Jaki Office wybrać? 32-bit czy 64-bit?


Ponad dwa lata temu napisałem post pt. "Windows 7 - wybrać 32-bit czy 64-bit", który do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością i widzę, że kieruje do niego wiele miejsc w sieci. Cieszę się, że miałem okazję uświadomić sporo osób na temat praktycznych różnic pomiędzy tymi systemami.

A do dzisiejszego posta zachęciły mnie dwie rzeczy. Po pierwsze pomyślałem, że podobne dylematy może mieć wiele osób w stosunku do pakietu biurowego Office (bo ten też dostępny jest w dwóch opcjach). Po drugie te moje przemyślenia znalazły odzwierciedlenie w ciekawej dyskusji na wewnętrznej grupie mailowej kilka dni temu.

Co ja wybrałem?

Od kilkunastu dni testuję na swoim produkcyjnym komputerze najnowszy Office Professional Plus 2013 (aktualnie w wersji Preview).

image

A instalacja tego oprogramowania też miała duży wpływ na ten post 🙂 Bo nasze IT przygotowało nam dwie wersje - jedną klasyczną, taką jak każdy z Was może pobrać z naszych serwerów. Druga to wykorzystanie technologii Click-To-Run oraz wirtualizacji aplikacji (może kiedyś opiszę to szerzej).

I to z tej drugiej opcji skorzystałem, bo pozwala ona mieć niezależnie od siebie zainstalowane dwie wersje oprogramowania - mam więc Office 2010 i Office 2013 (w wersji Preview). I mogę korzystać z nich naprzemiennie (choć np. nie da się uruchomić na raz dwóch Outlooków, ale to już inne ograniczenia) - co w wypadku wersji Preview jest moim zdaniem rozsądnym rozwiązaniem.

I teraz okazało się (to ta dyskusja z wewnętrznej listy mailingowej), że jeśli ktoś zainstalował sobie wcześniej Office 2010 w wersji 64-bit, to teraz nie ma możliwości skorzystania z opcji Click-To-Run i posiadania dwóch wersji Office'a. I tu zacząłem się zastanawiać dlaczego kilka osób zainstalowało sobie wersję 64-bit?

To jakiego Office'a wybrać - 32 czy 64-bit?

Moim zdaniem, dla 95% osób najlepszym wyborem jest wersja 32-bitowa oprogramowania Office. I to - uwaga - niezależnie od tego jaki system operacyjny posiadamy.

W moim wypadku mam Windows 8 w wersji 64-bit, ale Office 2010 mam w wersji 32-bit! I nie ma wcale wymogu instalacji wersji 64-bit Office'a przy systemie 64-bit (o czym jak widzę wiele osób chyba nie wie!).

I o ile wersja 64-bit systemu operacyjnego ma zdecydowanie więcej zalet (o czym jak mówiłem - pisałem dwa lata temu), to już w wypadku Office'a uważam osobiście, że jest zupełnie odwrotnie.

Gdzie stosować 64-bit?

Office 64-bit ma w zasadzie swoje uzasadnienie w wypadku wykorzystywania Excela do dużych i skomplikowanych obliczeń na dużej ilości danych - a to w warunkach domowych raczej Wam się nie zdarzy, ale też i w codziennej pracy również. A na dodatek żadna inna aplikacja nie da nam korzyści z tego, że będzie 64-bit.

Pamiętać też trzeba, że 64-bitową wersję Office'a zainstalujemy tylko na 64-bitowym systemie operacyjnym! Wersję 32-bit można natomiast spokojnie zainstalować na obu wersjach systemu operacyjnego.

A jakie minusy ma 64-bit?

No i tu niestety w codziennych zastosowaniach wersja 64-bit ma sporo minusów. Nie chcę się nad nim szczególnie rozwodzić, więc wymienię tylko w punktach:

 • Kompatybilność z wtyczkami
  Zdecydowana większość różnego rodzaju wtyczek i rozszerzeń dla Office'a jest pisana dla 32-bitowych wersji. W związku z tym jest prawie pewne, że takie wtyczki nie zadziałają Wam na wersji 64-bit.
 • Kompatybilność z wersją 32-bit
  Jeśli chcielibyście z jakiś powodów zainstalować różne elementy z różnych edycji Office'a (np. Word 2010 i Access 2007) - to jeśli macie takiego Worda 2010 w wersji 64-bit to Access w wersji 32-bit nie będzie mógł być zainstalowany, bo dwie wersje nie mogą egzystować obok siebie.
 • Click-To-Run i Office-To-Go
  Tak jak wspomniałem Click-To-Run to bardzo przydatna opcja, ale nie jest ona kompatybilna z wersją 64-bit. To samo dotyczy Office-To-Go.

Dodam też jeszcze na koniec, że sam Microsoft nie zaleca instalacji wersji 64-bit (przynajmniej w tradycyjnych instalacjach) 🙂

Mam nadzieję, że tym postem pomogę kolejnej sporej grupie osób podjąć decyzję co do wyboru wersji pakietu Office.

Comments (14)
 1. @Pientka – w czym widać brak wsparcia? Bo dotychczas nie zauważyłem jakichś braków. Zarówno z 2010 Foundation, 2010 Standard SP1 i Office 365 działa mi na tyle, na ile chcę (OneNote, Excel i Word)

 2. @Asia: Nie powinien. Ja korzystam właśnie z takiego rozwiązania – Windows 64-bit, a Office 32-bit – i u mnie wszystko działa OK.

 3. @Dominik: A to o tym, że zainstalujesz dwie wersje obok siebie nie wiedziałem – dzięki za info. I tak – zdecydowanie CTR to nie nowość, tak przy okazji tylko o tym wspomniałem 🙂

  @Łukasz: Korzystam czasem z PowerPivot (ale w sumie jak mówisz – raczej tylko do obejrzenia) i nie widziałem problemów z wydajnością, ale może faktycznie to jest realna sytuacja kiedy x64 może być wskazane 🙂

 4. Mariusz:

  1. Wersję Preview można zainstalować obok standardowej w "normalnej" wersji także. Nie trzeba Click to Run. I też tylko Outlook może wariować – a

  2. CtR to nie nowość, Office 2010 Beta także był w ten sposób udostępniony: itblogs.pl/…/office-2010-beta-w-technologii-click-to-run-app-v (wiem, nie napisałeś, że to nowość, ale trochę to tak zabrzmiało)

  3. Dzięki za notkę. Jakoś instalowałem zazwyczaj x64 a i tak nie widziałem różnicy (druga strona, że prawie nie używam pakietu – czasem Word do podstawowych rzeczy i Excel a tak to OneNote).

 5. Pientka says:

  Wersja 64-bitowa nie jest wspierana z SharePoint. 90% funkcji integracyjnych z tą platformą nie działa właśnie ze względu na brak wtyczek do IE.

 6. Lukasz Grala says:

  Mariusz przy PowerPivot to kazdy bedzie mial 64bity… no chyba ze tylko ma by zobaczyc 🙂

 7. Lukasz Grala says:

  Według zaleceń "you must use the 64-bit versions if you are importing more than one million rows or columns of data"

 8. OShon says:

  Największy problem dla użytkownika to niekompatybilność z kontrolkami, do czego M$ nas już zaczął przyzwyczajać także i w wersji x86. Niemniej jednak ich rejestracja nie jest tak problematyczna jak całkowita niemoc użycia ich odpowiedników w x64, gdzie prawie każdy dodatek zbudowany pod 32bit nie będzie działał na 64bit. W przypadku większej ilości rekordów używamy baz danych, co do których nie możemy zaliczyć Excela, a z którymi Excel daje sobie radę bez trudu to też przechowywanie 1M wierszy w Excelu jest bezsensowne (nie licząc tymczasowych migracji).

  Podsumowując. Licząc na bardziej zaawansowaną automatyzację (zaprogramowanie pewnych czynności) nie możemy liczyć na x64 i co widać po O15 pewnie się nigdy nie doczekamy. M$ stawia na .NET w którym sytuacja ta się diametralnie zmienia.

 9. nie wiem ktora wybrac says:

  Uzywałem Office do wersji 2000. Od kiedy pojawily sie wstązki w interfejsie graficznym czuje sie zagubiony. Zmiany nie zawsze sie dobre. Naprawde zmiany potrafią zabic i zniechecic do naprawde przyzwoitego produktu.

  Coz tak to jest, przerzucilem sie na LibreOffice. Tylko w pracy się buntują bo kazą korzystac tylko MS Office 2010 😉

 10. Anonymous says:

  Pingback from Rok 2013: Blogowe podsumowanie – ewangelista.IT – Site Home – TechNet Blogs

 11. Asia says:

  a czy Office 32-bit na systemie 64-bit może powodować jego przycinanie się?

 12. Pawel says:

  Witam, probuję właśnie zainstalować office 2016 i wyskakuje mi problem: Nie mozna zainstalowac 32-bitowej wersji poniewaz na komputerze znajduje sie wersja 64-bit MsOffice. Dodam tylko, ze to nowy komputer i nowy office z nowym kluczem, poprzednio mialem tez office ale na innym komputerze (z tymze do logowania mam uzyty ten sam adres email na koncie Microsoft). Co mam teraz zrobic?

 13. user says:

  Moj problem wyglada nastepujaco. Wersja Windows jest 64 bitowa, Excel 32 bit. W excelu jest kod, ktory laczy ze soba konkretny add-in pracujacy tylko na 32 bit. Kiedy runuje tego excela na wersji Windows 32 bit wszystko dziala prawidlowo i generuje mi sie raport, kiedy probuje zrobic to samo na wersji Windows 64 bit wywala mi error i nie jestem w stanie rozpoczac procesu w zaden sposob… Co zrobic? Jakie zmiany w kodzie powinny zostac dokonane aby ten sam excel dzialal prawidlowo zarowno na systemie 32 bit i 64 bit?

Comments are closed.

Skip to main content