Jak instalować aplikacje Metro w Windows 8


Jednym z ciekawych pytań jakie słyszę od jakiegoś czasu (zarówno od specjalistów IT, programistów ale też pasjonatów) jest to związane z instalacją aplikacji w nowym Windows 8.

Dotyczy ono możliwości instalacji aplikacji Metro bez udziału Windows Store (np. tylko dla pracowników danej firmy).

Ale od początku...

Aplikacje w Windows 8

Windows StoreDla tych, którzy jeszcze nie wiedzą króciutki wstęp. Otóż w nowym Windows 8 mamy de facto dwa rodzaje aplikacji - te działające w interfejsie/trybie Metro oraz te klasyczne/desktopowe.

W wypadku tych klasycznych desktopowych zasadniczo niewiele się zmienia jeśli chodzi o sposób ich instalacji i uruchamiania. Po prostu można instalować to co nam się podoba (o ile oczywiście mamy odpowiednie uprawnienia) - zarówno z plików exe/msi czy w innych formach instalacji.

W wypadku tych w stylu Metro jest już trochę inaczej. Aplikacje Metro można pobierać tylko z Windows Store, czyli sklepu z aplikacjami, do którego swoje aplikacje mogą wrzucać zarówno firmy jak i indywidualni twórcy aplikacji/gier (więcej info m.in. na metroone.pl).

Aplikacje, które są w Windows Store przechodzą dosyć intensywną i dokładną certyfikacje, podczas której sprawdzane jest wiele elementów (np. bezpieczeństwo). Na dodatek administratorzy sieci firmowych będą mieli narzędzia aby zablokować użytkownikom możliwość korzystania z Windows Store (możliwe tylko dla komputerów dołączonych do domeny i tylko za pomocą Group Policy).

Aplikacje biznesowe

Ale poza aplikacjami, które dostępne będą z Windows Store, na pewno większe firmy będą miały potrzebę stworzenia swoich aplikacji LOB (Line-Of-Business), które będą typowo wewnętrznymi aplikacjami, w których użytkownicy będą się musieli uwierzytelnić poświadczeniami z AD, czy które będą się dostawać do danych wewnętrznych.

W takiej sytuacji ciężko oczekiwać, żeby firma (chcąc udostępnić taką aplikację swoim pracownikom) wrzucała ją do publicznie dostępnego Windows Store.

Zapowiedź opcji specjalnej instalacji można było znaleźć we wpisie na blogu Windows Team Blog, gdzie dosyć lakonicznie napisano:

New Windows 8 App Deployment: Domain joined PCs and tablets running Windows 8 Enterprise will automatically be enabled to side-load internal, Windows 8 Metro style apps.

Ja chciałbym ten temat delikatnie rozwinąć. A zawiera się on w procesie nazwanym "Windows 8 Sideloading" (nie ma chyba jeszcze polskiego tłumaczenia i nie mam pojęcia jakie będzie).

Windows 8 Sideloading

W dużym skrócie cały proces instalacji aplikacji LOB z pominięciem Windows Store (czyli właśnie sideloading) będzie wyglądał tak:

 • Ustawienie polityk grupowych (zezwalających na taką instalację)
 • Podpisanie aplikacji certyfikatem
 • Instalacja aplikacji na komputerze (który ufa certyfikatowi z punktu wyżej)
 • Komputer ten musi być podłączony do domeny (przy instalacji nie musi, ale do działania owszem)

Jak widać jest taka opcja możliwa i warto już dziś zapoznać się z możliwościami. I co ważne - dotyczy to zarówno programistów (którzy musza odpowiednio przygotować aplikację) jak i specjalistów IT, którzy będą musieli ją wdrożyć.

Więcej informacji znajdziecie w trzech dokumentach:

Miłego wdrażania aplikacji na Windows 8 życzę 🙂

Comments (8)

 1. @Damis: Warto sprawdzić co to za kod błędu i poszukać rozwiązania 🙂 Bardziej serio – bez jakichkolwiek szczegółów ciężko cokolwiek powiedzieć.

 2. @bpiec: A gdzieś te informacje zostały oficjalnie potwierdzone?

 3. @Patryk: Z tego co zauważyłem (w poście opisanym w pierwszym linku na dole mojego posta) to opcja ta dostępna będzie tylko w wersji Enterprise (plus w serwerze). Aczkolwiek oficjalnie nie widziałem tego jeszcze nigdzie ogłoszonego, więc wstrzymałbym się jeszcze chwilę do wersji RTM.

  Ale dla dowolnych innych wersji zawsze pozostaje opcja opisana w tym samym linku w sekcji "Preparing other PCs"

 4. @bpiec: OK, o to chodziło (co innego zrozumiałem). No to niestety decyzji tego typu nie mogę komentować, bo nie znam całego backgroundu… Więc de facto wiem tyle co i Ty.

 5. Patryk says:

  "New Windows 8 App Deployment: Domain joined PCs and tablets running Windows 8 Enterprise will automatically be enabled to side-load internal, Windows 8 Metro style apps"

  Mam pewne obawy dotyczące słowa "Enterprise" w podanej wersji systemu operacyjnego dla stacji klienckich. Nawet duże firmy, nie zawsze są skłonne inwestować w SA. Microsoft coraz częściej "nakłania" firmy do większych wydatków umieszczając przydatne funkcjonalności w najwyższej wersji OS-u.

 6. bpiec says:

  Szkoda tylko, że te aplikacje Metro nie będą mogły być zbyt zaawansowane na procesorach ARM, patrz np. weblogs.mozillazine.org/…/why-windows-classic-.html

 7. bpiec says:

  @Mariusz Kędziora: Cytując Asę (z weblogs.mozillazine.org/…/why-windows-classic-.html):

  blogs.msdn.com/…/building-windows-for-the-arm-processor-architecture.aspx

  which makes it clear that there is no MSDEB path for Windows on ARM.

  "Metro style apps in the Windows Store can support both WOA and Windows 8 on x86/64. Developers wishing to target WOA do so by writing applications for the WinRT … Code that uses only system or OS services from WinRT can be used within an app and distributed through the Windows Store for both WOA and x86/64. Consumers obtain all software, including device drivers, through the Windows Store and Microsoft Update or Windows Update."

  So, Windows Store only and only WinRT APIs. That means no MSDEBs.

 8. Damis says:

  A co zrobić jak sie pojawia kod błędu

Skip to main content