Microsoft Virtual Academy (MVA) już po polsku!


imageWe wrześniu w bardzo skrótowy sposób wspomniałem o Microsoft Virtual Academy (MVA). Wtedy pisałem, że jest to anglojęzyczny portal edukacyjny Microsoft z ciekawymi kursami online.

Ale od tego czasu udało mi się przekonać korporację, że Polska jest na tyle dużym krajem i na tyle wartym uwagi, żeby zrobili nam polską wersję językową tego portalu. A to dopiero początek...

Czym jest MVA?

MVA w swoim założeniu ma być portalem zbierającym szkolenia online dla specjalistów IT z różnej tematyki (teraz głównie wirtualizacja i Private Cloud, ale też Windows 7). Szkolenia są oczywiście darmowe i dostępne na żądanie - czyli wtedy kiedy nam jest wygodniej je przejrzeć.

Kursy składają się z kilku modułów, w których poznajemy różne tematy w różny sposób - czasem jest to materiał video, czasem artykuł, czasem PDF lub prezentacja.

Dodatkowo każdy kurs posiada wbudowane mechanizmy sprawdzenia wiedzy z poszczególnych modułów. Są to proste testy, które należy zaliczyć, aby móc przejść do dalszych modułów.

imagePrzy okazji zaliczania kolejnych kursów zdobywamy punkty, które pozwalają nam zdobywać kolejne "odznaki" oraz powalczyć w rankingu specjalistów IT (zarówno światowym jak i krajowym - jak widać na rysunku obok - jestem aktualnie 45.508 na świecie i 70 w Polsce).

Mogę już teraz zdradzić, że planuję dla Was bardzo ciekawy konkurs (oparty m.in. o punkty), w którym będzie szansa wygrać Xboxa 🙂 Ale będzie to element szerszych działań, o których juz wkrótce.

Wiem też, że korporacja planuje również bardziej namacalne nagrody (za poziom Platinum) oraz wprowadzenie możliwości wygenerowania certyfikatów w PDF poświadczających ukończenie poszczególnych kursów. Ale o tym pewnie będę pisał w niedalekiej przyszłości.

A na zachętę - dla pierwszych 3 osób, które aktualnie są w TOP10 dla Polski (Kamil Fajertag, Paweł Siulczyński, Paweł Kowalski) mam małe nagrody niespodzianki. Jeśli czytacie mojego bloga - to napiszcie do mnie maila (mariusz.kedziora@microsoft.com) ze zrzutem ekranu z Waszego profilu w MVA. A może jeszcze ktoś z Was ma ochotę zdetronizować chłopaków z TOP3? 🙂

Co jest tam teraz?

Tak jak wspomniałem - portal generalnie był anglojęzyczny, więc możecie tam znaleźć spore ilości kursów po angielsku właśnie. Zdecydowanie zachęcam do zapoznania się z nimi.

Ale do dnia dzisiejszego mamy też tam 3 kursy po polsku:

Co będzie tam wkrótce?

Tu szykujemy dla Was sporo ciekawych materiałów szkoleniowych, które będą się sukcesywnie pojawiały.

Na pewno pojawi się specjalny kurs o wirtualizacji dla specjalistów VMWare (żeby pokazać Wam, czym się różnią te technologie, gdzie są punkty wspólne, oraz jak mogą współistnieć w jednej firmie z korzyścią dla Was - specjalistów IT).

Ale planujemy całkiem duży cykl kursów dot. wirtualizacji jako takiej - od zupełnych podstaw aż do bardziej zaawansowanych tematów. To akurat będzie się działo w ramach pewnych szerszych działań w roku 2012, o których jeszcze będe pisał nie raz. I które na razie niech zostaną niespodzianką.

Zachęcam więc Was już dziś do odwiedzin (i rejestracji) w portalu MVA!

Comments (12)

 1. @Krzysiek: Napisałem Ci już mailem – jeśli osoby mają taką samą liczbę punktów (a tak pewnie jest w wypadku czołówki) to sortowanie i pokazywanie jest po nazwisku (bo nie ma miejsce ex equo). Dlatego zapewne jesteś na 4 miejscu, bo nazwisko masz na daleką literkę 🙂

 2. @CR: Czyli już niedaleko 🙂 Ja podpowiem jedną rzecz – z polskimi tylko kursami ciężko będzie zaatakować pierwszą trójkę, więc trzeba się też przyjrzeć kursom po angielsku 🙂

 3. @Jakub: Z tego co wiem to RSS dla wszystkich szkoleń jest na liście ToDo z dosyć krótkim terminem realizacji. Mam nadzieję, że pojawi się to lada moment.

  Dodatkowo na polskiej wersji językowej – jest box "Aktualności" (po prawej, na dole). W nim jest RSS (blogs.technet.com/…/rss.aspx)
  w którym będę informował o _polskich_ aktywnościach związanych z MVA.

 4. I jednego MVAowca już mamy nagrodzonego 🙂

 5. Jakub Anderwald says:

  Jakiś RSS z nowymi szkoleniami by się przydał

 6. CR says:

  Podejmuje wyzwanie zdetronizowania chłopaków. Jeszcze tylko 18 pozycji i będę nr 1 🙂

 7. CR says:

  @Mariusz: napisałeś, że trzeba się przyjrzeć kursom po angielsku. Nie napisałeś tylko, że należy zaliczyć wszystkie dostępne. Z tego co widzę osoba na 2 miejscu ma prawie wszystkie, więc sądzę, że osoba na pierwszym ma wszystkie. Ale to nic 🙂 nie poddam się tak łatwo.

 8. Krzysztof Walesiak says:

  Mariusz co mam zrobić aby dostać nowe egzaminy?? Byłem już trzeci w Polsce ale spadłem na czwarte a mam już wszystko zaliczone…

 9. Krzysztof Walesiak says:

  Tak już wszystko wiem, dziękuję 🙂 poprostu tutaj napisałem wcześniej niż w mailu 🙂

 10. lolek says:

  ja póki co zamierzam wbić się do pierwszje 50, póki co jestem na pozycji okolo 130;] przez te parę miesięcy trochę się rozrosła liczba użytkowników;]

 11. Andrzej Sulich says:

  Dosc dawno nie zagladalem na MVA a jakis czas temu uzbieralem calkiem duza liczbe punktow (przez jakis czas bylem w pierwszej trojce), czy przy zmianie interface jest rowniez mozliwosc dalszego zbierania punktow? ew czy z tych punktow planowane sa rowniez jakies profity, np. tickety na szkolenia z trenerem?

Skip to main content