden z ważnych argumentów takich użytkowników, dla których nie chcą się oni przesiąść na Windows 8.

W tym wypadku uważam, że to po prostu totalna dezinformacja ze strony Power Userów i wielu serwisów... Bo osoby, które tak piszą chyba nie miały do czynienia z Windows 8 na sprzęcie dotykowym i nie dotykowym.

O ile pierwszy przykład (menu Start) to faktycznie zmiana, to drugi - to ewidentne nieporozumienie. Moim zdaniem elementy dotykowe Windows 8 są rozwinięciem możliwości systemu w tradycyjnym podejściu (mysz + klawiatura). I na pewno nie są jego ograniczeniem.

Rozwiązanie (2-3 minuty)

Przypominam zawsze, że dotyk w Windows 8 to rozwinięcie a nie ograniczenie... Ale tu też wystarczy 3-5 minut z systemem i pokazanie co można zrobić za pomocą myszy i klawiatury + dodatkowo za pomocą kilku skrótów klawiaturowych z klawiszem Windows na czele. Moim zdaniem nawet zwykli użytkownicy są w stanie się nauczyć kilku (ale nie więcej!) z nich (Win + D, E, I czy np. Alt+Tab i Win+Tab oraz Ctrl+P).

Dodatkowo oczywiście warto pokazać, że z pomocą klawiatury i myszy (czyli na maszynach bez ekranu dotykowego) jest naprawdę tylko kilka drobiazgów, o których warto wiedzieć: narożniki ekranu, prawy przycisk myszy w aplikacjach Modern UI, zamknięcie aplikacji w trybie Modern UI (poza Alt+F4) "zsunięciem" jej na dół. Reszta jest obsługiwana myszą i klawiaturą dokładnie tak samo jak w poprzednich wersjach systemu!

Pytanie 3: Jak mam zamknąć komputer???

Zamknij systemO dziwo ten argument chyba równie często słyszę od Power Userów (co mnie zaskakuje), co od zwykłych użytkowników.

Tak - jest to pewna zmiana, aczkolwiek nie jest to moim zdaniem ani wielka zmiana, ani coś czego nie można się "nauczyć" w ciągu 1 minuty (dlatego nauka w cudzysłowie).

I oczywiście rozumiem, że dla zwykłych użytkowników zmiana najmniejszych rzeczy budzi lęk i zagubienie, ale...

Rozwiązanie (1-2 minuty)

W dzisiejszych czasach (w erze komputerów przenośnych), niezauważanym przez użytkowników i niedocenianym sposobem na "wyłączenie" komputera jest przycisk "Power" komputera i/lub zamknięcie klapy laptopa. To też najprostszy sposób, który wielu użytkowników już dziś wykorzystuje.

Zwykłemu użytkownikowi warto też pokazać sposób podobny do wcześniejszych systemów - najechanie na prawy narożnik (podobnie jak na menu Start kiedyś), wybranie i kliknięcie "Settings" (podobnie jak kliknięcie Start kiedyś), wybranie "Power" i odpowiedniej opcji (jak kiedyś opcji zamykania). Wszystko - liczba kroków ta sama - choć oczywiście jest delikatna zmiana. Czas nauki? 1 minuta.

Oczywiście moje inne sposoby to: (3) Win+I i opcja "Power", (4) Alt+F4 będąc na desktopie, (5) Ctrl+Alt+Del i prawy dolny róg, (6) stworzenie sobie skrótu zamykania na ekranie Start, (7) konsola cmd i "shutdown" oraz (8) konsola PowerShell i "Stop-Computer" [jak zapewne zauważyliście - pokazałem to w kolejności od zwykłego usera do Power Usera]

Pytanie 4: Ja nie chcę kafelków!!! Co robić, jak żyć?

Kafelki Windows 8Tu chyba są 2 lub 3 aspekty tego równie często poruszanego "problemu". Słyszę z jednej strony, że domyślny start systemu Windows 8 w trybie Modern UI jest ciężki dla zwykłego użytkownika (jest przerażony czymś nowym?). Z drugiej strony użytkownicy słyszą (lub chcą słyszeć?) że nowy Windows to teraz nowe "kafelki" (i nic poza tym?). Z trzeciej strony martwią się np. co teraz będzie z ich ulubioną grą czy programem z Windows 7 (bo nie będą działać? bo przecież kafelki...)

I tu podwójna kwestia - bo to zarówno zmiana (faktycznie system startuje z ekranem startowym na powitanie + jest nowy interfejs czy też druga twarz systemu) ale też i nieporozumienie (bo przecież tradycyjny pulpit nie zniknął!).

Rozwiązanie (1-2 minuty)

Faktycznie nie ma opcji "pominięcia" ekranu startowego i od niego zwykły użytkownik zacznie uruchamiając komputer. Ale kafelki (podobnie jak w przykładzie z dotykiem) są tylko dodatkiem a nie ograniczeniem systemu.

To co Microsoft wyraźnie mówi (i sprawdza się w praktyce), to że ponad 90% oprogramowania działającego na Windows 7 zadziała w trybie desktopowym na Windows 8. Nie musimy więc pozbywać się naszego "starego" oprogramowania - nadal możemy z niego korzystać. I to jest to co ja zawsze powtarzam zwykłym użytkownikom i co pokazuje im na własnym przykładzie. Desktop nie zniknął - jest nadal...

Inne zmiany

Oczywiście to co zebrałem powyżej to tylko pewien wycinek tego z czym widzę, że na początku mogą nie radzić sobie zwykli użytkownicy. Natomiast w samym systemie jest bardzo dużo zmian, które moim zdaniem dla takich osób będą bardzo na plus.

Nie chcę ich teraz opisywać szczegółowo, ale już wiem, że do części z nich jeszcze w niedalekiej przyszłości wrócę.

Dla użytkownika pracującego to m.in.: jeszcze prostszy Direct Access (dostęp do firmowych zasobów z dowolnego miejsca), jeszcze wygodniejszy Branch Cache (szybsze pobieranie plików w oddziałach firmy), możliwość korzystania z Windows To Go (czyli Windows odpalany z pendrive'a, praktycznie na dowolnym komputerze), duże zmiany w kontekście mobilności (mierzenie połączenia, świadome aplikacje, itp.).

Dla użytkownika domowego to m.in.: wbudowana obsługa SkyDrive, opcja współdzielenia/udostępniania i wyszukiwania (Share & Search), nowe aplikacje i gry (Windows Store), natywna obsługa sensorów i łączności (m.in. NFC, BT 4.0, USB 3.0) - ale też w bardzo dużej mierze nowe możliwości związane z dotykiem (i pracą na tabletach czy urządzeniach All-In-One).

W obu tych wypadkach jest jeszcze oczywiście: dużo szybsze uruchamianie systemu (w stosunku do poprzednich wersji Windows), kafelki (żywe, samoaktualizujące się), powiadomienia (informacyjne i wygodne, kierujące wprost do danej aplikacji), drukowanie bez sterowników (dla większości drukarek, dające podstawowe opcje wydruku), Push-Button: Refresh & Reset (to na pewno opiszę kiedyś szerzej - generalnie opcja prostego i szybkiego odświeżania systemu), WiFi & Always Connected (szybsze podłączanie się do sieci), wiele innych drobnych i przydatnych zmian (uproszczony Task Manager, wstążka w Eksploratorze czy wygodne okienko kopiowania).

Poza tym nowy Windows to też dużo płynniejsze działanie i system dopasowany zarówno do konsumpcji treści (sam korzystam dużo chętniej w domu z trybu Modern UI) jak i tworzenia czy ogólnie pojętej pracy (głównie w trybie Desktop). Idealnie sprawdzi się też na tabletach, stacjach roboczych ale też komputerach All-In-One czy (w pewnej jeszcze odmiennej, ale zbliżonej wersji) na telefonach czy konsoli Xbox. To bardzo mocno zbliża nas do koncepcji 3 ekranów, którą Microsoft przedstawił kilka lat temu.

Naprawdę o tych zmianach, które często zostają niezauważone - bo mówi się o menu Start, kafelkach, dotyku - można by mówić sporo. I zdecydowanie można nimi odpierać argumenty, że "przecież ten Windows 8 poza kafelkami nie ma nic nowego".

Jak to jest z tymi szkoleniami?

Ja słyszę też (najczęściej od Power Userów lub ludzi z biznesu), że nauczenie ludzi Windows 8 to teraz będą godziny szkoleń, mnóstwo problemów i opowiadania o tym jak to dużo się zmieniło. I owszem od drobnych szkoleń na pewno nie uda się uciec (mimo, że jestem "ewangelistą" to jestem też realistą).

Aczkolwiek staram się pokazywać (po to też, przy każdej sekcji "Rozwiązanie" podawałem liczby), że ten element szkoleniowy może zostać bardzo mocno skrócony do pojedynczych minut czy też czasem dobrze sformułowanego komunikatu (ustnego czy mailowego) o zmianach. W wypadku użytkowników nie-firmowych naprawdę wystarczy 10 minut rozmowy z komputerem z Windows 8.

I pokazywanie w Internecie przykładów, jak to ktoś posadził ojca/dziadka przed komputerem z Windows 8 i powiedział mu "do dzieła", nie ma zbytnio sensu, bo każda zmiana bez dwóch słów komentarza będzie słaba dla takiej osoby (posadzenie takiej osoby przed komputerem z MacOS czy Linuxem spowoduje dokładnie to samo). Ale już dwa słowa komentarza i pokazanie 2-3 rzeczy moim zdaniem zdziałają cuda.

Moim zdaniem (choć oczywiście nie jestem ekspertem od szkoleń End Userów) użytkownikom wystarczy powiedzieć (i pokazać!), że zdecydowana większość rzeczy jest tak jak w dobrze znanym im Windows 7 czy Windows XP. Natomiast te elementy, które się zmieniły są w większości wypadków zdefiniowane powyżej w tych 4 "problemach".

Co dalej? Co Wy na to?

Z chęcią poznam Wasze zdanie co do tego, co dziś starałem się opisać i zebrać. Każda uwaga będzie mile widziana i z chęcią w przyszłości zbiorę i zaktualizuję ewentualnie niektóre punkty (lub dodam nowe).

I żeby nie było tak różowo - ja też widzę kilka rzeczy, które jako Microsoft mogliśmy zrobić ciut lepiej (przynajmniej w kontekście zwykłego użytkownika!). Brakuje mi jakiegoś krótkiego wyjaśnienia tych 4 aspektów w formie krótkiego filmu/animacji przy pierwszym starcie systemu (jest tylko mini-demo nowych elementów dotykowych). Wiem też, że kiepsko rozwiązane zostało drukowanie za pomocą wbudowanego czytnika PDF (nie wszyscy zwykli użytkownicy znają Ctrl+P i gubią się z tym).

Reszta moim zdaniem jest naprawdę solidnie zaplanowana i przemyślana. Włączając w to też ogromną bazę danych telemetrycznych bardzo przydatnych do projektowania nowych systemów i rozwiązań (o tym obiecuję kiedyś napisać szerzej). Zwłaszcza ważne jest właśnie projektowanie tego pod kątem tak ogromnej liczby zwykłych użytkowników! Pamiętajcie na koniec, że Power Userów i specjalistów IT jest mniejszość w tym gronie osób używających komputera 🙂

A w następnym poście spróbuję poruszyć trochę trudniejszy temat - Windows 8 dla Power Userów - z ich punktu widzenia, ze zmianami dla nich, ale też z ulepszeniami 🙂

Comments (47)

 1. @Martin: No i takie podejście jest godne pochwały – jeśli krytykować, to po tym jak samemu się spróbuję przez trochę dłużej niż 10 minut 🙂 Więc mam nadzieję, że system Ci się spodoba, a jeśli nie – to przynajmniej będziesz miał satysfakcje, że sam to sprawdziłeś a nie polegałeś na opiniach z Internetu 🙂 Dzięki również za ITAD w Częstochowie – i tak jak Wam mówiłem na miejscu, to jeden z lepszych na jakich byłem (a pod względem frekwencji chyba największy w tym roku).

 2. @Patryk: Nie kojarzę user-friendly sposobu na kopiowanie skrótów. Są opcje o których piszesz. Ten błąd o którym piszesz – sugeruję zgłosić do Centrum Obsługi Klienta.

  @Paweł: Masz na myśli sytuację kiedy masz tylko jedno konto w systemie i chcesz od razu mieć ekran logowania (np. z ustawioną Twoją tapetą) czy może że masz x użytkowników i od razu chcesz ekran logowania jednego z nich?

 3. @Paweł: No nawet pomyślałem, że przeczytam dalej, ale po "Microsoft ma trzy linie produktów, które stanowią podporę dla wszystkiego: Windows, Windows Server, Windows Mobile/Phone/czy-jak-to-nazwą-w-tym-tygodniu." – jednak sobie odpuszczę 🙂 Bzdura, bzdurę pogania… 🙂

 4. @reddit: Pamiętaj, że w każdym nowym Windows były zawsze usuwane jakieś elementy z poprzedniej wersji (przykłady: en.wikipedia.org/…/List_of_features_removed_in_Windows_7 czy en.wikipedia.org/…/List_of_features_removed_in_Windows_Vista ) – czy to znaczy, że każdy kolejny Windows był krokiem wstecz? Przecież w każdym nowym systemie ileś rzeczy było również dodawanych i oczywiście można sobie listować to co zostało usunięte, ale taka sama lista będzie z elementami dodanymi… Po prostu część rzeczy z różnych powodów jest wyrzucana…

 5. @abi: A jesteś pewien, że ona znika – u mnie (i tak powinno to działać) po najechaniu kursorem do lewego dolnego rogu jest ona cały czas widoczna i nie znika. Co do jej wywoływania (i nie naciskania pierwszej ikonki na taskbarze) – preferuję zjechanie kursorem na lewy bok i później na dół – to naprawdę prosta sprawa i dużo wygodniejsza niż celowanie w przycisk 🙂 Dlatego też w nowym Windows 8 aktywne są narożniki – bo bardzo łatwo je wywołać. Był kiedyś post na ten temat na blogu W8.

 6. @Juzer: A sprawdziłeś to na sobie? Bo mam wrażenie, że teoretyzujesz 🙂 Ja używam na jednym z laptopów ekranu dotykowego. W pracy prawie go nie dotykam i używam zestawu mysz-klawiatura, ale już w domu prawie nie używam mysz-klawiatura za to korzystam przede wszystkim z dotyku. Moim zdaniem opcja "dotyk" jest idealna do konsumpcji treści, natomiast opcja "mysz-klawiatura" jest idealna do produkcji treści.

 7. @Patryk: OK – faktycznie to mogło być podciągnięte pod sprawy serwerowe. Zgłoszę to w inny sposób. Dzieki

  @Paweł: To musisz zrobić tak:

  1. Windows+R –> Okno Uruchom

  2. Wpisujesz: netplwiz + Enter

  3. Zakładka Users/Użytkownicy

  4. Odznaczasz checkbox przy "Users must enter a user name and password to use this computer / Użytkownicy muszą wprowadzić nazwę użytkownika i hasło do używania tego komputera"

  5. Klikasz "Apply"

  6. W wyskakującym okienku musisz podać login i hasło użytkownika, na którego ma następować automatyczne logowanie

  7. Klikamy OK i gotowe – po restarcie powinno Cię logować automatycznie

 8. @Szymon: Z takim poziomem wypowiedzi (już nawet nie będę cytował o co mi chodzi) to średnio chce mi się odpowiadać… Ale zmian (poza tymi opisanymi) jest całkiem sporo tylko trzeba chcieć je poznać, a nie myśleć, że nagle same zostaną Ci objawione automagicznie 🙂 Sklep z aplikacjami to jeden z ważniejszych przykładów. Kolejny – Refresh & Reset. Jeszcze jeden – natywna obsługa BT 4.0, USB 3.0, NFC. Jeszcze jeden – drukowanie praktycznie bez sterowników. Kolejny Client Hyper-V. Jeszcze – Windows To Go. Kolejny – ulepszony Direct Access i Branch Cache. Plus całe mnóstwo innych zmian… Naprawdę tego jest sporo, tylko jak mówię trzeba chcieć się tego dowiedzieć, a nie polegać na zasłyszanych opiniach.

 9. @Paweł, przechodzisz do ekranu start, klikasz gdzieś na pustym miejscu prawym przyciskiem myszki (PPM) i wybierasz all apps. Odnajdujesz Desktop, klikasz na nim PPM i wybierasz pin to start.

 10. @Paweł: Ja się cieszę, że jest wybór i tym bardziej się cieszę, że Microsoft nie odpuścił i daje również wybór w segmencie tabletów 🙂 Co do cen gier – to pytanie do developerów takich gier/aplikacji. Widać uznali, że wschodzący rynek może dać im większe zarobki 🙂

  @Paul/@S: Owszem można korzystać z takich protez, ale dla mnie to kwestia lenistwa i brak chęci sprawdzenia tego jak ekran Startowy się sprawdza – ja zapomniałem o menu Start i do niczego nie jest mi potrzebne. No ale można oczywiście szukać programów, które będą wracać do rozwiązań sprzed lat 🙂 Na pewno też można znaleźć programy imitujące Amigę czy Commodore 😉 No ale bardziej serio – jeśli to dla Was tak ważne i istotne – to jak najbardziej korzystajcie z tego! Ja wolę nie zamykać się i nie stać w miejscu.

 11. @Robert: Faktycznie o tym nie napisałem – że wymagania sprzętowe dla Windows 8 nie zmieniły się w stosunku do Windows 7 i wiele starszego sprzętu daje sobie dużo lepiej radę z nowym systemem. A jeśli Cię to pocieszy – to powiem Ci, że przesiadka mojej żony na Windows 8 jeszcze przede mną 🙂

  @czeslaw: Część plusów, które wymieniłeś poruszę w następnym poście (dla Power Userów). Co do minusów – musisz spojrzeć na  to, że Modern UI (i aplikacje tego trybu) nie mają być 100% nowym odpowiednikiem aplikacji desktopowych. To mają być INNE aplikacje – uproszczone, wygodniejsze na ekranach dotykowych, itp. Co do pracy na wielu oknach – ja sobie bardzo cenię w trybie Modern UI "snapowanie" – nawet teraz pisząc ten komentarz mam otwarty Notepad (w nim piszę komentarz) a obok okno IE – w tej właśnie chwili nie potrzebuję niczego więcej. Ja osobiście na Modern UI patrzę jako na bardzo miły dodatek – zwłaszcza gdy korzystam wieczorem w domu w trybie tabletowym… Nie zabiera mi to mojego potężnego desktopa w codziennej pracy.

  @abi: Dokładnie takie samo miałem wrażenie kiedy opisywałeś XP, że teraz jest bardzo podobnie "w internetach". Co do przechodzenia do ekranu startowego – pokazałem to na obrazku w punkcie o menu start (i napisałem) – będąc na Desktopie zjedź myszą tam gdzie zawsze był przycisk Start (lewy dolny róg) i zobacz co Ci się pojawi zawsze – mini-przycisk Start, który przenosi Cię do ekranu startowego 🙂 Moim zdaniem to nawet jest wygodniejsze – bo zjeżdżasz myszką maksymalnie w róg ekranu (czyli nie musisz celować w przycisk Start) i klikasz – wydaje mi się to nawet szybsze i prostsze 🙂

 12. @Kwpolska: No jak to się człowiek uczy całe życie 🙂

 13. @Paweł: Hmmm… A dlaczego go nie masz – usunąłeś jakoś (odinstalowałeś?)?

 14. @Paweł: Kiedy doczytałem do "Steve Sinofsky został obwiniony tym razem za porażkę Windows 8" to już odechciało mi się czytać dalej, bo wiedziałem, że jak na początku są takie bzdury/domysły to dalej na pewno nie będzie lepiej 🙂 a pewnie jeszcze więcej domysłów i bzdur się pojawi…

 15. @Jarek: Do uruchamiania dowolnej aplikacji z trybie Modern UI wymagany jest UAC.

 16. Robert says:

  W weekend kupiłem i zainstalowałem Win8 na 5 letnim laptopie – parametry laptopa jak wskazuje jego wiek nie są najmocniejsze 😉 Muszę przyznać, że system działa nadspodziewanie płynnie, nawet pomimo braku paru sterowników i zainstalowania innych pisanych na Viste. Same Metro UI… cóż wymaga to pewnie czasu na przyzwyczajenie, ja nie mam problemu, moje dzieci też, żona … tu będzie trudniej 😉

 17. czesław says:

  Plusy Win8:

  -obsługa hyperv (ale tylko na nowych procesorach)

  -kopiowanie plików z możliwością pauzowania

  -hibernacja jądra, szybszy start systemu

  -aktualizacja sterowników poprzez windows update

  -nowy wymiar bezpieczeństwa, IE w piaskownicy, ale czas pokaże ile to warte

  Minusy:

  -brak *** zadań, wolniejsze przełączanie między programami

  -okna w metro ui nie sa skalowalne (właściwie to nie są okna tylko ekrany)

  -programy modern UI uproszczone do minimum, pozbawione takich funkcji jak drag and drop (poczta), zdarzeń w kalendarzu nie można swobodnie edytować za pomocą myszki jak w google apps.

  -praca na wielu oknach na raz niemożliwa

  -Modern UI- czasem wejdę gdzieś głęboko w jakąś opcję i nie widzę możliwości powrotu ; backspace nie działa, trzeba wychodzić do głównego menu

  -udziwnione zamykanie komputera

  Możesz zaklinać rzeczywistość i mówić, że czarne jest białe a białe jest czarne, ale Modern UI nie nadaje się do pracy.

  Ale jeśli spojrzymy na system z perspektywy zwykłego użytkownika – zmiana jest akceptowalna, np. mam w planach wgranie Win8 mojemu dziecku. Natomiast na moich PC jeśli będę zmieniał systemy na Win8 to tylko w obecności Classic Shell.

 18. abi says:

  Pamiętam, kiedy byłym początkującym informatykiem i na rynek wchodził właśnie Windows XP. Wtedy byłem zadowolonym użytkownikiem Win 2000 i na podstawie dobiegających zewsząd opinii i komentarzy o XP wyrobiłem sobie ocenę, że nie zainstaluję XP (bo wygląd, bo ma jakieś ukrywanie plików systemowych, itd.). Nie mogę sobie teraz przypomnieć kiedy, jak i gdzie zainstalowałem po praz pierwszy XP, ale efekt jest taki, że do zeszłego tygodnia miałem XP lub Ubuntu na wszystkich komputerach, których system ode mnie zależy. Do zeszłego tygodnia – jeden z XP zaktualizowałem do ósemki – za 129 zł to dobra opcja.

  Dlatego takie deklaracje, że nigdy czegoś nie zainstaluje, trzeba traktować z pewnym dystansem.

  Inna sprawa: menu start zmieniło się w ekran start i to mnie nie boli. Szkoda tylko, że nie zostawiono miejsca na ekranie, które po kliknięciu przechodziłoby na ekran start. To były ukłon w stronę posiadaczy systemów z myszką i bez ekranów dotykowych. To głaskanie rogu zajmuje zbyt dużo czasu a do klawisza Win mało kto jest przyzwyczajony.

 19. abi says:

  Właśnie to nazwałem "głaskaniem rogu". Problem w tym, że ta miniaturka zbyt łatwo znika. Najczęściej klikam pierwszy element na pasku zamiast miniaturki startu. Dlatego klawisz Win stał się moim przyjacielem.

 20. pawel says:

  U mnie w domu ostał się już tylko 1 komp stacjonarny z Ubuntu. Reszta to ipad, iphone oraz  tablet z androidem. Kiedyś nie można było się obejść bez Windowsa. Teraz już te czasy minęły. Aha, i dlaczego macie takie drogie Angry Birds w sklepie ? 🙂 Na ipada i androida są tańsze!

 21. abi says:

  Sprawdziłem to – po wjechaniu w róg odruchowo cofam kursor o kilka pixeli w kierunku środka pokazujacej się miniaturki, co powoduje jej zniknięcie. Jest jakaś siła, która nakazuje mi klikać w środek tego, w co chcę kliknąć.

 22. paul says:

  Co do pytania 1: Gdzie jest przycisk Start??? – rozwiązanie "Classic Shell":

  classicshell.sourceforge.net

 23. S says:

  @Paul dzieki wielki za link – co za ulga od razu lepiej.

 24. Patryk says:

  Mariusz abstrahując od wad/zalet nowego interfejsu podejrzewam, ze tak to się właśnie skończy – połowa użytkowników Win8 będzie miała zainstalowane tego typu dodatki, lub inne badziewia. Niestety wpłynie to obniżenie bezpieczeństwa komputerów a co za tym idzie na ich większą awaryjność i gorsze opinie o samym systemie. Niestety MS będzie winny sam sobie bo nie zostawił ludziom wyboru…

  Wpis Paula sprowokował mnie do tych wynourzeń a w sumie pojawiłem się na Twoim blogu w innym celu 😉

  A mianowicie – W Win8 jedna rzecz mi nie daje spokoju – trochę pogooglałem i szczerze mówiąc nawet nie znalazłem dyskusji na ten temat. Czy kopiowanie/przenoszenie skrótów z nowego menu start jest jakoś w ogóle możliwe? Oczywiście odkopałem sobie katalogi gdzie trzymane są skróty – ale czy cuś bardziej user friendly? 🙂

 25. Patryk says:

  Piszę sam po sobie ale co zrobić.

  Właśnie wygenerowałem wielbłąda w Win8, dzięlę się nim ku przestrodze:)

  A mianowicie – po odłączeniu komputera od domeny zostałem bez konta administratora – a robiłem chyba wszystko zgodnie ze sztuką:

  1) po zainstalowaniu miałem lokalnego usera z prawami Administratora

  2) dodałem komputer do domeny

  3) popracowałem na nim

  4) odłączyłem komputer od domeny

  I oto w tym momencie okazało się, że mój lokalny user, który na samym początku miała prawa administracyjne teraz je stracił. Efekt – nie mogę teraz dodać tego komputera z powrotem do domeny a nie mogę uaktywnić konta administratora bo nie mam do tego praw… został reinstall systemu…

 26. S says:

  @Mariusz a kto napisal ze nie probowal? Dla mie to co jest w W8 nie jest niczym lepszym, a nawet gorszym w obsludze niz to co bylo w W7. Wiec jesli chcesz miec to co w telefonie na PC to ok ale ja chce miec PC a nie telefon 😛

  Jak to czytam to przypomnima mi sie jak pracownicy Microsoft twierdzili ze copy past nie jest potrzebne w telfonie – a pozniej z podwinietym ogonem przyznali sie do bledow. Z vista tez tak bylo.

  Mimo plusów systemy duzo jest minusow – co gorsza latwych do przerobienia na plus ale tak sie nie stalo i na pewno nie stanie. Czemu? Bo nie?

 27. pawel says:

  Czy jest możliwość ukrycia wyświetlania ekranu konta uzytkownika podczas startu systemu (np.poprzez zmianę w rejestrze)?

 28. bpiec says:

  @Patryk: A czy Hiren's BootCD (http://www.hiren.info/…/bootcd) nie resetuje hasła w Windows 8?

 29. Juzer. says:

  Ile trzeba mieć rąk żeby jednocześnie używać myszki, klawiatury i schylać się w kierunku ekranu używać super wypasionej dotykowej technologii? Czy ktoś pomyślał o tym że przenoszenie co chwila ręki klawiatura-ekran, mysz-ekran jest mega upierdliwe?

 30. Patryk says:

  Mariusz zgłosiłem to i dostałem taką odpowiedź:

  Szanowny Panie,

  Dziekujemy za skontaktowanie sie z Centrum Obslugi Klienta Microsoft.

  Sprawa poruszona w Pana wiadomosci wykracza poza zakres informacji udzielanych bezplatnie przez Biuro Pomocy Technicznej Microsoft, poniewaz dotyczy oprogramowania serwerowego i pracy komputera w domenie.

  Więc dałem też znać Tobie, bo mam wrażenie, że COK nigdzie dalej tego nie prześle 🙂

 31. pawel says:

  Odpowiedź dla Mariusz Kędziora:

  Mam tylko jedno konto w systemie i chcę od razu mieć wyświetlone kafelki (z pominieciem /ukryciem) wyświetlania ekranu logowania.

 32. Kwpolska says:

  > bo zjeżdżasz myszką maksymalnie w róg ekranu (czyli nie musisz celować w przycisk Start)

  Ale przecież już od Windows XP (jak nie wcześniej) nie trzeba tak celować, bo w Start można kliknąć właśnie w rogu…

 33. pawel says:

  Jak ponownie przypiąć do kafelkow usuniety przez pomyłke skrót do pulpitu?

 34. pawel says:

  @Tomek Marcinowski, … W tym problem, ze Desktop'u nie mam…

 35. pawel says:

  Polecam artykuł:

  http://www.wykop.pl/…/microsoft-zawiodl

  Nic dodać nic ująć.

 36. Paweł K. says:

  @Mariusz Kędziora: Tak, usunałem przez przypadek "Pulpit". Dziękuje za link , pomogło …

 37. reddit jest innego zdania. says:

  http://www.reddit.com/…/c762th3 + http://www.reddit.com/…/c762tll I gdzie tu rozwój? 😉 Raczej krok wstecz.

 38. Patryk says:

  Mariusz od jakichś dwóch tygodni używam Win 8 też na firmowym laptopie. Szczerze mówiąc doszedłem do wniosu, że na chwilę obecną nie nadaje się on do codziennej pracy i nie będę go wdrażał u nas.

  Tutaj jest kilka powodów:

  1) nowe menu start nie może być traktowane jak stare menu start. Brak możliwości kopiowania ikon (ewentualnie umieszczania ich na pulpicie), brak możliwości uruchomienia tej samej aplikacji z menu start dwa razy (co przy próbie uruchamiania pulpitu zdalnego lub cmd strasznie przeszkadza). Microsoft rezygnuje z wielowątkowości? 😉

  2) Problemy z uprawnieniami przy włączonym UAC – nawet dodanie użytkownika do grupy Administratorzy nie pomaga. Bez ręcznej zmiany uprawnień w katalogu program files nie mogłem zainstalować AX 2009.

  3) Nie działają aplikacje metro przy wyłączonym UAC – w połączeniu z 2) robi to duży problem

  4) System w ciągu dwóch tygodni wysypał się 2 razy. Pierwszy raz dlatego, że po podłączeniu komputera do domeny pierwszy użytkownik lokalny traci uprawnienia Administrators. Drugi raz też nagle poznikała część ikon (m.in. desktop) z menu start, nie można było ich przywrócic, system refresh i reset nie działały a nowi użytkownicy w systemie otrzymywali profile tymczasowe.

  Optymistycznie liczę na to, że te kilka rzeczy będzie połatanych i wtedy system będzie całkiem całkiem 🙂

 39. Szymon says:

  Poza opisanymi w artykule zmianami (które zresztą ssą pałkę), co zmienia się w Windowsie 8? Wymagania są takie jak Windowsa 7, wygląd niemalże identyczny. Pare nowych ficzerów i kasowanie kasiory za nowe systemy preinstalowane na lapkach.

  Wasz system powinni przemianować na Wintendo, bo do tego sprawdza się najlepiej.

 40. Martin says:

  Dzięki za ciekawą prezentacje na IT Academic Day 2012 Politechniki Częstochowskiej, przekonałeś mnie do wypróbowania Win 8, jakoż jako student mam dostęp do tej edycji za darmo, zrobie to w najbliższym czasie i będzie to mój głowny system, przynajmniej aż mnie (nie daj boże) krew zaleje, bo nadal jestem sceptyczny do tego systemu.

  Pozdrawiam serdecznie

 41. pawel says:

  Ludzie nie narzekajcie tutaj na Windows 8 bo to nie jest w ogóle do tego miejsce. Nie wiem czy pracowaliście w korporacjach czy nie, ale w biznesie liczy się tylko jedno – zyski. Nawet jeżeli Microsoft wyda totalny badziew Windows 9 to niespodziewajcie się że tutaj pracownik tej firmy Wam przytaknie. Blog jest jedna z form promocji/reklamy i tak tutaj było jest i będzie (jak zresztą wszędzie).

 42. art says:

  Mam mikro problem. Po otworzeniu okna "Libraries" najechaniu kursorem myszy na dyski inne in C: oraz klikniecie prawym przyciskiem myszy powoduje zamkniecie wszystkich okiem, pojawienie sie fioletowego ekranu a nastepnie powrot do desktopu. W pozostalych przypadkach funkcja prawego przycisku myszy dziala normalnie. Acha, nie mozna tez wyswietlic prawym przyciskiem okna dialogowego przy czystym destopie. Wczesniej latwy dot. do personalizacji wygladu itp. Przosze o info na arturr@ymail.com

 43. jarek says:

  Ja jestem z Windowsa 8 zadowolony , jednakże mam jedno pytanie. Odpowiedzi szukałem na różnych forach i jej nie uzyskałem. Chodzi mi o możliwość uruchamiania aplikacji metra ( aparat itp.) przy wyłączonym UAC.  

 44. Kalwap100 says:

  Z mojej strony troche jak moze i zawsze konstruktywnej krytyki- opartej na faktach  do  czego  zacheca autor

  1 Podawana zaleta i jednoczesnie nowinka w W8 to "Refresh & Reset"

  – Rozumiem MS i jego dazenie do zarobkowego podejscia, ale ich aplikacje nie sa jedynymi  na rynku i to platnymi, ktorych  uzywaja userzy zwlaszcza w pracy – komputer podobno  sprawdza sie w opcji Work Station, wiec ma sluzyc do pracy. Zaluzmy, ze np mamy  zainstalowane oprogramowanie CAD i np Photoshop na jednej maszynie wraz z szeregiem indywidualnych  ustawien predyspozycji  schematow i skonfigurowanego serwera danych  – maly blad systemowy i W8  proponuje :

  – Refresh or Reset ( swoja droga zyjemy w Polsce i powinno to brzmiec: "Odswierz lub Resetuj" za cos w koncu placimy, rowniez za tlumaczenie, ktore jest kiepskie, 2/3 porad nosi tutaj  znamiona Anglo jezyczne w opcjach czy poleceniach )

  Teraz moze w kwestii  wyjasnienia :

  Refresh – Wyszukane zostana wszystkie pliki ,ustawienia i APLIKACJE UZYTKOWNIKA( nie prawda – wyjasnie pozniej) i utworzony zostane ich Backup na tej samej partycji.

  Zainstalowana zostanie nowa kopia systemu W8.

  Cd … w nastepnym poscie

 45. kalwap100 says:

  … cd

  Program przywroci kopie zapasowa plikow i ustawien uzytkownika, oraz APLIKACJI INSTALOWANYCH ZE SKLEPU WINDOWS !!!,

  Programy, ktore zainstalowalismy z dysku, lub z internetu( zapewne jako gorsze i niepotrzebne), ZOSTANA USUNIETE !!! , ale na Pulpicie znajdziemy liste tych aplikacji, by LATWO moc je DOINSTALOWAC ( a co  za tym idzie i  mozolnie ponownie skonfigorowac wraz z utrata danych o ktore MS sie nie zatroszczyl  bo to nie jego dane )  …

  – zrodlo : Biblioteczka K.Ś. nr 1/2013(74)

  –  Wiec jak to jest  odswierzylem czy tez reinstall.. ?? bo w/g  mnie reinstall

  W momencie gdy  user korzysta w 90% z zewnetrznych aplikacji to nie jest to zadna zaleta  a wada tym bardziej, ze przy malym bledzie systemowych plikow starowych  W8 daje tylko  do  wyboru Refresh or Reset …

  2. Slawna poczta Outlook – zachecaja ja wszyscy ze strony MS – nie dziwie sie informacje , wiadomosci adresy pocztowe i dane usera zebrane na serwerach MS sa niezastapionym zrodlem i skarbnica wiedzy, ktorej  wykorzystania przez MS nikt nie zabrania ani  nie gwarantyje nietykalnosci tych  danych – ale pytanie mam jedno: Dlaczego tylko jako konta zewnetrzne moge uzywac tych, w obsludze IMAP ? Juz nie wspomne o czasowym ograniczaniu automatycznie ustawionym na 2 tyg. poczty odczytywanej z serwera …?

  Jak imap to calosc … ale pewnie lekki okienkowy system jak kazdy z rodziny Outlook stal by sie ciezka krowa przy przekroczeniu konta o pojemnosci przekraczajacej 2GB – lepiej  ograniczyc lub wykup sobie 365 i plac miesiecznie haracz … no i znowu plac – moze MS w koncu by cos dalo  w cenie tego  systemu …?

 46. kalwap100 says:

  … CD

  Jedno jest pewne MS dazace kiedys do zdobycia Biur i stanowisk pracy oddalo W8 walkowerem bo to jest system, ktory nie nadaje sie do pracy w biurach, ktore nastawione sa na szybkosc, niezawodnosc i wydajnosc pracy w zakresie wielu aplikacji na raz – do zabawy  polecam, ale MS powinien dodawac jeszcze firmowe Chusteczki do przecierania dotykowych  ekranow 🙂

  I prosze mi nie wspominac ze "(…)Co do pracy na wielu oknach – ja sobie bardzo cenię w trybie Modern UI "snapowanie" – nawet teraz pisząc ten komentarz mam otwarty Notepad (w nim piszękomentarz) a obok okno IE – w tej właśnie chwili nie potrzebuję niczego więcej.(…)" Bo to  co  Pan drogi  pracowniku  MS opisal  nie ma nic wspolnego  z PRACA na komputerze …

  Pozdrawiam i zachecam MS do przemyslen, bo opisywane w linkach podanych przez "@pawel" upadki MS, ktore raczy  Pan tak bagatelizowac, ze niby sa stekiem bzdur i nie bedzie Pan ich  czytal, tak naprawde nie biora sie z nikad, pozew Nokia v MS jest faktem i wiele innych przykladow zastepowania MS np Linux'ami w poszczegolnych Panstwach na stanowiskach urzednikow tez, czemu ja osobiscie sie nie dziwie.

  Bedac skrupulatnym czlowiekiem dlaczego  bagatelizuje Pan caly artykul  z linku  a nie odnosi  sie Pan do  konkretnych  wyjasnien – czy naprawde tak trudno  wyjasnic czytelnikom co jest bzdura ? A moze musialby Pan przyznac racje do pozostalych problemow zawartych w artykule, a to juz nie lezaloby w polityce PR MS ? Wiec latwiej  bylo znegowac caly artykul prawda ?

  kalwap100

Skip to main content