Specjaliści System Center 2012 poszukiwani…


Do tego posta natchnęło mnie kilka rzeczy, które wydarzyły się w ostatnich dniach, które bardzo mocno powiązane są z tematyką Private Cloud, System Center oraz co ważne - rozwojem specjalistów IT.

Poszukiwani specjaliści

System Center 2012W ostatnich kilku(nastu) dniach zdarzyło mi się dostać od 4 różnych osób (w tym 2 z Microsoft i 2 z zewnątrz) pytanie o to czy znam dobrych specjalistów z zakresu System Center.

Przy czym gdy odpowiadałem kilkoma nazwiskami (około 6), które znam i które mogę polecić, to reakcja była dosyć podobna typu "hmmm... no z nimi to już rozmawiałem i są zawaleni robotą". Kiedy zacząłem trochę drążyć temat to się okazuje, że ciężko naprawdę znaleźć takie osoby, które zajmowałyby sie i specjalizowały w rozwiązaniach do zarządzania infrastrukturą IT z rodziny System Center.

A z drugiej strony widać na rynku coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. I gdybym teraz miał w swojej pracy dylematy co robić i jak się rozwijać jako specjalista IT, to jednym z pierwszych kroków byłoby na pewno zainteresowanie się właśnie System Center.

Z jednej strony mówi się o tym jak pewna automatyzacja (czy Private Cloud) jest organiczeniem roli administratorów (bo wszystko "dzieje się samo"), ale z drugiej strony - ktoś musi tym kierować, ktoś musi nad tym panować, ktoś musi to przygotować, skonfigurować i monitorować... Idealne miejsce żeby się wstrzelić...

Zachęcam Was więc do rozpoczęcia przygody z System Center. Możecie zacząć od naszych aktywności vGuru.pl (o nich za chwilę) oraz od spróbowania samemu czym jest System Center. Rozwiązania w wersji 2012 można pobrać w wersji RC i swobodnie można sprawdzić z czym to się je.

A ja dodatkowo spróbuję (myślę, że już w kwietniu) na blogu napisać ludzkim językiem czym jest to System Center, bo patrząc na statystyki odwiedzin posta o tym czym jest Cloud Computing oraz komentarze pozytywne jakie w związku z nim otrzymuję - widać że jest duże zapotrzebowanie na wyjaśnienie łopatologiczne o co w tym chodzi. Bo niby mówimy (jako Microsoft) od długiego czasu o System Center, ale mam wrażenie że niewiedza w tym zakresie jest spora - być może związana właśnie ze zbyt zawoalowanym opisywaniem tej rodziny.

Kurs System Center 2012

Ale już dziś w ramach akcji vGuru.pl, a konkretniej aktywności MVA (Microsoft Virtual Academy) przygotowaliśmy dla Was kolejny kurs po polsku pt. "System Center 2012 i budowa Private Cloud".

W nim możecie dowiedzieć się jak wyglądają podstawowe składniki rodziny System Center, do czego służą oraz jak skorzystać z tego co dają one każdemu specjaliście IT. Zwłaszcza, że znacząco uprościło sie licencjonowanie tej rodziny.

Akcja vGuru - Zostań Guru Wirtualizacji

vGuru.pl - Zostań Guru WirtualizacjiI na koniec już przypomnę tylko, że udało się nam zorganizować moim zdaniem bardzo ciekawą akcję, w ramach której można zdobyć wiedzę techniczną z zakresu wirtualizacji i Private Cloud.

Zaczęliśmy w styczniu i teoretycznie zakończymy w maju. Z jednej strony mamy już szkolenia online w ramach MVA, mamy za sobą mniej więcej połowę IT Campów, czyli mniej formalnych spotkań połączonych z praktycznymi ćwiczeniami. Odbyło się też już sporo warsztatów Akademii Wirtualizacji, które są bardzo chwalone. Rozpoczęliśmy też (w ramach Study Group) publikację pierwszych materiałów video przygotowujących Was do zdania egzaminu z wirtualizacji.

To wszystko jeszcze dodatkowo z elementami zabawy w postaci konkursów prowadzonych regularnie m.in. na profilu vGuru na Facebook - gdzie do wygrania mamy dla Was m.in. Xboxy (z Kinect), subskrypcje TechNet czy koszulki, ale również 100% vouchery na egzamin.

I muszę Wam powiedzieć, że opinie zbierane zarówno od uczestników, ale też poniekąd z poza akcji (np. rozmowy z ludźmi w Microsoft czy rozmowy z Klientami) - pokazują, że akcja się spodobała i jest potrzeba żeby ją nadal robić i jeśli tylko będzie możliwość to kontynuować w przyszłości.

Dlatego zachęcam tych, którzy jeszcze nie spróbowali sami - zajrzyjcie na vGuru.pl i zobaczcie jak dużo wiedzy tam dla Was mamy!

Comments (9)

 1. @xus: Niestety tu trzeba by za bardzo generalizować odpowiadając na Twoje pytanie. Bo są firmy, które potrzebują ekspertów i tam bez doświadczenie 5-7 letniego nie ma co szukać. Ale są też firmy, które np. szukają mniej doświadczonych osób. Co do zdobywania doświadczenia na studiach – to kiedyś kilka osób podawało w komentarzach do jednego z moich postów kilka sposobów na rozsądne "zdobycie doświadczenia".

 2. lolek says:

  a zna ktos firme ktora poszukuje na praktyke?;] doksztalcam sie wlasnie z SC bo mnie zaciekawil;]

 3. Kamil Baczyk says:

  Firm które przyjmą na praktykę nie znam ale zapotrzebowanie na specjalistów jest bardzo duże. Tak jak Mariusz wspomniał są to głównie specjaliści z wąskich dziedzin, tutaj przykładem jest rodzina System Center ale nie zapomniajcie o warstwach które budują całą infrastrukturę. Active Directory jest podstawą jako Identity Service i to wiele infrastruktur rozkłada jeśli nie ma osoby z widzą na ten temat. Dalej to już tylko klocki układanki AD(DNS)+SCCM+SCVMM+ itd…. 🙂 Więc warto się dokształcać i zdobywać rynek 🙂

 4. Kamil Baczyk says:

  Dodam tylko że własną pracą osiąga się najwięcej 🙂

 5. xus says:

  Witam.

  Orientuje się może ktoś o wymogach pracodawców w kwesti doświadczenia w wirtualizacji, czy to z zanajomości produktów Microsoftu, VMWare? Bo z tego co ja znalazłem to ok. 95% (ale niedotyczyło to konkretnie wirtualizacji) pracodawców chce parcowników z dwu letnim doświadczeniem. Ja aktualnie studiuje na 3 roku, prace inżynierską będe pisał w oparciu o Hyper-V i SC. Postaram się w niej jak najwiecej pokazać możliwości itp. Ale czy sama praca inżynierska może być jaką podstawą do udowodnienia pracodawcy o swoich umijętnościach. z góry dziękuje za jakieś informacje

 6. xus says:

  Dzękuje za odpowiedz.

 7. Gall1 says:

  Kamil Baczyk: Zapomniałeś jeszcze o SCUMMVM 😛

 8. Kamil Bączyk says:

  @Gall – oczywiście nie dopisałem ale cała rodzina SC jest dość rozległa 🙂

 9. tom says:

  Firma Promise poszukuje osób na praktykę znających SC http://www.promise.pl/site.aspx

Skip to main content