Rok 2010: Blogowe podsumowanie


Miałem zrobić podsumowanie kolejnego roku pisania tego bloga jeszcze w grudniu, ale nie udało się to. W styczniu jak widać też łatwo nie było, więc z miesięcznym opóźnieniem spróbuję w kilku słowach zebrać ciekawostki z mojego blogowania w 2010 roku.

Kilka liczb

W roku 2010:

 • ja napisałem 106 postów (czyli średnio prawie 9 wpisów miesięcznie)
 • Wy do tego dorzuciliście się 960 komentarzami (czyli średnio ponad 9 komentarzy w każdym poście)
 • w szczytowych momentach 889 osób subskrybowało RSSy dla moich postów
 • na blip.pl miałem 140 obserwatorów

Najchętniej czytane posty

W tym roku stworzyłem na blogu specjalną podstronę, na której zebrałem najlepsze (moim zdaniem) posty. Tam zachęcam do zajrzenia, zwłaszcza osoby, które są tu stosunkowo nowe.

Ale poza tymi wpisami - chciałem zebrać też najczęściej czytane przez Was wpisy w 2010 roku (tym razem w przeciwieństwie do tej specjalnej strony, jest to całkowicie obiektywna lista)

 1. Co to jest chmura (Cloud Computing)?
  Czyli moja próba wyjaśnienia od A do Z czym jest ta chmura, o której wszyscy dookoła mówią. Tym postem zainteresowało się najwięcej osób w całym 2010 roku. To też pokazuje że wiele osób chce się dowiedzieć o co w tym wszystkim chodzi. Mam nadzieję, że udało mi się to wyjaśnić.
 2. Windows 7 - wybrać 32-bit czy 64-bit?
  Też miałem dylemat co wybrać i Wy chyba też macie, bo wpis ten notuje całkiem sporo odwiedzin. Ja finalnie wybrałem wersję 64-bitową - we wpisie dowiecie się dlaczego.
 3. Strona: Moje prezentacje
  Zrobiłem ją chyba w połowie roku i zebrałem na niej zarówno informację o sesjach jakie miałem przyjemność prowadzić jak i pliki z prezentacji. To ciekawe kompendium wiedzy.
 4. Jak zbudować Private Cloud?
  To podejście do chmury zaczęliśmy mocno promować w listopadzie na TechEd Europe. Chodzi o wykorzystanie istniejących zasobów w firmie + skorzystanie z tego co daje technologia Microsoft - żeby razem stworzyć sobie chmurę prywatną. Więcej szczegółów we wpisie.
 5. Praca w Microsoft - jak, dlaczego, kto, kiedy
  A to historia mojej rekrutacji do Microsoft oraz tego jak to się stało, że dziś pracuję jako IT Pro Evangelist w jednej z największych firm technologicznych świata. Myślę, że warto przeczytać jeśli interesuje Was praca w Microsoft.
 6. VPN bez VPN, czyli Direct Access - działa super!
  W połowie roku dołączyłem do pilota Direct Access, który był wdrażany w naszej korporacji. Opisałem pierwsze wrażenia oraz to jak to działa, że bez żadnych problemów można korzystać z zasobów wewnętrznych firmy bez zestawiania tradycyjnego połączenia VPN.
 7. Windows vs. Linux - ale zamieszałem
  A to ciekawa była przygoda. O tym jak to wysłałem pewne niespodzianki dla fanów Linuxa i co z tego wynikło. Nie warto opisywać tego tu - po prostu przeczytajcie cały wpis.
 8. Kto pracuje w Microsoft Polska?
  Jeśli ciekawiło Was kto pracuje w Microsoft Polska i dlaczego niektórzy z pracowników nie znają się na technologicznych aspektach technologii Microsoft (czyli np. nie potrafią wypalić obrazu ISO) - to w tym wpisie staram się wyprostować kilka spraw.
 9. Specjalizacja a bycie na czasie
  Całkiem spory kawałek dyskusji (swoją drogą bardzo duża liczba Waszych komentarzy: 33 sztuki) o tym czy warto się specjalizować w jednej działce w IT.
 10. Polskie blogi pracowników Microsoft (2010)
  Moje tradycyjne, coroczne, zestawienie pracowników Microsoft Polska piszących swoje blogi. Zapewne niedługo trzeba będzie przygotować takie zestawienie na 2011 rok.

Kim jesteście?

A teraz kilka prawd o Was z 2010 roku 🙂

Czytacie mnie w zdecydowanej większości korzystając z Windowsa (co mnie nie dziwi), ale mam naprawdę spore grono czytelników korzystających z różnych dystrybucji Linuxa (i do Was kieruję serdeczne pozdrowienia). W promilach, ale jednak, odwiedzacie mnie też z różnych platform mobilnych.

image

Tu jednak widać, że preferujecie Firefoxa na Windowsie. Poza nim równie często korzystacie z Internet Explorer, Chrome i Opery. Reszta przeglądarek to już znikome liczby.

image

Poza tym, że trafiacie do mnie w dużej mierze z wyszukiwarki (~30% ruchu) oraz wpisując bezpośredni adres w przeglądarce (~24% ruchu) to spora część z Was (~27% ruchu) trafia do mnie z innych portali, których zestawienie jest poniżej.

image

Co na 2011?

W zasadzie mój plan na 2011 rok na blogu jest bardzo podobny do tego na 2010 rok.

Planuję m.in.:

 • być bardziej aktywny na blogu,
 • zrobić kilka konkursów,
 • napisać kilka postów technicznych,
 • napisać kilka postów "internalsowych",
 • pisać o tym co dzieje się wokół technologii Microsoft (i nie tylko!).

Jeśli Wam po głowie krążą tematy jakie chcielibyście żebym poruszył (może jakieś specyficzne, trudne pytania do pracowników Microsoft?) - to z chęcią się o nich dowiem.

I po raz kolejny - dzięki za rok 2010!

Comments (5)
 1. @Łukasz: Ale o użytkownikach linuxa napisałem "mam naprawdę spore grono czytelników korzystających z różnych dystrybucji Linuxa (i do Was kieruję serdeczne pozdrowienia)". Pisząc o promilach – miałem na myśli mobilne systemu typu iPhone, Android, Symbian… 🙂

  @Achmed: Taki początkowo miałem plan, bo jeśli nie jest za dużo takich słów wypisanych na blogu to faktycznie ciekawie się to czyta. Ale teraz na szybko zajrzałem w statystyki… i w pierwszych 200 najpopularniejszych zapytaniach – nie ma nic śmiesznego 🙂

 2. @Jarek: Prze-pra-szam… A to post dedykowany dla Ciebie: blogs.technet.com/…/it-pro-momentum-ucz-si-na-b-dach.aspx – maile dotarły (nawet 3 z tego co widzę!)… Od odpisania na Twój zacznę jutro dzień.

 3. Łukasz Jagiełło says:

  4,28% to nie promil ;p

 4. Achmed says:

  Mariusz, jak masz dostęp do odsyłających słów kluczowych wpisywanych w google to zrób jakieś podsumowanie najśmieszniejszych! Znajduję takie kwiatki na innych blogach, śmiechu i absurdu jest masa, aż szok jak dziwnych rzeczy ludzie w sieci szukają 😉

 5. jarek says:

  Mariusz a doszedł do Ciebie mój mail z wypocinami odnośnie ITProMomentum? Bo nie otrzymałem potwierdzenia, a może zostałem potraktowany jako spam 🙂

Comments are closed.

Skip to main content