Black Hole i SP1 dla Windows 7 w wersji RC


Wczoraj Microsoft wydał publiczną (dostępną dla wszystkich) wersję RC (Relase Candidate) pakietu Service Pack 1 dla Windows 7 oraz Windows Server 2008 R2. Przy tej okazji pojawiło się w sieci trochę informacji o tajemniczej poprawce nazwanej już "Black Hole".

Dla tych wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest RC (Relase Candidate) proponuję zajrzenie do mojego wpisu, w którym kiedyś opisałem czym jest Beta, RC czy RTM (opisałem w nim też jak tworzony jest system Windows).

Co w Service Pack 1?

Windows 7 / Windows Server 2008 R2 - Service Pack 1 (RC)Pisano o tym już nie raz, ale szybko przypomnę, że Service Pack 1 do Windows 7 i Windows Server 2008 R2 będzie zawierał oczywiście wszystkie dotychczas wydane poprawki do tych systemów od momentu ich pojawienia się na rynku (od wersji RTM).

W wypadku Windows 7 w zasadzie nic więcej w nim nie będzie. Pojawią się natomiast nowe rzeczy w wypadku Windows Server 2008 R2:

 • Dynamic Memory
  To jedna z rzeczy, o którą mocno prosili Klienci. W dużym, skrócie dzięki Dynamic Memory będziemy mogli przydzielać pamięć RAM w maszynach wirtualnych bez konieczności ich wyłączania. Dla zainteresowanych krótkie video o Dynamic Memory (6 min.)
 • RemoteFX
  Dodaje nowe opcje do Remote Desktop Services - jest to wykorzystanie sprzętowej akceleracji grafiki 3D oraz kodeków. Dzięki temu połączenia z pomocą pulpitu zdalnego (zwłaszcza materiał audio/video, animacje, 3D) powinny działać naprawdę dużo wydajniej i prawie tak jak na lokalnym komputerze. Dla zainteresowanych krótkie video o RemoteFX (4 min.)

Więcej o tym Service Pack możecie przeczytać na amerykańskich stronach.

Gdzie pobrać?

Zanim podam Wam dwa linki - to jedna ważna informacja. Pamiętajcie, że jest to wersja RC i nie nadaje się raczej jeszcze do instalacji w środowisku produkcyjnym. Oczywiście do testów jest już idealna (bo powinna nie mieć niedociągnięć wersji beta).

No dobrze - to teraz tak - Service Pack 1 w wersji RC można pobrać na dwa sposoby:

 • Wersja rejestrowana
  Co prawda będzie wymagała od Was podania kilku informacji (lub zaciągnie je z Waszego profilu LiveID), ale dzięki temu z jednej strony dostaniecie informacje i poradniki do instalacji tej wersji. Z drugiej strony będziecie też wcześniej informowani o tym jak będzie się pojawiała finalna wersja SP1.
 • Wersja nierejestrowana
  Jeśli nie chcecie się rejestrować i nie potrzebne są Wam dodatkowe poradniki oraz powiadomienia to możecie od razu pobrać ten dodatek.

Oczywiście do zainstalowania tego dodatku wymagane jest automatyczne sprawdzenie legalności posiadanego systemu.

A co z tajemniczą Black Hole?

No własnie - i jako rodzynek na koniec kilka słów wyjaśnienia, bo widziałem w sieci trochę pytań o tajemniczą poprawkę (KB976902) nazwaną "Black Hole", która "pojawiła" się wraz z SP1 RC:

Blip.pl

Po pierwsze to poprawka ta nie pojawiła się dopiero teraz. Jest już dostępna od mniej więcej połowy czerwca (kiedy pojawiła się beta SP1). Wtedy była możliwa do pobrania po prostu. Ale w momencie pojawienia sie wersji RC poprawka ta pojawiła się w automatycznych poprawkach.

Faktycznie na jej temat nie ma na razie artykułu w Bazie Wiedzy (KB) - i to pewnie spowodowało całą lawinę teorii spiskowych czym jest ta poprawka (a to narzędziem szpiegującym, a to wirusem, a to wtyczką FBI, itp.). Dlaczego tego artykułu jeszcze nie ma - nie wiem.

Ale to co jest ważne to że podobna poprawka została wydana przez SP2 do Visty i aktualizowała ona narzędzia do aktualizacji systemu (trochę masło maślane, ale tak jest). I podejrzewam (choć pewności nie mam), że będzie podobnie i tym razem. Że jest to poprawka, która zaktualizuje lokalne zasoby odpowiedzialne za instalację poprawek zanim wejdzie SP1 w wersji finalnej. I zapewne będzie to wymagana poprawka do zainstalowania SP1.

Więcej o tego typu poprawce, ale przy okazji SP2 do Visty przeczytacie w odpowiednich KB: KB947821i KB955430.

Mam nadzieję, że pojawi się niedługo odpowiednie KB i plotki z teoriami spiskowymi będzie można odłożyć na półkę 🙂

Comments (5)
 1. @Grala: Poprawione 🙂

  @Grzesiek: Dzięki za dorzucenie!

 2. Te informacje i poradniki przy wersji rejestrowanej są napisane kapitalnym językiem skrótów – a myślałem, że w ten sposób to tylko uczniowie w szkołach sobie wiadomości przekazują:

  WUSignUpTool_x86.exe — To narzędzie umożl. syst. Windows 7 w w. 32-bit. uczestniczenie w publ. w. beta za pośr. witr. Windows Update. Należy je uruchomić i spr. dostępność aktual. w witr. Windows Update.

  WUSignUpTool_x64.exe — To narzędzie umożl. syst. Windows 7 lub Windows Server 2008 R2 w w. 64-bit. uczestniczenie w publ. w. beta za pośr. witr. Windows Update. Należy je uruchomić i spr. dostępność aktual. w witr. Windows Update.

  windows6.1-KB976932-X86.exe — Ta aplikacja inst. publ. w. beta w syst. Windows 7 w w. 32-bit.

  windows6.1-KB976932-X64.exe — Ta aplikacja inst. publ. w. beta w syst. Windows 7 lub Windows Server 2008 R2 w w. 64-bit.

  7601.17105.100929-1730-3_Update_Sp_Wave1-RC1SP1.1_DVD.iso — Ten obraz dysku DVD (ISO) zawiera autonom. pakiety aktual. publ. w. beta dla syst. 32- i 64-bit. oraz z proc. Itanium.

 3. Grala says:

  "Mam nadzieję, że pojawi się niedługo odpowiednie KB i plotki z teoriami spisowymi będzie można odłożyć na półkę :)"

  plotki z teoriami spisowymi…

  Oj Marcin zmień to bo wkraczasz na niebezpieczny grunt 🙂

Comments are closed.

Skip to main content