Czas na konkurs: Web Platform Installer


Czas na obiecany mini-konkurs, który będzie przeznaczony zarówno dla programistów jak i specjalistów IT. Programiści będą mogli zobaczyć narzędzie, które może czasem przyspieszy ich pracę. A specjaliści IT zobaczą, że są narzędzia, które bez wiedzy programistycznej pozwolą im uruchomić coś przydatnego.

Pamiętam jak n lat temu, będąc na studiach - zacząłem się bawić PHP i spróbowałem napisać swoje pierwsze "dynamiczne" strony internetowe, czyli takie, które potrafiły wyciągnąć dane z bazy czy z dowolnego innego miejsca i zrobić coś więcej niż to na co pozwalał HTML.

Wtedy dla młodego, niedoświadczonego "webmastera" zbawieniem były aplikacje typu Krasnal, które po odpaleniu jednego pliku .exe instalowały na moim komputerze (na którym był Windows) - serwer Apache, interpreter PHP czy bazę danych MySQL.

To były czasy kiedy podążałem jak widać ciemną stroną mocy 😉 Ale może dlatego, że wtedy nie było tak łatwo znaleźć czegoś co pozwoliłoby młodej, początkującej osobie zacząć pisać strony www przy wykorzystaniu technologii Microsoft.

Web Platform Installer

Web Platform Installer (WebPI)Microsoft stworzył jakiś czas temu taki instalator i nazwał go Web Platform Installer (w skrócie WebPI).

W dużym skrócie - jest to bezpłatna aplikacja, która ma w sobie wszystko, co pozwoli przygotować stronę www (lub pewien rodzaj aplikacji) na swoim komputerze i później umieścić ją w sieci. Po prostu odpalasz, pobierasz co chcesz i masz gotowe środowisko testowe na swoim komputerze.

Cała aplikacja ma tylko 1MB i uruchamia Ci tylko downloader (dlatego wymagane jest połączenie z internetem), który dopiero po Twoich wyborach zaczyna pobierać to co będziesz chciał mieć na swoim komputerze.

Przy wykorzystaniu WebPI możesz stronę napisać zarówno w ASP.NET jak i w PHP. Możesz kilkoma kliknięciami zainstalować sobie jeden z wielu gotowych skryptów (blog, sklep, CMS, itp.)

W skład takiego WebPI wchodzi m.in.:

 • serwer IIS
 • baza danych SQL Server Express
 • środowisko .NET Framework
 • oraz narzędzie programistyczne Visual Web Developer
 • oraz cała masa gotowych skryptów/aplikacji www

My do tej pory bardzo mało mówiliśmy o tej aplikacji, a moim zdaniem jest idealna dla początkujących webdeveloperów. Ale też dla osób, które są takim człowiekiem-orkiestrą i w swojej firmie mają etat od układacza przewodów i zaciskacza skrętek, przeż konfigurację serwerów i komputerów, aż po... stworzenie prostej strony dla firmy.

Web Apps, czyli gotowce

To co w ramach WebPI jest ciekawe, to że w jednym miejscu macie dostęp do pobrania pewnych gotowych rozwiązań, które mogą Wam oszczędzić naprawdę dużo czasu.

Możecie pobrać sobie np.:

 • DotNetNuke, czyli system CMS, który działa w ponad 500.000 miejsc i który pozwala zautomatyzować tworzenie strony
 • WordPress, czyli chyba najpopularniejszy system do uruchomienia swojego bloga
 • Gallery, czyli prosty skrypt do stworzenia swojej galerii zdjęć na serwerze
 • Joomla!, czyli kolejny system CMS, który również działa na platformie Microsoft

Tych skryptów i gotowców są naprawdę setki, teraz pokatalogowane i dostępne za jednym kliknięcie. Przy uruchomieniu podajecie tylko kilka danych konfiguracyjnych (typu login i hasło administratora, nazwa strony czy adres na serwerze).

Pytanie konkursowe

WebPI - dostępne aplikacjeMoje pytanie konkursowe będzie oczywiście dotyczyło Web Platform Installera. Waszym zadaniem będzie podanie w komentarzach takich systemów/skryptów, które można automatycznie zainstalować właśnie dzięki WebPI oraz napisanie kilku słów czy taki WebPI to dobry pomysł (oraz dlaczego).

Żeby nie było zbyt łatwo to wymaganie jest takie, aby podać minimum jeden system z każdej kategorii wymienionej poniżej WRAZ z informacją o ilości pobrań każdej z tych wybranych przez Was aplikacji (czyli ile osób już pobrało ten skrypt).

Kategorie z których należy podać dowolną aplikację to:

 • blog
 • sklep
 • forum
 • CMS

Jak to zrobić? Proponuję pobrać WebPI, on się Wam uruchomi i zobaczycie co ciekawego w nim jest dostępne.

Na Wasze odpowiedzi czekam do piątku (1 października) do godziny 17:00.

Mysz Wireless Notebook Laser Mouse 7000Dla 5 osób, które podadzą odpowiednie nazwy systemów oraz wyjaśnią najciekawiej (moim zdaniem) to czy WebPI jest przydatny czy nie - będę miał kilka nagród:

A kto wie - może jeśli wypowiedzi będą naprawdę ciekawe to i *** nagród się poszerzy 🙂

Zapraszam więc do zabawy!

Comments (16)
 1. PRyC says:

  Panie Mariuszu, a wyniki będą może na stronie?

 2. Dziś (jak tylko się obudzę, bo jest 00:27) napiszę w szczegółach co postanowiłem 🙂 Generalnie uznałem, że wszystkie odpowiedzi są na tyle ciekawe, że KAŻDY dostanie ode mnie książkę 🙂

  A kto dostanie mysz – to powiem już jutro w poście podsumowującym konkurs.

 3. Web Platform Installer to małe narzędzie o wielkich możliwościach. Zarówno dla kompletnych laików jak i ITPro narzędzie to pozwala na super szybka instalację przeróżnych aplikacji. Instalacja jest banalnie prosta bo wystarczy kilka kliknięć i pare minut aby posiadać w pełni skonfigurowane i co ważne działające rozwiązania.

  Bardzo polecam to rozwiązanie bo dzięki niemu nie tylko oszczędzamy czas ( który wiadomo jest obecnie bardzo cenny i jest go mało) a w przypadku zastosowań biznesowych oszczędzamy pieniądze.

  Blog – WordPress 165080

  Sklep – noPCommerce 155117

  Forum – phpBB 33390

  CMS – DotNetNuke CE 246156

 4. @PRC: Tak wyniki pojawią się na stronie, ale potrzebuję chwilę czasu ze względu na MTS. Ale po MTS na pewno napiszę na temat rozwiązania konkursu.

 5. PRyC says:

  Prewencyjnie, jak bym miał coś wygrać, to PRC (Post 09-27-2010 12:51 PM) – to ja (PRC na TechNet) 🙂

 6. Amadeusz says:

  Co prawda spóźniłem się, ale warto też wspomnieć, że obecnie wersja beta (3.0) oferuje znacznie więcej niż wersja 2.0. Wzbogacona została m.in. o WebMatrix (więcej na http://www.asp.net) oraz IIS Developer Express (tylko z WebMatrix) a także Visual Studio LightSwitch Beta. Co prawda narzędzie jest w fazie beta, ale naprawdę jest niesamowite już teraz. Wymaga jedynie odrobinę nauki w kierunku Razor Syntax – mowa oczywiście o WebMatrix. I właśnie dlatego używam tego narzędzia. Web PI daje możliwość zapoznania się nie tylko z już dobrze znanymi wszystkim produktami (jak WordPress czy phpBB) ale także pozwala na naukę tych rozwiązań, które dopiero co raczkują, bądź też tych, które nie są tak popularne jak wymienione wcześniej, a to pozwala na szersze spojrzenie na technologie czy produkty, których niekoniecznie byliśmy świadomi. Poza tym Web PI często jest aktualizowany pod kątem dostępności nowych wersji tychże produktów, więc nie musimy się martwić o to, że pobieramy jakieś "starocie". 😉 Naturalnie wielkim plusem stosowania Web PI jest oszczędność czasu. A kto lubi go marnować…? 🙂

  A już tak poza konkursem zapewne:

  Blog: BlogEngine.NET – 103553

  Sklep: nopCommerce – 155757

  Forum: phpBB – 34135

  CMS: SugarCRM – 73293 (swoją drogą polecam zapoznać się z tym narzędziem i porównać z MS Dynamics CRM) 😀

 7. Witam

  odpowiadam na poczatek na pytania

  •blog

  WordPress

  pobrań 163634

  •sklep

  Kartris

  pobrań 10303

  •forum

  phpBB

  pobrań 32795

  •CMS

  KooBoo CMS

  pobrań 957

  A sama platforme znam bo z niej kozystam. Super sprawa dla poczatkujacych, bo zwyklego PC z Windows (u mnie Vista i 7) zamienia w serwer webowy. kozystam z tej platformy od ponad roku (zaczynalem z web platform 1 beta :)) i uwazam to narzedzie za bardzo przyjemna dla poczatkujacych. Ba, nawet napisalem pare prostych rozwiazan u mnie w pracy z ktorych sie dosc intensywnie kozysta (nie sa to rozwiazania Business critical, ale zdecydowanie pomocne i poprawiajace atmosfere w pracy, akurat na takie bylo zapotrzebowanie).

 8. wotd1 says:

  1. Blog – wordpress (163635 pobrań) – chyba najbardziej znana platforma blogowa

  2. Sklep – nopCommerce  (154539 pobrań)

  3. Forum – PhpBB (32795 pobrań)

  4. CMS – Joomla! (60386 pobrań)

  Parę słów o przydatności takiego rozwiązania: Przypomina troszkę manager pakietów z jakiegoś Linuxa 😉 Wybieram co chcę i w tajemniczo-magiczny sposób wszystko dzieje się samo 🙂 Troszkę obawiałem się jak to jest z aktualnością oprogramowania, ale okazało się (i co mnie miło zaskoczyło) paczki pobierane są z serwerów producenta danego oprogramowania. Wspaniałe rozwiązanie dla wszelkiej maści developerów.

 9. adam says:

  Mariusz, ale komentarze mają być publicznie pokazywane na bieżąco? Po drugie, czy w odpowiedzi można posłużyć się podanymi przez Ciebie przykładami czy muszą to być inne przykłady?

 10. PRyC says:

  Blogi

  BlogEngine.NET – 102481 pobrań

  Subtext – 67810 pobrań

  Aciquia Drupal 94929 pobrań

  WordPress – 163636 pobrań

  CMS (Zarządzanie zawartością)

  N2 CMS 2.0 MVC Edition – 32618 pobrań

  Umbraco CMS – 146896 pobrań

  mojoPortal – 141139 pobrań

  SilverCtripe CMS – 66247 pobrań

  e-commerce (e-sklepy)

  nopCommerce – 154540 pobrań

  mojoPortal – 141139 pobrań

  Kartis – 10303 pobrań

  Fora

  phpBB – 32795 pobrań

  Galerie

  Gallery Server Pro – 91346 pobrań

  Gallery – 146524 pobrań

  Mayando – 57704 pobrań

  Narzędzia

  Kooboo CMS – 11996 pobrań

  nService – 84103 pobrań

  Piwik – 8683 pobrań

  SugarCMR – 72016 pobrań

  Wiki

  ScrewTurn Wiki 3.0 – 87588 pobrań

  Tiki Wiki CMS Groupware – 2801 pobrań

  I oczywiście do tego cała platforma, w tym serwer WWW, PHP, .NET, SQL SE, IIS

  O wszelkiej maści dodatkach (jak np. te z listy powyżej) już nie wspominając…

  I tak jak koledzy powyżej, korzystam z tego rozwiązania od dłuższego czasu, i bardzo sobie chwalę… Zresztą nie tylko ja, bo z tego co zauważyłem, większość znajomych też chętnie daje się przekonać do WebPI, zamiast instalować pojedynczo/ręcznie kolejne paczki…

  Nawet prościej niż kiedyś z Krasnalem to było, bo z przejrzystego (relatywnie) menu wybieramy co chcemy, i chwilę później można już zaczynać zabawę/pracę…

  Brakuje mi tylko zintegrowanego PostgreSQL'a, to w tedy zarówno ja, jak i większość znajomych moglibyśmy już w ogóle ograniczyć się do jednego instalatora dla maszyn "deweloperskich", jak i do tych "zabawowo-testowych"

  Pozdrawiam, Patryk

 11. Systemy/skrypty, które można automatycznie zainstalować właśnie dzięki WebPI:

  Blog: BlogEngine.NET  (Polski)

  102484 downloads

  Bardzo fajne oprogramowanie. Wykorzystuje go jeden z polskich bloggerów, aktywnych na WSS. 🙂

  sklep: mojoPortal (Polski)

  141143 downloads

  forum: phpBB (Polski)

  32799 downloads

  CMS: Sitefinity Community Edition (Polski)

  73680 downloads

  Wiele osob podaje apliakcje działające pod PHP, bo w Polsce przyjęło się, że darmowy hosting = LAMP, a co za tym idzie phpBB, Joomla, phpBB, WordPress. Ja skupiłem się na aplikacjach w ASP/ASP.NET, które z powodzeniem mogą być godną alternatywą dla wspomnianych skryptów. Niestety jest to temat przez wielu pomijany. Biorąc pod uwagę stan hostingu w kraju nie zanosi się na to, żeby coś się miało zmienić. Póki co ASP.NET/MSSQL = $$$, z kolei PHP/MySQL = często "free".

  Czy WebPI to dobry pomysł oraz dlaczego? Oprogramowanie to może stanowić dobrą pozycję dla osoby, która – jak Ty kiedyś – jest młoda, chce mieć możliwość uczenia się, a zarazem nie interesują ją tematyka administracji systemami. Nie wyobrażam sobie  korzystania z tego w środowiskach produkcyjnych. Miałem okazję testować WebPI w celu instalacji PHP na IIS 7.5 (Windows Server 2008 R2). Niestety czynność ta niepowiodła się z winy samego WinPI. Mówiąc konkretnie brakuje kompatybilności z nowszymi wydaniami serwerowych systemów Microsoft. Jest tak od około roku.  

  Pozostaje też kwestia aktualności możliwych do pobrania aplikacji. Przykładem tutaj może być wspomniane PHP. Poza tym wybór oprogramowania. Dział "fora" świeci pustkami. Poza phpBB nic nie ma. A jest tyle ciekawych aplikacji – choćby Web Wiz Forums czy Yet Another Forum.  

  Wiele osób zapomina, w tym Ty Mariusz, że WebPI to nie tylko instalator aplikacji webowych. Program potrafi zapewnić alternatywę dla NLB. Może być też uważany za swego rodzaju odpowiednik funkcji Shared Configuration z IIS 7/7.5. To już jednak  zależy od wymogów konkretnych środowisk. Jednak w domu, jak wspomniałem, dzięki tym funkcjom może zdobyć uznanie wielu deweloperów.

  Pozdrawiam.

 12. batman says:

  – blog: WordPress (ilość pobrań: 163648)

  – sklep: nopCommerce (ilość pobrań: 154541)

  – forum: phpBB (ilość pobrań: 32800)

  – CMS: ponownie WordPress (ilość pobrań: 163648) oraz Acquia Drupal (ilość pobrań 94932)

  Należę do osób, które cenią swój czas. Dlatego też wszystkie rozwiązania, które pozwalają mi zaoszczędzić czas, uważam za dobre z definicji. Zamiast zagłębiać się w tajniki instalacji oraz konfiguracji danego produktu, mogę od razu przystąpić do korzystania z niego. Dlatego WebPI jest wartym uwagi produktem, który pozwala zaoszczędzić czas, a co za tym idzie pieniądze. Oczywiście im głębiej w dany temat się wchodzi, wizardy i magiczne instalatory przestają wystarczać, dlatego też WebPI jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które od razu chcą zacząć korzystać z danego produktu. Pozwala on ominąć niepokonywalną dla wielu ścianę instalatora i zapoznać się stosunkowo niskim nakładem prac z interesującym nas produktem.

 13. Agusia147@vp.pl says:

  -blog

  Mayando 57892 Pobrań

  -sklep

  nopCommerce 154884 Pobrań

  -forum

  phpBB 33128 Pobrań

  -CMS

  TangoCMS 15272 Pobrań

  Web API to bardzo dobry pomysł przynajmniej dla mnie. Dzięki niemu zaoszczędzę mój czas, którego tak ciągle mi brakuje. Szybko i sprawnie zainstaluję daną aplikację i od razu mogę z niej korzystać. Jest to super rozwiązanie dla mnie, gdyż szczerze mówiąc nie lubię się wysilać, a zgłębianie tajników instalacji każdego softu z osobna mnie nieco przerasta. Na samą myśl robi mi się nie dobrze. Tak więc jest to świetne wyjście dla leniwych. A do tego wszystko w jednym miejscu.

  Pozdrawiam,

  Aga

 14. MNQ says:

  Web Platform Installer miałam okazję używać podczas tworzenia hostingu Windows z zastosowaniem DotNetPanelu. Dzięki WPI mogłam sprawnie w jednym miejscu zainstalować IIS i wszystkie potrzebne dodatki, ASP, PHP, serwer SQL, co zaoszczędziło czasu i stresów 🙂

  No i oczywiście nie należy zapominać o Web App Gallery, która na pewno pomoże mniej zaawansowanym (oraz tym leniwym 🙂 ) użytkownikom w zainstalowaniu wybranej aplikacji. Znów napomnę jeszcze o DotNetPanelu, który też jest zintegrowany z galerią aplikacji i pozwala na zainstalowanie sobie na koncie hostingowym chociażby WordPressa w kilka minut, a nie przebijanie się przez ściąganie spakowanej paczki, przesyłanie plików przez ftp, tworzenia nowej bazy danych, a potem jeszcze instalację…

  Przydałoby się więcej for i moja ulubiona galeria Coppermine.

  Blog – WordPress – 58203

  CMS – Joomla – 60959

  E-commerce – Kartris – 10858

  Fora – phpBB – 33374

  Galerie – Gallery – 147040

 15. agusia147 says:

  Czekamy 😉

 16. Anonymous says:

  Czas na konkurs: Web Platform Installer – ewangelista.IT – Site Home – TechNet Blogs

Comments are closed.

Skip to main content