Microsoft iSCSI Target – za darmo


Gdy prawie 3 lata temu, na konferencji Heroes Happen Here, chciałem pokazywać dema z klastrowaniem serwerów, potrzebowałem narzędzia w którym mógłbym zorganizować współdzielony storage (który jest potrzebny to zrobienia High Availability).

Oczywiście o rozwiązaniach sprzętowych mogłem zapomnieć (ze względu na cenę). Miałem też jeszcze opcję skorzystania z rozwiązań software'owych komercyjnych (nawet znalazłem wtedy jednego triala firmy StarWind).

imageAle wtedy jako pracownik Microsoft miałem dostęp do Windows Storage Server, w którym było rozwiązanie, które pozwalało uruchomić iSCSI Target na systemie operacyjnym z Windows Server. Niestety nie było to oprogramowanie dostępne dla każdego.

A od dziś Microsoft udostepnił Microsoft iSCSI Software Target całkowicie za darmo.

Po co mi to?

Jeśli tylko chcieliście mieć rozwiązania High Availability (klastry) lub chcieliście korzystać z Live Migration - potrzebowaliście współdzielonego storage. Oczywiście mógł być on typu SAS czy Fiber Channel SAN - to jednak już są naprawdę spore koszty.

A wiele firm jednak potrzebowało możliwości jakie daje iSCSI - czy to były oddziały firm, małe biznesy czy środowiska testowe (gdzie stawianie SAN nie miało sensu).

Oczywiście klient iSCSI (Initiator), który pozwala się w taki sposób podłączać do dysków iSCSI, jest od lat wbudowany w systemy Windows. Ale problem do tej pory był właśnie z jego częścią serwerową (Target).

Co oznacza, że teraz iSCSI Target jest dostępny za darmo? Że teraz każdy może zainstalować to oprogramowanie na Windows Server 2008 R2 i użyć go do stworzenia współdzielonego storage (np. dla celów Live Migration czy właśnie High Availability) - i to wszystko bez potrzeby kupowania rozwiązań sprzętowych.

Na pewno rozwiązanie to sprawdzi się idealnie w laboratoriach, demach lub w środowiskach testowych. Ale oczywiście w środowiskach produkcyjnych jak najbardziej też można go użyć, bo jego wydajność jest regularnie sprawdzana i testowana przez zespół Hyper-V.

Pytania i odpowiedzi

Q: Czy Microsoft iSCSI Software Target jest wspierany w środowiskach produkcyjnych?
A: Tak. Jest jak najbardziej wspierany w takich środowiskach.

Q: Na jakich systemach operacyjnych Microsoft iSCSI Software Target jest wspierany?
A: Wspieramy go w Windows Server 2008 R2 w edycjach: Standard, Enterprise oraz Datacenter.

Q: Czy darmowy Hyper-V Server 2008 R2 może korzystać z darmowego Microsoft iSCSI Software Target?
A: Tak i Nie 🙂 Hyper-V Server może działać jako klient (Microsoft iSCSI Initiator), który będzie się dostawał do iSCSI Target. Ale na Hyper-V Server nie można zainstalować Microsoft iSCSI Software Target.

Więcej informacji

Zainteresowanych odsyłam do:

Comments (6)

 1. @Jarek: Cieszę się, że to dobra wiadomość. Niestety dla IT Pro Momentum nic na razie nie słychać o "zamienniku". Myślę, że jeśli będzie coś więcej słychać – to pewnie dopiero w lipcu/sierpniu.

  @lucas: Spróbuję znaleźć/dostać więcej informacji na ten temat – i jak będę miał to dorzucę jako aktualizację posta.

 2. jarek says:

  Nie tak dawno jak dziś sprawdzałem właśnie StarWinda i pomyślałem też o Microsoft, po kilku godzinach się pojawia informacja u Ciebie, że będzie za darmo no lepszej wiadomosci nie mogłeś podać:D Może jeszcze podasz ze będzie zamiennik programu IT Pro Momentum ? 🙂

 3. LuCas says:

  czy jest gdzieś jakiś artykuł o wydajności ?

 4. michal says:

  Fajna wiadomość dla mniej zamożnych firm.

 5. Rafik says:

  Dzuo lepsze rozwiazanie ma konkurencja i do tego w wersji darmowej a co najwazniejsze dziala nawet na windows clinet. MS ograniczyl sie tylko do serwerow 🙁 Caly artykul w wersji polskiej:

  domenatestowa.wordpress.com/…/artykul-jak-prosto-skonfigurowac-programowy-iscsi-target-by-uruchomic-pierwszy-cluster

Skip to main content