Modernizujemy CodeGuru i WSS


Teraz mogę już napisać kilka słów więcej o tym, co ostatnio w pracy zajmowało mi spory kawałek każdego dnia. Od listopada (a w zasadzie nawet ciut wcześniej) zaczęliśmy prace modernizacyjne na dwóch portalach społecznościowych, którymi się opiekuję.

Oczywiście jak macie ochotę przeczytać więcej na ten temat to odsyłam do newsa na WSS lub CodeGuru. Ale pomyślałem, że do oficjalnego komunikatu dopiszę jeszcze dla moich czytelników dwa słowa komentarza.

Moja historia z WSS (i CodeGuru)

WSS.plOtóż z portalami (a konkretniej WSS.pl) byłem związany praktycznie od samego początku. Jeszcze nawet nie myślałem o pracy w Microsoft, a już na portalu byłem i korzystałem.

Przeszedłem też na nim pewną drogę, od osoby tylko czytającej, poprzez osobę, która czasem się wypowiedziała tu czy tam, aż po funkcję wtedy Moderatora portalu. To był taki moment kiedy przygoda z technologiami z Microsoft zaczęła mi sprawiać naprawdę dużą przyjemność.

W związku z tym naprawdę bardzo się cieszyłem jak dołączałem do Microsoftu, że będę gdzieś w pobliżu tego portalu. Przez 3 lata w mniejszym lub większym stopniu włączałem się w jego życie, ale tak naprawdę to od czerwca tego roku portal WSS.pl (oraz CodeGuru.pl) stał się moją codzienną pracą.

Jest to o tyle dobre, że naprawdę czuję wielki sentyment do samego portalu jak i ludzi, których dzięki niemu poznałem (i nadal poznaję!). Ludzi, którzy czasami mają wiedzę 5x większą niż moja, czasem potrafią dużo mocniej niż ja .

Co z tą modernizacją?

Jak napisałem - miałem okazję obserwować portale praktycznie od samego początku, a w pewnym momencie nawet dosyć istotnie przyczynić się do ich rozwoju (i utrzymania) technologicznego.

Widziałem też jak zmieniały się w czasie wymagania ludzi korzystających z nich - i to nie tylko tych biernych czytelników (których w sumie na WSS i CodeGuru jest 150.000 miesięcznie), ale przede wszystkich tych aktywnych. Pamiętam nie raz dyskusje z Ekspertami i Redakcją o tym jak dana funkcjonalność ma działać i czy jest na pewno potrzebna.

Przez cały ten czas rozbudowywaliśmy portale dosyć intensywnie (czasem wdrożenia nowych rzeczy działy się co tydzień). Minus tej sytuacji był taki, że nie był to dobrze zaplanowany rozwój, więc część rzeczy była czasem po prostu doklejana i wciskana tam, gdzie akurat było jeszcze miejsce.

Umknęło nam w tym wszystkim usability (przepraszam, ale wolę to słowo niż polskie "użyteczność"). I o ile dla ludzi, którzy tak jak ja spędzili na portalu 7 lat, to każda nowość była fajna i szybko rozpracowywalna, o tyle dla nowych osób - portale były naprawdę skomplikowane w korzystaniu. Po prostu ilość opcji i elementów przerażała...

Siedliśmy więc jakiś czas temu i zaczęliśmy się zastanawiać co można byłoby zrobić, żeby portale były naprawdę wygodne - zwłaszcza dla tych nowych osób. Żeby może wygląd portali odświeżyć, bo nie był zmieniany od kilku lat i trochę "straszył" historycznym wyglądem i elementami.

Stan prac

Tak jak napisaliśmy w newsie na portalach - aktualnie z grupą około 20 osób testujemy dosyć intensywnie makiety nowego wyglądu portali. Na razie testujemy zachowania i układ elementów.

Ja z mojego punktu widzenia muszę powiedzieć, że jest naprawdę nieporównywalnie lepiej. Sam oczywiście zgłosiłem już wiele uwag, ale są to raczej szczegóły niż grube uwagi koncepcyjne. Zresztą widzę, że w tej grupie też jest sporo tych pozytywnych wrażeń. Te negatywne od razu zamieniamy w pozytywne - korzystając z tego, że wiele rzeczy na makietach można swobodnie zmieniać.

Świetnie mi się współpracuje z K2 i człowiekiem od usability. Widać w jego podejściu przemyślenie sytuacji oraz to, że potrafi się dopasować do zmieniającej się sytuacji, kiedy opisujemy mu dodatkowe, ważne dla nas rzeczy. Mam nadzieję, że ten etap bardzo pomoże tej modernizacji. Bo zanim nawet grafik usiądzie do komputera (nie mówiąc już o programiście), to będziemy mieli naprawdę dobrze przemyślane portale.

No nic - nad makietami cały czas pracujemy. Jak do pracy siądzie grafik to może za jakiś czas pokażemy więcej. Ale to co będziemy chcieli pokazać (jako zmodernizowane portale w wersji beta) pojawi się w okolicach kwietnia. Wtedy prace programistyczne będą w połowie i jeszcze będzie sporo okazji na ewentualne uwagi szerokiej publiczności.

Na koniec: podziękowanie dla społeczności

Wracając jeszcze do społeczności i ludzi, którzy tworzą lub współtworzą te portale. Poza oczywiście Redakcją portali, jest też spore grono osób, które bardzo intensywnie udzielają się przez cały rok na WSS i CodeGuru - czy to zgłaszając newsy, pisząc artykuły czy pomagając ludziom na forum.

Takim osobom - poza wymienieniem ich na stronie podsumowującej kolejny rok działania portali - chcieliśmy w imieniu Redakcji portali i Microsoft Polska przekazać drobne upominki oraz małe podziękowania.

Wczoraj zacząłem ich wysyłkę i pewnie do końca tygodnia wszystkie przesyłki powinny zostać rozesłane. Poniżej małe obrazki tego, czego nasi najaktywniejsi użytkownicy mogą się spodziewać w klasycznych skrzynkach pocztowych.

Dyplom - Podsumowanie Roku 2010 - CodeGuru  Dyplom - Podsumowanie Roku 2010 - WSS

Raz jeszcze dzięki dla Was. A jeśli ktokolwiek z czytelników mojego bloga ma ochotę się zaangażować w tworzenie tych portali - to zachęcam do kontaktu.

Następne newsy z pola walki pojawią się znowu za jakiś czas.

Comments (13)

 1. @Pablo: Zdecydowanie nie 🙂 To był bardzo dobry przykład (i nauczka) jak pewnych rzeczy NIE robić. Tam było budowanie jednego portalu od podstaw, tu jest modernizacja dwóch istniejących portali. To kluczowe różnice.

  Zresztą widać (wśród uczestniczących w projekcie recenzentów), że nowe rozwiązania bardzo się podobają. I mamy szanse je zobaczyć DUŻO wcześniej niż dzień przed startem projektu 🙂 Niedługo sami zobaczycie w publicznej wersji beta, a może nawet chwilę wcześniej jak będziemy do makiet mieli projekty graficzne.

  @Amadeusz: Tak, to też był jeden z celów modernizacji – czyli unowocześnienie wyglądu portali i wprowadzenie do nich pewnej świeżości 🙂

 2. @SWid: Ja osobiście jako pierwszą kojarzę windows2003.pl

  Jeśli chodzi o wielkość czcionki to wzięliśmy to pod uwagę przy modernizacji. Będzie systemowa opcja powiększania sobie czcionki. A z szerokością strony – tu się chyba nic nie zmieni – nadal jest to na 1024px szerokości.

 3. Anonymous says:

  Ooo trafiłem na "tapetę" 😉 Powodzenia w pracach nad vNext WSS/CG!

 4. Amadeusz says:

  Rozumiem, że wraz z usability poprawi się także wygląd portali, bo ten obecny faktycznie jest raczej z poprzedniej epoki. 😉

 5. @Mariusz: Odezwij się mailowo na redakcja@wss.pl

 6. Pablo says:

  ITCore v2 nadchodzi?

 7. Moze bym sie chcial zaangazowac w moderniazacje chociaz z czasem krucho.

  Czego oczekujesz to moze sie jednoznacznie okresle

  M.

 8. SWid says:

  Czy ktoś jeszcze pamieta pierwszą nazwę portalu WSS ? Ja próbuję sobie przypomnieć ale nie jestem pewien (chyba dopadło mnie otępienie pamięciowe z powodu zbyt wielu lat spędzonych przed kompem :-)…

 9. SWid says:

  Osobiście żałuję że portale wss i codeguru nie reagują na zmianę wielkości czcionki w IE (zresztą ten blog także). I jeszcze gdyby nie zostawały puste pasy po obu stronach szerszego ekranu byłoby super. Niestey więszość portali dzisiaj nie dba już o takie funkcjonalości. Kiesyś portale MS charakteryzowało to że dostosowywały się do szerogości okna przeglądarki i można było soie zwiększyć czcionke "bez strat" w układzie strony… Wiem że mogę sobie powięszyć całość przez "ctrl +", ale radzę sobie tak że mam na stałe włączoną opcję IE: Accessability¦Ignore fon sizes specified on webpage. Trochę się text rozjeżdża i nakłada ale da się żyć 🙂 a dla mnie czyta się dużo wygodniej…

 10. yacoob says:

  @SWid – czy to nie było aby itfaq.pl ?

 11. Mariuszu zgodnie z prosba poszedl mail na redakcja@wss.pl

 12. Artur Stanisławski says:

  WSS będzie przebudowany czy znika jak czytamy na www?

 13. DENI says:

  czy jest gdzies podglad do zawartosci codeguru i wss ?
  kiedy wystartuje jego nastepca ?
  dlaczego nie ma podgladu do zawartosci codeguru i wss ?

Skip to main content