Windows Phone 7 – Nasz pierwszy miesiąc


Minął miesiąc od kiedy jestem posiadaczem telefonu z Windows Phone 7, więc z trochę szerszej perspektywy mogę napisać o codziennym użytkowniu i korzystaniu z tego telefonu.

Zainteresowanych odsyłam do posta Windows Phone 7 - Nasz pierwszy tydzień, bo w kilku miejscach dziś odniosę się do tego co wtedy pisałem (po tygodniu korzystania z teo systemu/telefonu).

Czy minusy nadal dokuczają?

Po tym jak pisałem o 4 minusach, to okazało się, że dwa z nich mam z głowy (lub lada moment będę miał). Otóż funkcja "Kopiuj i Wklej" ma się pojawić w marcu w pierwszej dużej poprawce dla tego systemu. A dzięki sugestii Marcina w komentarzach kupiłem sobie 5 sztuk przejściówek do ładowarki i nie mam z tym już żadnych problemów.

Nadal niestety problem małych możliwości dostosowania systemu oraz współdzielenia internetu (tetheringu) - zostały nierozwiązane. Teoretycznie drugi problem też mi się rozwiąże za jakieś 2-3 tygodnie (bo dzięki szefowi i mojej firmie dostanę drugą kartę SIM i wewnętrzny modem GPRS do laptopa). No ale nie jest to pewnie opcja jakiej życzyłoby sobie większość ludzi.

Gdybym po miesiącu miał dodać jeszcze jakieś minusy, to mógłbym się pokusić o dodanie tu baterii. O ile na początku myślałem, że krótki czas działania baterii to efekt mojego intensywnego korzystania z nowej zabawki, o tyle po miesiącu widzę że to jednak normalny stan. Telefon muszę w sumie ładować raz dziennie (a starą Nokię 6310 nadal ładuję raz na 2 tygodnie!). Ale jednak swoje robi 4,3" ekran (popularnie zwany z biurze "lotniskowcem") oraz drugi czynnik, o którym już za chwilę...

I jeszcze jeden minus, który mi wyszedł (a ostatnio zapomniałem o nim napisać), czyli blokowanie telefonu. To bardziej kwestia polityki Microsoft, która wymaga ode mnie posiadania PINu w telefonie (nie do karty SIM, a do telefonu). Ale o ile w WM 6.1 blokowanie na PIN działało po pewnym czasie nieużywania telefonu (było to chyba 3-5 minut) to tutaj telefon jest blokowany za każdym razem jak go wyłączę. Więc każde wyłączenie wymaga ode mnie przy włączeniu podania PINu, co jest trochę uciążliwe... Ale tu też słowo komentarza za chwilę.

Plusy

Obawiałem się, że po pewnym czasie plusy wymienione poprzednim razem przestaną być plusami, ale nie uwierzycie - nie przestały, a na dodatek pojawiło się ich jeszcze kilka dodatkowych 🙂

Czyli przypomnę tylko, że wtedy dla mnie plusem było:

 • Szybkośc i responsywność
 • Obsługa więcej niż 1 konta Exchange
 • Czytanie poczty
 • Obsługa i wygląd kalendarza
 • Mobilny OneNote
 • Super przeglądarka (to zdecydowanie mój numer 1)
 • Przyjemna konfiguracja (bez setek podmenu)
 • Integracja z Facebook
 • Marketplace

Muszę po tym czasie powiedzieć, że telefon spełnia swoje funkcje i nie przeszkadza to, że jest telefonem bardziej konsumenckim niż korporacyjnym!

No dobra, a co jeszcze przez ostatnie 3 tygodnie udało mi się dobrego i przydatnego wyłapać?

Ekran zablokowanego telefonu

Tu nawiązanie do minusa, o którym pisałem - że telefon wymaga ode mnie podawania PINu przy każdym włączeniu. Ale po pierwsze - ekran tego telefonu jest pojemnościowy, co znaczy, że w kieszeni są małe szanse na to, żeby się sam odblokował czy wpisał sam nieprawidłowy PIN 6 razy. Więc może warto go jednak do kieszeni wkładać włączonego... To sprawdzę w kolejnych dniach.

A druga ważniejsza rzecz, którą tu chciałem opisać jako naprawdę spory plus. To ekran startowy zablokowanego telefonu. Jest na nim chyba wszystko czego człowiek mógłbym potrzebować od telefonu, a jednocześnie jest to przedstawione w bardzo uproszczony i ergonomiczny sposób:

 • zegarek (w sumie od długiego czasu nie używam już klasycznego zegarka)
 • kalendarz (pokazujący najbliższe spotkanie)
 • nowe maile i SMSy (pokazywane dla moich 3 skrzynek!)
 • nieodebrane telefony (prosta ikonka i liczba tych nieodebranych)
 • odtwarzacz muzyki (dostęp do pauzy, głośności czy przewijania utworów)

Naprawdę rozwiązanie ekranu startowego jest świetne, i co ważniejsze bardzo się sprawdza na codzień.

Zdjęcia

Nie myślałem, że będę telefonem robił tyle zdjęć czy filmów, ale...

Jest kilka elementów, które naprawdę świetnie są zrobione w tym telefonie:

 • szybkość działania - teraz nawet przy zablokowanym telefonie wystarczy wcisnąć klawisz migawki (obowiązkowy i sprzętowy w każdym telefonie!) a aparat jest gotowy do zrobienia zdjęcia. Drugie kliknięcie i zdjęcie gotowe. A telefon nadal zablokowany! Super.
 • dostęp do zdjęć - rozwiązanie banale, a strasznie wygodne. Po prostu jak robię zdjęcia to często mam ochotę zobaczyć jak wyszło. Niby pojawia się ono często po zrobieniu... ale w Windows Phone 7 wystarczy przesunięcie palcem po ekranie i z funkcji aparatu przechodzi do zdjęć w galerii, drugie przesunięcie palcem powraca do aparatu - super!
 • jakość zdjęć - zdjęcia są naprawdę w dobrej i fajnej jakości, a na dodatek wbudowana lampa z 2 diod LED działa naprawdę świetnie w ciemniejszych miejscach
 • wygodne wideo - nagrywanie filmików jest równie proste i szybkie jak zdjęć. Klikam migawkę i od razu na ekranie aparatu mogę się przełączyć na robienie filmów. Już kilka razy udało mi się fajne momenty z moim synem uchwycić. Aha - wideo można tak samo podglądać jak zdjęcia - przesunięcie palcem i mam podgląd, przesunięcie i wracam do robienia filmu.

Klawiatura

To było coś czego obawiałem się najbardziej. Brak fizycznej klawiatury i jednak kiepskie pierwsze wrażenia z przed pół roku jak bawiłem się telefonem z WP7 przez 5 minut.

Jak jednak palce przyzwyczaiły się do nowej klawiatury (i nowego, pojemnościowego ekranu) to pisanie stało się naprawdę wygodne i banalne. Nie mam problemów z trafieniem w klawisze ani z prędkością pisania. Telefon świetnie sobie radzi z moim pisaniem.

Klawiatura ma jeszcze wygodnych dodatków, bo np. przy wpisywaniu adresu w przeglądarce jest osobny klawisz z całym skrótem ".com", a na dodatek jak się go przytrzyma to dorzuca inne pełne domeny (szkoda, że nie ma ".pl"), co wyraźnie oszczędza czas na wpisywanie adresów. Podobne wygodne "skróty" są związane z klawiszami typu "." (gdzie po przytrzymaniu dostaniemy jeszcze :, ", &, +, -) czy z osobnym klawiszem na predefiniowane emotikony. Też bardzo ułatwiają życie!

Aplikacje

Aplikacje to też świetna sprawa - dostępne w Marketplace w wygodny i prosty sposób. Mam na telefonie już kilka(naście) aplikacji, a ich instalacja i odinstalowywanie są banalnie proste i szybkie! Mam kilka aplikacji, z których pewnie nie skorzystałbym nigdy w poprzednim telefonie, a tu jednak je mam... z ciekawszych (i darmowych):

 • Flashlight - latarka, która o dziwo czasami się przydaje 🙂
 • The Clock - zegarek, duży, nocny zegarek z opcją budzika
 • Picture Frame - album zdjęć działający jak cyfrowa ramka na zdjęcia
 • Speaker Timer - idealny przy prowadzeniu sesji, pilnuje czasu
 • Browser to WP7 - pozwala doczytać coś na telefonie co czytałem na kompie

Magnetyzm telefonu

Ostatnia kwestia to coś, co ciężko mi nawet opisać i ująć w słowach - zwłaszcza w kontekście stwierdzenia czy to plus czy minus. Może od obserwacji zacznę.

Gdy ponad 2 tygodnie temu napisałem na Facebooku:

Dziś na wewnętrznym spotkaniu pracowników Microsoft w Warszawie była ciekawa scena... Jakieś 50% sali wpatrywało się na początku w swoje telefony (z Windows Phone 7) i dzielnie coś tam klikało 😀 Chyba mocno uzależniający jest ten telefon I/LUB to fajna nowość i wszyscy dzielnie go rozpracowują i nie mogą się nabawić (jak to z nowymi rzeczami)... Wcześniej jak wszyscy mieli WM 6.1 nie było tego tak widać 🙂

to sam pomyślałem, że to pewnie kwestia tego, że ludzie dostali nowe zabawki, no to wiadomo, że każdy chciał potestować (choć propozycje w komentarzach na Facebooku były ciekawe).

Ale po tym miesiącu widzę, że ten telefon po prostu wciąga. Łapię się na tym, że bardzo często zaglądam w niego - czy to przeczytać pocztę (co kiedyś było mniej wygodne), czy obejrzeć coś na jakiejś stronie (co kiedyś było zdecydowanie mniej wygodne) czy szybko i prosto zajrzeć na Facebooka. Ma to minus na pewno w zużywalności baterii, którą jak wspominałem wcześniej - muszę ładować raz dziennie.

Dlatego do końca nie wiem czy to plus czy minus, bo widzę, że to pewien rodzaj uzależnienia 🙂

Jakie zmiany w WP7?

Czyżby Windows Phone 8?Mobile World Congres, który odbył się w Barcelonie był okazją do przekazania przez Steve'a Ballmera informacji o tym, czego można się spodziewać w Windows Phone 7 w przeciągu stosunkowo krótkiego czasu.

Wyciągając to co najważniejsze:

 • Internet Explorer 9 - testuję własnie wersję RC na kompie (polecam!), a jak wrzucą to w telefon to będzie naprawdę super, IE9 korzystał będzie też ze sprzętowej akceleracji
 • Współpraca ze SkyDrive - tu faktycznie aktualnie jest bardzo minimalna współpraca i jak to będzie dopracowane to się będę bardzo cieszył
 • Wielozadaniowość - prawdziwa, a nie tylko w postaci działania aplikacji w tle. Na dodatek będą z tej opcji mogły korzystać firmy trzecie. Możecie zobaczyć sobie małe demo
 • Integracja z Twitterem - tak jak teraz Facebook i Live integrują się hubem People, tak wkrótce będzie to samo z Twitterem

A jako ciekawostka - proponuje obejrzeć jak będzie można się bawić korzystając jednocześnie z WP7 i Kinecta: Windows Phone and Kinect for XBox 360.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że kolejna paczka moich opinii (naprawdę szczerych i związanych z intensywnym używaniem telefonu!) pomoże Wam podjąć decyzję o wyborze telefonu/systemu.

Ja mimo mocnego przywyczajenia do WM 6.1 i początkowych obaw - myślę, że teraz postawiłbym zdecydowanie na WP7. Dostałem też kilka pytań, czy jakbym nie pracował w Microsoft to czy teraz zdecydowałbym się na telefon z Androidem czy może z Windows Phone 7. I gdybyście zapytali mnie o to 3 tygodnie temu odpowiedziałbym pewnie "cieżko powiedzieć", ale pytając dziś odpowiem "zdecydowanie spróbowałbym WP7" - bo naprawdę sprawdza się bardzo dobrze w codziennym korzystaniu.

I to chyba tyle z moich wrażeń. Kolejne postaram się napisać jak wyjdzie ta długo oczekiwana poprawka z Copy&Paste i może kilkoma innymi rzeczami 🙂

Comments (21)

 1. @Pivex: Polski język w WIndows Phone 7 ma się pojawić razem z dużą aktualizacją, która niestety nie ma określonej daty pojawienia się. Była mowa że możliwe, że będzie to rok 2011. Przy kupnie telefonu powinna być informacja, że telefon ma aktualnie tylko kilka języków wspieranych.

 2. @Maciej: Nie miałem potrzeby zmieniać/ustawiać dzwonków, więc ten brak mi nie przeszkadza zupełnie. Flash/Silverlight – byłoby miło jakby było, ale też na razie nie jest to coś co mi przeszkadza.

  @wodt: Co można było zrobić z WP7 na polskim rynku? Można było czekać do czasu wypuszczenia pełnego wsparcia (zapewne w tym roku już) albo wypuścić telefon chwilę wcześniej dla maniaków, gadżeciarzy i dla tych wszysykich, którzy lubia próbować nowości nie koniecznie mając dostępne wszystkie opcje i nie koniecznie mając dostępny język polski. Stąd WP7 pojawił się w Polsce mimo braku pełnego wsparcia. Ja uważam, że to dobra decyzja (nawet jeśli kilka osób mówi, że to "niedopracowany" telefon)

  @Łukasz: Zdecydowanie można podpiąc wiele kont innych niż Exchange. Ja aktualnie mam podpięte 3: 2x Exchange'owe + 1 z GMaila.

  @Tomek: Niestety nie mam jak sprawdzić co się stalo z Twoim komentarzem 🙁 Nie ma go w bazie (czasami wpadają komentarze do bazy, a przez system są kwalifikowane jako spam i wymagają ręcznej moderacji, ale Twojego nie widać).

  @Mateusz: Ale Ty masz tak, że żeby sprawdzić pocztę musisz zestawiać VPN? Bo faktycznie VPNa na razie nie ma w WP7, ale w moim regulrnym korzystaniu nie brakowało tego jeszcze.

 3. wodt says:

  A ja mam pytanie o marketplace. Rozumiem, że korzysta się z niego za pomocą live id? I działa nawet to zarejestrowane na Polskę?

 4. Maciej Wilgucki says:

  @wodt

  Nie działa. Musisz mieć konto zarejestrowane np. w Stanach Zjednoczonych. Zmiana zarejestrowanego wcześniej konta z polskiego na USA nic nie da. Musisz założyć nowe konto i na nie jako pierwsze zalogować się podczas pierwszego uruchomienia telefonu. Niestety w ten sposób tracisz możliwość synchronizacji dokumentów OneNote z Twoim prawdziwym kontem.

  @Mariusz

  Do wad dodałbym brak możliwości zmiany konta, z którym synchronizuje się OneNote oraz brak dostępności dla polskich kont marketplace, jak również konieczność zmiany lokalizacji systemu operacyjnego w celu umożliwienia korzystania z marketu z aplikacji Zune.

  Dosyć niemiłym zaskoczeniem był dla mnie brak możliwości zmiany dzwonka.

  Sam aparat fotograficzny (również posiadam HTC HD7) nie zachwycił mnie. Ale to już chyba wina samego HTC.

  Ostatnią wadą jest brak obsługi Flasha/Silverlighta w przeglądarce. Sama przeglądarka spełnia swoje zadanie i nie mam powodu, by na nią narzekać.

  Zalety wymieniłeś chyba wszystkie. Od siebie dodam jedynie, że praca z OneNote (mimo początkowych zgrzytów) to coś wspaniałego. Przygotowałem notatki na spotkanie na desktopie, zsynchronizowałem je z chmurą i kilka chwil później miałem je w telefonie. Najlepsze jest to, że poza stworzeniem samej notatki nie musiałem nic więcej robić.

 5. wodt says:

  @Maciej Wilgucki

  Tak myślałem… Cóż.. uważam że windows phone 7 to niezły system. Microsoft podobnie jak apple wypuścił system który wymaga poprawek, ale te poprawki sukcesywnie wprowadza (lub zamierza wprowadzać). Jednak brak polskiego marketplace to dla mnie dyskwalifikacja. Takie telefony w ogóle nie powinny pojawić się na naszym rynku. Mieszkam w Polsce i nie chcę rejestrować się jako obywatel innego kraju. Wystarczy że robiłem tak przy xbox live, ale jak tylko pojawiła się taka możliwość zmigrowałem do polskiej wersji usługi. I dzięki temu nie będę miał możliwości korzystania z marketplace? Porażka… W takim razie wstrzymam się 5 lat zanim Microsoft zdecyduje się wprowadzić marketplace do naszego kraju 🙂

 6. Maciej Wilgucki says:

  @wodt

  To, że telefony pojawiły się na polskim rynku jest zasługą marketingowców sieci komórkowych.

  Nie sądzę byś musiał czekać 5 lat. Wieść gminna niesie, że jeszcze w tym roku WP7 ma oficjalnie zawitać do Polski.

 7. Ktos says:

  AFAIK to ten telefon (w zasadzie żaden obecny) nie były przeznaczone na polski rynek, dlatego też Marketplace/Zune nie działają. A tu kilku producentów i operatorów stwierdziło, że dadzą nam niezlokalizowany i nie do końca działający system, bo jest fajny.

  Z jednej strony fajnie, z drugiej nie do końca 😉

 8. ziembor says:

  Mariusz,

  LG Swift 7 – baterię musze ładować raz na 2, czasem 3 dni. Co jest problematyczne bo odzwycałem się od codziennego ładowania jakie miałem na HTC 🙂

 9. Łukasz Jagiełło says:

  A jak wygląda obsługa wielu kont email nie-Exchange np. 2 konta w google-u + typowy imaps/pop3s.

 10. Tomek 'tnt0' Lipinski says:

  Takie same problemy mial na poczatku Appstore. Nawet teraz chcac sciagnac Onenote musialem specjalnie zakladac nowe konto w Appstore US.

 11. ToMeK says:

  @Tomek 'tnt0' Lipinski

  Co do OneNote i appstore to jest to inny problem niż ten o którym myślisz. Microsoft publikując OneNote na iOS po prostu nie wypuścił jej nigdzie poza Stany. To sprzedającywystawiający nałożył to ograniczenie. Tak samo zrobili z aplikacja Bing.

  @Mariusz – pewnie nie masz jak sprawdzić, ale wczoraj się spisałem, wysłałem … a dzisiaj nie ma mojego tekstu w komentarzach 🙁

 12. Mateusz Kierepka says:

  Mi udało się używać telefonu z WP7 trochę dłużej 😉

  LG E900 i tu nie mam takich problemów z baterią – faktycznie raz dziennie lub raz na 24h trzeba ładować – bo może się okazać, że nie wystarczy na rozmowy (dużo ich prowadzę)

  Pozostałe wady wymienione. (Brak MarketPlace, brak CopyPaste, fatalnie wolnie wgrywane aktualizacje do systemu – pierwsza poprawka miała być 07.02.2011). Do wad zaliczyłbym też działanie Bing-a jak ustawi się lokalizację na Polskę – tu wtedy prawie nic nie działa normalnie, wyszukiwanie lokalizacji i praca z GPSem też nie wesoła. Dobrze, że posiadam możliwości programowania i mam już własną mapkę…

 13. Mateusz Kierepka says:

  Zapomniałem o największej wadzie WP7 – braku VPN-a. Dla mnie to jeden z powodów, by aktualizację poczty mieć tylko przez komputer lub WiFi w pracy…

 14. michal says:

  A ja mam takie pytanie – jak to jest w zasadzie z tymi kontami Live? Gdy kilkanaście miesięcy temu zakładałem sobie konto, chciałem mieć prosty adres, w związku z czym założyłem je w domenie live.com (musiałem trochę pokombinować). Obecnie jako adres zamieszkania mam podaną Polskę, a mimo to Marketplace działa bez problemów. Gdzie można sprawdzić w jakim kraju mam zarejestrowane konto?

  Poza tym mój HTC 7 Trophy działa po prostu niesamowicie – nie zamieniłbym tego telefonu na żaden inny, no chyba, że miałby również Windows Phone 7 na pokładzie 😉 To czego mi w nim brakuje to "to-do" (nie wiadomo jaka będzie przyszłość). Początkowo brakowało mi również możliwości przesyłania filmów w mmsach, ale przypomniałem sobie, że nawet na poprzedniej komórce nie dało się z tego korzystać – nawet krótkie filmy przekraczały maksymalną wielkość mmsa. Szkoda jednak, że nie można zbudować pokazu slajdów albo dołączyć pliku dźwiękowego. Brakuje mi również możliwości nagrywania rozmowy telefonicznej. To czego mi najbardziej brakuje to profile (zwłaszcza czasowe) – predefiniowane ustawienia głośności dzwonków oraz wibracji. Chętnie napisałbym jakąś aplikację, która naprawiłaby ten problem, ale niestety z tego co wiem to z poziomu Silverlighta nie ma dostępu do ustawień telefonu.

 15. Mateusz Kierepka says:

  Tak – by odebrać pocztę mam 2 opcje VPN lub OWA (zostaje mi to drugie)

  Jest jeszcze jedna bardzo wkurzająca opcja w WP7 – gdy tak jak ja mam prawie 900 kontaktów zaimportowanych z poprzednich systemów to większość nie działa dla wysyłania SMSów! Po za tym jak jedna osoba ma 2-3 telefony to i tak nie działa mi wysyłanie SMSów na drugi telefon (SMSy można wysyłać tylko na telefon zaznaczony jako mobile….)

 16. ToMeK says:

  @Mateusz …a takie głupie pytanie- nie da się dodać wielu kontkatów typu mobile?

 17. Mateusz Kierepka says:

  @Tomek – da się, tylko ja chce mieć jednego Kowalskiego i mieć do niego wszystkie telefony komórkowe. Tu jest problem – bo tylko jeden może być typu mobile 😉

  To wygląda tak jak wybierzesz jedną z osób:

  Call Mobile

  Text Mobile

  Call Home

  Call Work

  Call Work2

  itp 😉

  Nie ma więcej Text…

 18. michal says:

  No i mamy pierwszy update do WP7 😀

 19. pawel says:

  Ja tego nie rozumiem. Miało być tak że producenci dostaną pozwolenie na sprzedaż telefonów z W7M tylko po pomyślnej weryfikacji sprzętu przez MS a itak po wypuszczeniu update 10% telefonów "padło".

 20. Pivex says:

  No wszystko pięknie tylko kiedy będzie język polski w telefonie. Mi to osobiście na razie nie przeszkadza, ale 8 marca kupiłem żonie telefon HTC Mozart i wszystko pięknie, tylko ona chce język polski. Jeśli coś wiecie na ten temat dajcie znać

Skip to main content