Jak zbudować Private Cloud?


Drogi Czytelniku,
Poniższy post został napisany przeze mnie w 2010 roku (3 lata temu). I jest to bardzo często odwiedzany post na moim blogu (wielokrotnie częściej niż inne posty). W związku z tym, że wiedza w temacie Cloud Computingu zmieniła się trochę od czasu 2010 roku to pozwoliłem sobie w oryginalnym artykule dokonać kilku zmian kosmetycznych - natomiast oczywiście kluczowe treści pozostały niezmienione. Bardzo mnie cieszy fakt, że post ten cieszy się tak dużą popularnością i w związku z tym na końcu artykułu dodałem również linki do kilku innych artykułów/postów w tym temacie.

Jeśli interesuje Cię ta tematyka (Cloud Computing, wirtualizacja, chmury prywatne, technologie Microsoft) to zachęcam Cię do regularnego odwiedzania mojego bloga oraz subskrypcji moich postów za pomocą RSSów.

Jak pisałem w moim poprzednim wpisie chciałbym opowiedzieć Wam trochę więcej o tym jak w dosyć prosty sposób możecie zbudować sobie prywatną chmurę w swojej firmie (a nawet w domu).

Do czego mi się przyda chmura prywatna?

Cloud PowerPytanie z nagłówka wyjaśniałem już ostatnio, ale teraz go trochę poszerzę. Chmura prywatna ma pozwolić nam wykorzystać istniejące już zasoby do lepszej pracy całego IT w firmie. Dodatkowo może to być też oszczędność pieniędzy za prąd/klimatyzację, redukcja liczby fizycznych maszyn czy implementacja wysokiej dostępności.

Jest to połączenie możliwości jakie daje nam wirtualizacja z bardzo wygodnym sposobem zarządzania maszynami wirtualnymi. Do całości dorzucamy samoobsługowy portal, w którym nasi użytkownicy na żądanie mogą sobie uruchamiać kolejne maszyny.

Skąd wziąć chmurę prywatną?

Zastanówmy się po pierwsze co będzie nam potrzebne do zbudowania chmury prywatnej.

Według pomysłu Microsoft będzie nam potrzebne:

 • Windows Server 2012 (z Hyper-V)
  To będzie podstawa naszej chmury - z jednej strony wykorzystanie serwera, który zapewne bardzo dobrze znacie, ale z wykorzystaniem wirtualizacji (Hyper-V) do tego, aby świadomie i dobrze wykorzystywać fizyczny sprzęt.
 • System Center 2012
  Dzięki całemu zestawowi narzędzi z tej rodziny będziemy mogli sprawnie zarządzać środowiskiem fizycznym i wirtualnym. I to zarówno na poziomie monitorowania naszego środowiska, zarządzania maszynami wirtualnymi (tworzenie, przenoszenie, przechowywanie, itp.), zarządzania aplikacjami w naszej chmurze oraz automatyzacji pewnych zadań i na koniec na samoobsłudze naszych użytkowników. Dodatkowo możliwe jest również zarządzanie z jego poziomu również naszymi subskrypcjami w chmurze publicznej (Windows Azure).

Rozmiar naszej prywatnej chmury będzie oczywiście bardzo mocno zależał od tego ile fizycznych komputerów posiadamy - oczywiście im więcej tym lepiej. Ale chmura i jej testy równie dobrze sprawdzą nam się przy 1 jak i przy 5 serwerach.

Skąd wziąć oprogramowanie do testów?

Jeśli macie kupioną wielką liczbę licencji to macie problem z głowy, ale przecież to się rzadko zdarza.

Podejrzewam, że wielu z Was ma wykupioną TechNet Subscription. To właśnie jest najprostsza droga do testowania prywatnej chmury - wystarczy pobrać odpowiednie oprogramowanie i instalować. Jeśli nie macie jeszcze subskrypcji to proponuję Wam obejrzeć czym jest subskrypcja i zastanowić się mocno czy się Wam nie przyda, bo moim zdaniem naprawdę warto.

Jeśli jednak nie macie ochoty na subskrypcję - to zostaje jeszcze TechNet Evaluation Center, gdzie możecie pobrać potrzebne nam elementy w postaci wersji testowych oprogramowania (które będą działały przez określony czas). Tu jest właśnie plus subskrypcji, że pobrane oprogramowanie nie ma ograniczeń czasowych ani funkcjonalnych (ograniczenie jest tylko licencyjne, że nie możemy z tego korzystać w środowisku produkcyjnym).

Podstawowe kroki do prywatnej chmury

Najbardziej aktualne i rozbudowane informacje na temat budowania chmury prywatnej na podstawie Windows Server 2012 i System Center 2012 znajdziecie na stronie Microsoft Private Cloud Evaluation Resources, Jest tam bardzo dużo materiałów od początku (np. instalacji składników) do końca (scenariuszy użycia i konkretnych przykładów jak to zrobić). Ja postaram się w niedługim czasie opisać to w języku polskim - a przynajmniej w podstawowych krokach kierujących do zasobów w języku angielskim.

Zachęcam więc do mocnego testowania chmury prywatnej, bo możliwe, że to co macie w firmie można dużo lepiej wykorzystać 🙂

Więcej wiedzy

Tą część posta dopisuję 11 stycznia 2013 roku (czyli 3 lata po napisaniu oryginalnego postu). Od tego czasu trochę więcej wszyscy wiedzą na temat chmur, ale nadal tego posta odwiedza bardzo duża liczba osób. W związku z tym, pozwalam sobie dodać na koniec kilka linków do dodatkowych postów z tej tematyki, które miałem okazję napisać w ciągu tych 3 lat. Zapraszam do zdobycia jeszcze dodatkowej wiedzy w tym temacie:

Comments (8)
 1. @happy: I tak i nie… Generalnie jeśli masz Windows Server 2012 Standard i włączysz na tym wirtualizację (Hyper-V) to możesz sobie tam uruchomić praktycznie nieograniczoną ilość maszyn wirtualnych (no dobra – limit to 1024).

  Natomiast kupując wersję Standard dostajesz dodatkowe 2 licencje na systemy Windows Server 2012 Standard, które mogą działać w maszynach wirtualnych na tym serwerze. Jeśli chcesz uruchomić 3, 4, 5 maszynę to możesz to jak najbardziej zrobić – musisz tylko dokupić na nie licencje.

  I teraz jeśli chodzi o udostępnianie systemu użytkownikom. W podejściu Microsoft każdy użytkownik podłączający się do infrastruktury serwerowej powinien mieć swoją własną licencję CAL (Client Access License). Przy czym wtedy taka licencja jest kupowana dla użytkownika bez względu na to do ilu serwerów się podłącza.

 2. Po 3 latach zaktualizowałem post i wymieniłem całą część "Podstawowe kroki do prywatnej chmury" – teraz jest tam link do aktualnych zasobów w tym temacie.

 3. @happy: Nie ma jakiegoś jednego centralnego miejsca. Ja sugeruję monitorować nasze portale – zwłaszcza WSS.pl oraz też mój blog (gdzie czasem piszę o takich). Zapraszam też do zasubskrybowania moich statusów na Facebook, bo tam czasem wrzucam też krótkie i szybkie info.

 4. Anonymous says:

  Niestety link w kroku 5 nie działa 🙁

 5. @cuntia: Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, ale urlop zrobił swoje. Co do meritum – to co chcesz osiągnąć robi się wykorzystując klastry serwerowe lub tzw. HPC – High Performance Computing – en.wikipedia.org/…/High-performance_computing

  W wypadku Microsoft możliwe jest to dzięki HPC Pack (http://www.microsoft.com/…/windows-hpc-server-2008.aspx) dla Windows Server .

  Tu masz podstawy: technet.microsoft.com/…/ff919637.aspx a tu więcej informacji o samym HPC Pack: technet.microsoft.com/…/jj899572.aspx

  Natomiast nie jestem pewien czy to jest to czego szukasz, bo to są rozwiązania serwerowe nastawione na duże obliczenia i potrzebną dużą moc. Nie odpalisz sobie na tym 3 komputerów z 2000 roku spiętych ze sobą, żeby móc zagrać w najnowszą grę 🙂

 6. happy says:

  Czyli dobrze rozumiem, że jeżeli będę miał Windows Server 2012 Standard z Hyper-V to będę mógł stworzyć łącznie trzy maszyny na jednym fizycznym urządzeniu? Jedną fizyczną i dwie wirtualne? I każdą z nich mógłbym udostępnić osobnym użytkownikom sieci?

 7. happy says:

  A gdzie można znaleźć jakieś info o konferencjach, szkoleniach, prezentacjach podobnych do prowadzonych przez Ciebie dotyczących wirtualizacji, prywatnej chmury czy ogólnie Windows Server 2012?

 8. cyntia says:

  Trafiłam na tę stronę przypadkiem i bardzo się cieszę, bo jest tu dużo konkretów. Wymysliłam sobie, że chciałabym wykorzystać słabe komputery i połączyć je w jeden lepszy komputer, czyli stworzyć odwrotność tego, co tu Pan proponuje. Nie kilka wirtualnych maszyn na jednej fizycznej a jedną fizyczną z kilku fizycznych (połaczyć ich moc obliczeniową). Szukałam dużo, ale nie do końca jestem zadowolona z wyników swoich poszukiwań, bo w sieci roi się od pseudofachowych stron, których wartość merytoryczna jest żadna… może zna Pan jakieś wartościowe strony (mogą być po angielsku, ew, francusku), czy publikacje papierowe na ten temat? Nie jestem biegła w temacie, dlatego często trudno mi zweryfikować wartośc źródeł, na które trafiam… albo trafiam na rozwiązania zbyt kosztowne do przeorpwadzenia w warunkach domowych (chcę zbudowac lepszą maszynę, ale głównie chcę się nauczyć jak to zrobić, bez wydawania kwot, za które mogłabym kupić ze dwa porządne komputery). Będę wdzięczna za pomoc.

Comments are closed.

Skip to main content