Kto korzysta z komputerów (i Windows 8)?


Spotykam się w ostatnich tygodniach z wieloma ludźmi, z którymi rozmawiam o Windows 8. I mam kilka bardzo ciekawych spostrzeżeń z tym związanych, które chciałbym opisać na blogu - bo potrzebuję się czasem do nich odwołać (w dyskusjach na żywo czy w Internecie).

Chciałbym w związku z tym, rozpocząć tym postem serię 4 postów (w tym ten pierwszy - wprowadzający), w których chciałbym pokazać co w Windows 8 jest takiego, co teoretycznie przeszkadza różnym grupom ludzi oraz spróbować zmierzyć się z tymi "zarzutami". Uważam, że 99% z tych zarzutów wynika z niezrozumienia tematu, nie dotknięcia systemu na żywo (i zdobywaniu opinii na jego temat "z internetów") czy po prostu ze strachu przed zmianą.

To moje podejście, które chcę opisać testuję już od jakiegoś czasu w moich prezentacjach na temat Windows 8 do różnych grup. Zazwyczaj to co mówię na prezentacjach otwiera ludziom oczy (wiem to z dyskusji po tych prezentacjach) i zaczynają patrzeć na ten system zdecydowanie inaczej (i tu też pokażę konkretne przykłady).

Grupy ludzi (korzystających z komputerów)

Presentation2W moich 3 kolejnych postach chciałbym podejść do opisania Windows 8 z punktu widzenia specyficznych grup ludzi. Dlaczego takie grupy? Uważam, że bardzo dobrze oddają podejście takich ludzi, ich oczekiwania oraz to co Windows 8 niesie dla nich.

Są to grupy (mój subiektywny dobór i klasyfikacja!) jak poniżej:

 • Zwykły użytkownik
  To może być Wasz rodzic, ciocia, pan Zbyszek z magazynu czy pani Krysia z sekretariatu, ale równie dobrze też kolega czy sąsiad w Waszym wieku, ale który "nie zna się na komputerach". To są ludzie, którzy komputer (a nie system operacyjny!) używają do prostych rzecz i po prostu do zrobienia swojej pracy. Oni średnio wiedzą co to system operacyjny, jaka jest jego wersja czy numer jądra. Ich to po prostu nie interesuje. U takiej grupy ludzi zmiana przyzwyczajeń to często tragedia i bardzo ciężka sprawa.
 • Power User
  To zazwyczaj wszelkie osoby "znające się na komputerach", geekowie, studenci kierunków technicznych. To najczęściej są ludzie, którzy w swoim życiu lubią wszelkie nowości, gadżety - nie boją się ich. Ale też oczekują i wymagają od systemów operacyjnych więcej - potrzebują bardziej zaawansowanych narzędzi. Chcą (i potrafią) robić wiele rzeczy na komputerze szybciej i sprawniej.
 • Specjalista IT
  To wszyscy Ci, którzy komputerów używają w swojej pracy jako podstawowe narzędzie i co ważniejsze - robią to wszystko, aby pozostałym dwóm grupom ludzi (zwykłym użytkownikom i Power Userom) pracowało się wygodne i łatwo. Ale jednocześnie aby sieć firmowa i jej zasoby były bezpieczne i łatwe w zarządzaniu. Oni oczekują od systemów operacyjnych wszystkiego - najbardziej zaawansowanych funkcji - zwłaszcza w pracy grupowej (domenowej). Dla nich zmiana w systemach ma dwie twarze. Z jednej strony to wskazana rzecz (bo sami idą do przodu i ich infrastruktura również), ale z drugiej strony to dodatkowa praca - z wdrożeniem, migracją, szkoleniami.

Zgadzacie się, że to główne 3 grupy ludzi, którzy korzystają z ogólnie pojętych komputerów i systemów? Jeśli tak (lub generalnie tak), to w kolejnych 3 postach opiszę to jakie widzę podejście tych ludzi do nowego systemu operacyjnego Microsoft czyli Windows 8.

Spróbuję zebrać (z doświadczenia i wielu rozmów z takimi ludźmi) ich problemy i wątpliwości oraz wyjaśnić skąd się biorą oraz jakie jest na nie rozwiązanie (często bardzo proste).

Zmiana jako taka

I jeszcze na koniec... W powyższych punktach wyróżniałem ważny element opisu danej grupy - to jak oni podchodzą do zmian.

A zdecydowanie Windows 8 to jedna z większych zmian w historii Microsoft (mówi się i słyszy, że to zmiana na miarę przejścia z Windows 3.11 na Windows 95 czy z Windows NT na Windows 2000).

I jak każda zmiana (czegokolwiek by ona nie dotyczyła) wprowadza pewien dyskomfort i wyjście poza naszą strefę komfortu. I oczywiście pewne grupy ludzi lubią zmiany, inne wręcz przeciwnie - bardzo ciężko sobie z nimi radzą. Część swoich przemyśleń dotyczących zmian napisałem w ostatnim poście w sekcji "Nietypowe sesje MTS".

Pamiętam też, że z każdym nowym systemem Microsoft były różne komentarze dotyczące zmian - że po co zmieniać coś co działa, że przecież miliony ludzi przyzwyczaiły się do elementu A czy B, że przecież zmiana w firmie to nie taka prosta sprawa. Ale finalnie ludzie przyzwyczajają się do zmian i widzą w nich wiele dobrego - mam na to sporo przykładów do kolejnych postów...

Ważną sprawą (już na koniec) jest to, że zmiany w Windows 8 nie są taką zmianą dla zmiany. Mają one swoje podłoże i koncepcję, która powstała na skutek zarówno rozmów z biznesem, obserwacją rynku i trendów na nim, wielu danych telemetrycznych (zbieranych z systemów Windows na całym świecie).

I oczywiście nie spieram się też, że wszystkie zmiany spodobają się 100% użytkowników (nigdy tak nie ma), ale dla znaczącej liczby użytkowników zmiany te wprowadzają wiele dobrego, co być może pewna część ludzi zobaczy dopiero za kilka miesięcy (jak faktycznie spróbuje tego systemu, jak dowie się o kilku ciekawych aspektach, itp.).

Ale moimi postami chciałbym wskazać te aspekty już teraz... Pierwszy post merytoryczny (o zwykłych użytkownikach) mam nadzieję jeszcze dziś lub jutro 🙂

Comments (14)

 1. @piterek32: Tak, możesz sobie wybrać opcję wypalenia na płytę / zgrania obrazu ISO na USB.

 2. @pan_Zbyszek: Do tego elementu (piramidy) wrócę jeszcze w poście lada moment, bo przeprowadziłem "mini-śledztwo" i jego wyniki nawet i mnie zdziwiły (mimo, że wiedziałem, że taka tendencja będzie).

 3. @bpiec: Dokładnie tak jak napisał Emil. Generalnie do końca roku są promocje cenowe i tak:

  – kupiłeś laptop z Windows 7 (między 2.06.2012 – 31.01.2013) – Windows 8 Pro możesz kupić za 69 PLN

  – jeśli miałeś na komputerze Windows XP/Vista/7 to za 129 PLN możesz kupić aktualizację do Windows 8 Pro (wersja online do pobrania)

  – jeśli miałeś na komputerze Windows XP/Vista/7 to za 249 PLN możesz kupić aktualizację do Windows 8 Pro (dostaniesz fizyczny nośnik)

  – jeśli nie miałeś systemów wyżej to wersję OEM kupisz od 350 PLN

  – jeśli nie miałeś systemów wyżej to wersję Pro kupisz od 520 PLN

  To tak w dużym skrócie – szczegóły warto sprawdzać u sprzedawców lub na stronie Microsoft.

 4. @bpiec: No to niestety załapiesz się na cenę 129 PLN (co moim zdaniem i tak jest rewelacyjną ceną 🙂

 5. @steven: Ale używając Twojej metafory to byłoby raczej stwierdzenie – po co mi w pojeździe silnik spalinowy gdy kiedyś wystarczył koń, po co mi światła w samochodzie jak kiedyś wystarczył człowiek z chorągiewką przed. Owszem uważam, że świetnie sprawdzających się elementów nie warto zmieniać (dlatego Desktop nadal jest tam gdzie był), ale z pewnymi trzeba iść ze zmieniającym się światem.

  Gdybym nie pracował w Microsoft, a był osobą prywatną/domową – to za 69 PLN zdecydowanie kupiłbym nowy system 🙂 Gdybym pracował w dziale IT i miał wdrażać Windows 8 – to owszem zastanowiłbym się dwa razy i przemyślał temat z biznesem, ale też nie zamykałbym się na nowości – sam z chęcią szedłbym do przodu żeby było mi łatwiej i żebym mógł się rozwijać.

  A Hyper-V o którym wspomina Dominik – zdecydowanie tak, to mój numer 1 jeśli chodzi o Windows 8 🙂 Dla niego IMHO samego warto wydać te pieniądze 🙂

  @Dominik: Co do tego "nie widzenia różnicy" to jutro na to zwrócę uwagę w poście dla zwykłych użytkowników (nawet w sumie już to napisałem).

  @Piotr: Zgadzam się w 100% i tą część nawet już napisałem w poście na jutro 🙂

 6. @steven myślę, że akurat Mariusz nawet nie pracując w MS by przeszedł, bo ma jeden "killer feature" – Hyper-V w klienckim systemie (i działają hibernacja i usypianie). Ale jeśli ktoś tego nie potrzebuje i jest w grupie "zwykłych" użytkowników to aż tak nie widzi różnicy w stosunku do Windows 7

 7. Steven says:

  Ja mam takie spostrzeżenie. Cytując "..po co zmieniać coś co działa, że przecież miliony ludzi przyzwyczaiły się do elementu A czy B.."   Dlaczego w samochodach nie mamy kwadratowych kierownic ? Przecież wymyślono je bardzo dawno i nikt ich nie zmienił ?

  Bądźmy szczerzy. Gdybyś nie dostał Windows 8, nie pracował w Microsoft to zastanowił byś się 10 razy zanim migrował byś do Windows 8?

 8. Piotr Gospodarek says:

  Moim zdaniem zwykły użytkownik będzie oczarowany płynnością i łatwością obsługi nowego Windowsa 8 i jeśli z nim zacznie przygodę z komputerem, nie będzie chciał pracować na niczym innym. Do konsumowania treści jest po prostu doskonały.

 9. bpiec says:

  @Mariusz Kędziora: A gdzie można tego Windowsa dostać za 69 zł?

 10. @bpiec: Kupując nowy komputer z preinstalowanym systemem Windows 7 dostajesz możliwość upgrade do Windows 8 za 69zł.

 11. bpiec says:

  Kupiłem 31 maja 🙁

 12. pietrek32 says:

  czy ta wersja do pobrana jest w postaci takiej aby ją mozna było pózniej wykorzystać w przypadku reinstalacji systemu np. mozna sobie wypalić płytkę lub jakoś inaczej to przygotować, bo jak spojrzałem na cenę nośnika (ponad 60 zł z przesyłką ) to nie jest już taka okazyjna:-(

 13. pan_Zbyszek says:

  Zwykły użytkownik jak widzę jest fundamentem tej ,,piramidy"- czyli jest dobrze, bez fundamentu nic postawić solidnego nie można.

 14. Maro says:

  Wrażenie z systemu pozytywne. korzystam z niego od września (legalnie) 🙂 i jestem zadowolony. Na początku wiadomo jak wszystko co nowe trzeba się przysbosobić, ale w mojej ocenie nie zajmuje to dużo czasu. System całkiem wydajny, wszystko ładnie się ładuje ogólnie OK :). Jedynym minusem wg. mnie (na codzień pracuje w departamenie IT stąd moje doczucia, że już trudno znaleźć nowy sprzęt, który ma jeszcze WIN 7 i dostępnych do sprzętu sterowników pod Win 7, co przy rozwiązaniach korporacyjnych jest mocno utrudnione, jak się nie ma infrastruktury (AD itp.)dostosowanych do Windows 8 :). Niestety nie wszystkie firmy mają możliwość szybkiej sprzesiadki na Windows 8. Jak na razie końcymy migracje userów i komputerów do Win 7 🙂

  Z pozdrowieniami

Skip to main content