MTS 2010: Dzień pierwszy


imageTo będzie dosyć krótka i nietypowa relacja z pierwszego dnia Microsoft Technology Summit. Krótka, bo dopiero co wróciłem do domu (jest po północy) a trzeba się wyspać. A nietypowa, bo tym razem MTS obserwowałem oczami prelegenta a nie współorganizatora.

Powiem Wam, że to bardzo ciekawe uczucie NIE być w ekipie organizującej MTS i nie znać odpowiedzi na nawet najbardziej podstawowe pytania dot. kwestii organizacyjnych.

Przyzwyczajenie ludzi zrobiło jednak swoje i kilka osób odzywało się do mnie z pytaniami, uwagami czy propozycjami ulepszeń. Jedyne co mogłem zrobić to powiedzieć - "tak, przekażę osobom właściwym" lub "nie wiem, nie mam o tym pojęcia".

W tym roku czułem naprawdę błogi spokój przez cały dzień. Nie musiałem pojawić się w PKiN dzień wcześniej i spędzić tam prawie noc. Nie musiałem rano zadbać o to, żeby prelegenci mieli przygotowane sale. Nie musiałem biegać po budynku reagując na drobne rzeczy.

Po prostu mogłem spokojnie spacerować po PKiN. Miałem nareszcie czas, żeby z każdym chętnym zamienić przynajmniej kilka słów (i to nie raz czasami). Mogłem naprawdę spokojnie zjeść obiad i napić się czegoś.

Moja sesja

Dziś miałem też moją pierwszą sesję. Sesję o chmurze dla specjalistów IT i tym jak zmieni się ich/nasza praca w tym zakresie. Bałem się trochę godziny, bo zacząć miałem o 17:00 (to ostatnia sesja pierwszego dnia) - a ja osobiście już koło 14 sam poczułem pierwsze zmęczenie. Trochę obawiałem się też frekwencji w takiej sytuacji (zmęczenia "materiału").

Ale obawy się rozwiały jak na sesję przyszło około 90% zapisanych osób. Na sali widziałem tylko 2 śpiące osoby 🙂 I nawet udało mi się zaangażować moją widownie do podniesienia kilka razy rąk przy różnych pytaniach i nawet rozbudzić w środku sesji drobnym konkursem.

Mam nadzieję, że uczestnicy mojej sesji dowiedzieli się czegoś nowego i zasiałem ziarno chęci zdobycia dodatkowej wiedzy. Mam też nadzieję, że mój sposób przekazania tych rzeczy był naprawdę przystępny i mimo godziny 17 nie było problemów z przyswojeniem tego.

Ale bez względu na Wasze odczucia - jeśli byliście na mojej sesji - to BARDZO Was proszę o wypełnienie ankiet. Zwłaszcza części opisowej, w której ja z chęcią usłyszę co się Wam podobało a co nie, co było dobrze pokazane, a co można było pokazać inaczej. Każda taka uwaga jest dla mnie naprawdę bardzo cenna.

I pewnie zrobie dokładnie jak 2 lata temu, kiedy to wypisałem na blogu wszystkie krytyczne uwagi i do każdej z nich się odniosłem i skomentowałem.

Wieczorne spotkania

Miałem przyjemność wziąć dziś udział w 2 spotkaniach. Najpierw tuż po MTS na kolacji dla prasy - gdzie pojawili się dziennikarze z kilku gazet.

Drugie wieczorne spotkanie to spontanicznie zorganizowane spotkanie społeczności w Browarmii. Super było spotkać wiele osób, których nie widziałem wieki albo osób, których nie znałem. I naprawdę było miło pogadać od IT oczywiście ale poprzez dzieci aż do czasem wygrywania w totka 🙂

Naprawdę takie spotkania są potrzebne. I postaram się w przyszłym roku wspomóc zorganizowanie czegoś takiego w bardziej zorganizowany sposób. Ale i tak moim zdaniem jak na spontaniczną akcję pojawienie się chyba około 40 osób było całkiem fajną sprawą.

Ale należało wyjść i z tego spotkania, bo wypadałoby się wyspać przed jutrzejszą, drugą sesją, która tym razem będzie prawie bladym świetem, bo o 10:40.

Jutro

A jutro tak jak wspomniałem - po pierwsze sesja o 10:40 w sali O o bezpieczeństwie rozwiązań w chmurze. Serdecznie zapraszam. Bo mam ileś odpowiedzi na pytania, które pojawiały się przez cały okres jeźdżenia z moja prezentacją ogólną o chmurze.

Po sesji na pewno też mam zaplanowane krótkie spotkanie z Microsoft MVP Lead, czyli Alessandro Teglia. Ale generalnie cały dzień planuję znowu poświęcić na spotkanie kilku znajomych raz jeszcze. I oczywiście na obejrzenie ciekawych sesji (o ile się uda).

Jeśli ktoś ma ochotę - to oczywiście zapraszam jutro do odezwania się do mnie i zaczepienia na korytarzu 🙂

Comments (11)

 1. @Wiktor: Mam nadzieję, że te rzeczowe dotrą do mnie taką czy inną drogą. Ale fakt nie pomyślałem o tym co powoduje takie konkursowe wypełnianie ankiet… Chyba pogadam w tej sprawie z dziewczynami.

  A zainteresowanie było faktycznie duże co mnie bardzo cieszy. Z chęcią doszukam odpowiedzi na pytania co do których nie miałem 100% pewności i pewnie opublikuję je na blogu.

  @Michał: A to przepraszam z tą liczbą – na oko wydawało mi się tyle ile napisałem 🙂 Za rok (jeśli znowu nie będzie żadnych "wypadków" jak w tym roku) faktycznie chciałbym trochę lepiej przygotować część społecznościową na MTS 🙂 A tedy na pewno będę szukał osób do pomocy 🙂

 2. @Robert: Dzięki za opinię! Tym bardziej, że jest pozytywna 🙂

  @kecaj78: Jeśli pytasz o samą prezentację to będzie na stronie MTS wkrótce, ale wrzuciłem ją też już do mojego działu z prezentacjami (blogs.technet.com/…/presentations.aspx).

  Jeśli pytasz o nagrania (webcasty) to nie, nie będzie w tym roku nagrań po sesjach. Ja się mocno zastanawiam czy moich sesji nie rozbić na części po 10-15 min. i czy nie nagrać webcastów z tego. Ale nawet jeśli to zrobię to pewnie bliżej końca października.

 3. @KP: Tak jak pisał Ziembor – materiały były udostępnione stosunkowo szybko w zeszłym roku.

  I naprawdę przy oglądalności jaka była (mniej niż 50-100 osób per webcast) to cały proces nagrywania materiały był zupełnie nieopłacalny (w każdej sali musiały być 2 osoby obsługi, całość trzeba było zmontować, itp. – koszty były naprawdę ogromne).

  Co do nagrań z MTS 2010 – to na pewno ich nie będzie, bo fizycznie nie zostały nagrane. Ale jest też pewna opcja o której już niedługo spróbuję napisać 🙂

 4. Michal Bojko says:

  po rozmowie z browarmią, było 80 osób, zatem nie doszacowałeś 🙂

  Jeśli dałoby się to powtórzyć za rok, i będzie też "twoje wsparcie z zapleczem" to myślę że sam MTS zacznie tracić na wartości na korzyść Community Night po sesjach:)

  ps.: jak trzeba, daj znać, z chęcią pomogę, jak mogę:)

 5. Amadeusz says:

  @kecaj78: w tym roku nie będzie, chociaż mam nadzieję, że Mariusz swoje udostępni. 😉

 6. Robert says:

  Prezentacja ciekawie prowadzona, starałeś się wysilić słuchaczy do śledzenia całości prezentacji oraz ich rozbudzić. Dla mnie na +

 7. kecaj78 says:

  A czy później bedą sesje udostępnione?

 8. Wiktor says:

  Prezentacja naprawdę ciekawa. Chyba organizatorzy troszkę popsują Ci ilość rzeczowych opinii w ankiecie. Konkurs "kto pierwszy ten lepszy" raczej nie spowoduje chęci rozpisywania się w części opisowej. A szkoda, bo patrząc po sali widziałem spore zainteresowanie Twoją prezentacją.

  Pozdrawiam.

 9. KP says:

  Jak to nie bedzie nagrań??? To juz jest wielka przesada. Przed płaceniem nikt nie mówił że nie bedzie. Czy to już jest przesądzone? Tematyka sesji była bardzo ciekawa a na wielu sesjach nie można było być – jedna nadzieja była w webcastach. Jak można ją teraz odbierać?  Mimo wyższej ceny  oranizacja konferecji była na kiepskim poziomie (a byłem na wszystkich) a do tego jeszcze taki news. To wielki krok w tył. Na "normalnych" dużych konferencjach MS to nie do pomyslenia.

  W poprzednim roku wszyscy zostali nabici w butelke, obiecywano nagrania w październiku/listopadzie (wszyscy stracili nadzieje) a pojawiły się chyba dopiero w 2010 roku.  Ja, kumple (i pewnie wielu innych) dopiero zamierzamy w firmie oglądać mts2009 -a wiec jak można było podejmować decyzję o zaniechaniu, na podstawie ogladalnosci materiałów udostepnionych z pół rocznym opóźnieniem. KLAPA i przestroga na przyszłość.

 10. ziembor says:

  @KP
  wss.pl/…/asc.aspx
  o udostępnieniu materiałów jest z 2009-11-26.

 11. KP says:

  witam, Wiadomo już coś na temat tej opcji? Pozdrawiam.

Skip to main content